SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Čínský zákon má bránit národní bezpečnost. „Konec Hongkongu,“ tvrdí odpůrci
Místopředsedkyně hongkongské prodemokratické strany Civic Tanya Chanová (uprostřed) a poslanci strany. | FOTO: Profimedia.cz

Konec Hongkongu, tvrdí odpůrci čínského zákona

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Čína chce v Hongkongu uplatnit zákon týkající se národní bezpečnosti. Zákon zakazuje „zradu a pobuřování“ vůči čínské vládě nebo snahy o odtržení. Hongkong přitom loňský rok zažil nejrozsáhlejší protesty od připojení města k Číně.

O ničem jiném se teď asi v Hongkongu nemluví více než o číslovce 23. Právě článek 23 hongkongské ústavy znovu vzbudil obavy o svobodu autonomního regionu. Čínský parlament totiž chce uvést v platnost článek ústavy, který trestá „zradu, pobuřování a podvratné chování“ namířené proti čínské vládě a zakazuje také snahy o odtržení od Čínské lidové republiky. Článek zmiňuje také otázky zásahů ze zahraničí do chodu země a terorismu.

Peking se o uplatnění tohoto článku nesnaží poprvé. Naposledy proběhly snahy o jeho zavedení v roce 2003, do ulic v Hongkongu tehdy vyšlo okolo půl milionu lidí. Protesty propukly také loňský rok kvůli návrhu zákona, který by umožňoval vydávání podezřelých osob na území pevninské Číny.

Mluvčí čínského parlamentu k projednání zákona uvedl, že Čína tak chce ještě zlepšit fungování politiky „jedna země, dva systémy“, tedy že Hongkong uznává politiku jedné Číny, ale může si zachovat kapitalistický systém. „Národní bezpečnost je základem stability země. Upevnění národní bezpečnosti slouží zájmu všech, čínských i hongkongských krajanů,“ cituje mluvčího parlamentu Čanga Jie-sueje list The Guardian.

Přijetí zákona by mohlo podle BBC mít vliv na zářijové volby v Hongkongu. Podle odborníků by se totiž mohl zopakovat úspěch prodemokratických stran z loňských místních voleb. Prodemokratické síly by tak v místním parlamentu získaly potřebnou většinu, a mohly tak blokovat schvalování zákonů čínskou komunistickou vládou.


Článek pokračuje

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Česko zasáhnou silné bouřky s přívalovým deštěm
Česko zasáhnou silné bouřky s přívalovým deštěm