SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Druhá vlna | KOLÁŽ: The Guardian

Čísla jsou alarmující, noste roušky, vyzval šéf vnitra Hamáček

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Pokud budou v Česku zavedena nová plošná opatření kvůli zvyšování počtu nových případů nákazy covidem-19, budou platit od pondělí. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle premiéra Andreje Babiše by mělo být povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech. Ministr vnitra Jan Hamáček vyzval k jejich dobrovolnému používání.

„Čísla nakažených nemocí covid jsou alarmující. Ukazuje se, že situace se postupně zhoršuje, a je potřeba, aby naši občané jasně věděli, jaký je plán do budoucna. Chci požádat občany, aby používali roušky, když se pohybují v MHD a uzavřených prostorách. Masivním nošením roušek jsme zabránili šíření nákazy. Je to to nejjednodušší, co můžeme udělat. Můžeme zabránit škodám, které přišly na jaře,“ prohlásil Hamáček.

Část plošných opatření začne podle premiéra Andreje Babiše (ANO) platit již od pátku. Původně politici hovořili o tom, že opatření budou platná od pondělí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) svolal ve čtvrtek v 17:45 k plánovaným opatřením mimořádnou tiskovou konferenci.

Poslední dva dny byly počty nových případů onemocnění covidem-19 vyšší než 200, což je nejvíce od konce června. Nejvyšší je také aktuální počet nakažených, podle ministra zdravotnictví může být ale chyba v datech.

Roušky by měly být znovu povinné v uzavřených prostorách nad 100 lidí. „Zvažuje se také, jestli se v Praze a Ostravě obnoví povinnost nosit roušky v hromadné dopravě,“ řekl iDNES.cz premiér Andrej Babiš. Epidemiologové také řeší, zda povinnost nevrátí i na některé venkovní akce nad určitý počet lidí.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nehrozí vyhlášení nouzového stavu nebo podobně restriktivní opatření. „Není potřeba ani obnovit činnost Ústředního krizového štábu,“ řekl. Za jaké situace by byla jeho činnost obnovena, se bude v pondělí zabývat vláda, uvedl na dotaz uživatele na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček.

„Plošná opatření teď diskutujeme s epidemiology a zítra bych chtěl oznámit závěr té debaty, jaká opatření se tedy budou případně zavádět,“ řekl Vojtěch. „Uděláme všechno pro to, abychom situaci zvládli bez nějakých zásadně omezujících opatření typu omezení volného pohybu nebo zavírání obchodů či restaurací. Spíše to budou opatření preventivní,“ doplnil. 

Ve středu přibylo v Česku 247 prokázaných případů nemoci covid-19. To je o 36 více než v úterý a zároveň nejvíc od konce června. Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 14 570 lidí, z nichž se ale už více než tři pětiny uzdravily. V souvislosti s koronavirem zemřelo 364 lidí. Aktuálně nemocných tak je 5 062, což je nejvíc od začátku epidemie. Podle ministra ale může jít o chybu v datech, kdy se nevyřazují ze statistik všichni vyléčení. Zadal proto jejich audit.

Čísla jsou alarmující, noste roušky, vyzval šéf vnitra Hamáček
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Pálivé papričky chrání zásadně před infarktem a mrtvicí