SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Čím více se Novák snaží vystihnout spisovatelovy negativní rysy, tím zajímavější Milan Kundera je

Milan Kundera KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím ilustrace Eleanor Shakespeare pro New Statesman)
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
24
80
Naše hodnocení

Info pro účastníky nedávné diskuse o Kunderovi: Mám zatím přečtené strany 238-300, ale už teď dost jasno, kdo je v tomhle souboji průměrnosti s genialitou vítězem.
Každá stránka je nesmírně inspirativní, ovšem nikoliv kvůli Novákově vatě. Díky hojným citacím se totiž můžeme setkávat se samotným Kunderou, jehož negativní rysy se Novák poněkud zoufale snaží předvést. A čím více se snaží, tím zajímavější Milan Kundera je.

Jan Novák mimo jiné oslovil při sbírání materiálu pro svou knihu o Milanu Kunderovi řadu jeho vrstevníků, spolužáků, kamarádů, spolupracovníků a dalších lidí z Kunderova okolí. Protože měli vyprávět, co zažili s literátem v 50. či 60. letech – a Novák s nimi hovořil ve druhé dekádě 21. století –, jednalo se často o starce ve věku kolem devadesáti let.

Smutným výsledkem této snahy zjistit pravdu jsou vzpomínky Kunderova přítele a kumpána pro erotická dobrodružství Ivo Pondělíčka. Ten Novákovi nesmlčel řadu příhod, o kterých se Milan Kundera zajisté právem domníval, že zůstanou jen mezi nimi. Nu což, stalo se.

Ne všichni ale zaujali stejný přístup. Milan Kundera byl v 50. letech krátce ženatý s operní zpěvačkou Olgou Haasovou. Manželství se brzy rozpadlo, šlo zjevně o slepou životní uličku. Novák měl o tomto vztahu velmi málo informací, celé to působilo značně tajemně, a proto Olgu Haasovou-Smrčkovou vyhledal.

Olga s ním odmítala na toto téma hovořit, přesto Novák čtenáři nesmlčí zbytečné detaily, například že když ji zastihl doma, neměla nasazenou zubní protézu (také jste to potřebovali vědět?). Kromě toho nás v knize informuje o zdravotním stavu a fyziologických podrobnostech ze života jejího současného manžela, starého muže, který nemá s věcí nic společného.

Novák se snažil. Přinesl Kunderově první ženě kytici bílých růží, zkoušel to potom znovu, další růže jí poslal. Odpovědí mu byla zpráva: Nedělejte si zbytečně škodu. Milan si nepřeje, aby se o něm mluvilo, a já to respektuji.

Kontrast je vskutku dokonalý a jistě by potěšil i Kunderu: na jedné straně slídivý životopisec, na druhé žena, která dokáže být diskrétní i s odstupem šedesáti let. Tak se chová dáma.

Čím více se Novák snaží vystihnout spisovatelovy negativní rysy, tím zajímavější Milan Kundera je
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
24
80
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Renesance exorcismu v Čechách: ďábel se vymítá i při křtu