SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Odposlechy & šmírování | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Co letos zapadlo: GIBS a policie odposlouchávala 15 novinářů a jejich zdroje: Slonkovou, Kubíka a další

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Hromadné sdělovací prostředky, naposledy Česká televize, dávaly letos prostor novinářům Jaroslavu Kmentovi, Janku Kroupovi a Sabině Slonkové. Ti si prostřednictvím nich stěžovali, že se je policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) snaží odradit od další práce. Podle svých slov museli opakovaně vypovídat ke kauzám, v nichž se objevuje i jméno premiéra Andreje Babiše.

Na tom, že měla trojice novinářů prostor svá podezření v médiích osvětlovat, by nebylo nic špatného nebýt jednoho zásadního problému: ani jeden ze zmíněných nepředložil doposud jediný důkaz, že by za jejich údajným vyšetřováním stál právě Babiš, jak naznačovali. 

Dva důvěryhodné zdroje z Útvaru zvláštních činností (ÚZČ) ppmagazínu.com potvrdily: „V roce 2018 bylo v Česku odposloucháváno celkem patnáct novinářů a osob, které s nimi spolupracují, a to na pokyn Vrchního státního zastupitelství v Praze. Byl mezi nimi Jaroslav Spurný, Jaroslav Kmenta, Sabina Slonková (poté autor tohoto článku, pozn. red.) a další. K trojici, co o tom hovořila v televizi, se informace dostala od vysokého důstojníka z vedení ÚZČ.“

Za tímto účelem – k výslechům – byla podle zdrojů vybrána mimo jiné expozitura GIBS v Liberci pod vedením plukovníka Kopala (je mimochodem přítelem žalobce Adama Bašného).

Trojice: Chtějí nás zastrašit 

Co se týká tohoto vyšetřování, vedeného GIBS, premiér sám tou dobou usiloval o odvolání inspekčního šéfa Michala Murína, takže se zdálo být přitažené za vlasy, že by Murín na Babišovo přání na trojici novinářů vyvíjel prostřednictvím výslechů nátlak. Navíc nešlo ani o výslechy, nýbrž o prosté podávání vysvětlení, kdy v případě ústecké kriminálky (další vyšetřování) vypovídal i samotný Babiš.

Novináři mohli podle tiskového zákona, který upravuje práva a povinnosti vydavatelů periodického tisku, odepřít vyšetřovatelům prozradit, kde a od koho citlivé informace (často se týkaly živých trestních kauz) získali. 

K trojici kolegů, co hovořili v médiích, se naopak nepřidal novinář Respektu Jaroslav Spurný. Měl za to, že o nátlak nejde. „Já samozřejmě ty případy přesně znám a vím, proč vypovídal Kroupa, vím, proč vypovídal Kmeta, vím, proč vypovídala Slonková, a ty případy jsou skutečně naprosto rozličné a vůbec spolu nesouvisí,“ uvedl.

Kmenta z magazínu Reportér, Kroupa z ČRo a Slonková ze serveru Neovlivní.cz a Seznam Zpráv upozornili, že jim od inspekce a policie přišla série předvolání kvůli údajným únikům informací z policejních spisů či prověřovaných kauz. V daných věcech už přitom na úřadech vypovídali. 

„Jsme přesvědčeni, že tato vyšetřování mají nás a naše zdroje kromě jiného znejistit, zastrašit či odradit od další práce,“ uvedli novináři. Podle nich byla akce „zjevně koordinovaná“ a jejím vedlejším cílem bylo kriminalizovat investigativní žurnalistiku. „Kdo celou akci rozjel, zatím nevíme. Víme jen to, že kauzy, kvůli nimž jsme všichni tři aktuálně předvoláváni, spojuje jedna osoba – premiér Andrej Babiš,“ uvedli.

Novinář Jan Hrbáček současně informoval, že Vrchní státní zastupitelství v Praze před necelými dvěma lety vypracovalo materiál, který byl deklarován jako ochrana novinářů před bezdůvodnými odposlechy. Fakticky ale prý státní zástupce naopak instruuje, jak mají průlom osobních svobod novinářů odůvodnit, aby je soudy bez pochybností přijaly. 

Policie následně odmítla, že by k jakémukoli zastrašování docházelo.

Podrobněji: Kroupovy výslechy

Vyšetřování probíhalo nejen v Liberci, ale i na kriminálce v Ústí nad Labem. Kromě Kroupy a Slonkové se tam musela dostavit nejen celá řada tuzemských novinářů, ale i policistů a politiků včetně Babiše. Tamní vyšetřovatelé měli na starosti šetření úniků z živých spisů. Konkrétně šlo o kauzu Beretta. Úniky z tohoto citlivého spisu totiž disponovali někteří novináři ať už z ČRo nebo Lidových novin. Vypovídal zde Spurný, Slonková, Ondřej Golis, opět autor tohoto článku a další.

Andrej Babiš | FOTO: Borgis (Právo)

Bylo zjištěno, že Kroupa „nakupoval“ informace od bývalého exnáměstka GIBS Dušana Brunclíka, jelikož se s těmito skutečnostmi Brunclík neváhal pochlubit, a to i jiným žurnalistům. A ti to policistům řekli. Podobně nestandardním způsobem spolupracoval Kroupa s někdejším funkcionářem policejního prezidia Bronislavem Šabršulou. Policii zajímaly i jeho vazby na plukovníka Davida Záhorského (†43), jenž spáchal loni na podzim sebevraždu. 

Redakce ppmagazínu.com disponuje písemným prohlášením vysokých policejních důstojníků a důkazy (může jít například o audionahrávky), že Záhorský na ně poskytoval telefony a citlivé kontakty právě Kroupovi, a to – podle jejich slov – i za účelem kompromitace dalších lidí. „V jednom případě Kroupa přemlouval kolegu Záhorského, aby vypovídal proti jinému plukovníkovi,” uvedl vysoký policejní důstojník. 

Záhorský předtím pracoval na Policejním prezidiu u tehdejšího architekta policejní reorganizace – náměstka Zdeňka Laubeho. Publicista Erik Best upozornil, že „Kroupa se stal čelným podporovatelem reorganizace.“

Faktem také je, že když detektivové z dnes neexistujícího ÚOOZ spustili akci s názvem Beretta, jež mířila na citlivá místa v policii i mimo ni, byl Záhorský jedním z těch, o které se rovněž zajímali. ÚOOZ zjistil, že byl v kontaktu s několika lidmi, kteří v kauze přímo figurovali. 

ÚOOZ kauzu popsal jako dlouhodobé obchodování s policejními informacemi. Beretta skončila – prozatím – obviněním detektiva Radka Holuba, žalobkyně Dagmar Máchové a mimo jiné i exvyšetřovatele Igora Gáboríka. 

Policii také zajímaly Kroupovy kontakty na Vojtěcha Csabiho, jednatele společnosti FAU. Případ dozoruje olomoucká pobočka Krajského státního zastupitelství v Ostravě. 

Odposlechy nasadila GIBS 

Co se týká vyšetřování na liberecké GIBS, které probíhalo z pokynu šéfa inspekce Murína, podával zde vysvětlení nejprve Kroupa. Týkalo se Kroupova loňského článku, kdy se inspekce prokázala, že lživě obvinil vysokého úředníka finanční správy, že vynášel z úřadu citlivé informace. 

„Existuje pádné podezření, že Kroupa tak činil na přání jednoho svého zdroje. Na Kroupu a osoby, které ve svém článku zmínil, byly poté nasazeny odposlechy,“ sdělil ppmagazínu.com dobře informovaný zdroj.

Policejní inspekce, kam podal na základě Kroupova článku trestní oznámení někdejší šéf Generálního finančního ředitelství, chtěla zřejmě ověřit, zdali si Kroupa vymýšlel, anebo nikoli – tedy, zda jím jmenované osoby páchaly skutky, které redaktor popsal. To se, jak bylo shora uvedeno, neprokázalo.

Co letos zapadlo: GIBS a policie odposlouchávala 15 novinářů a jejich zdroje: Slonkovou, Kubíka a další
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Jemen: COVID-19 způsobuje katastrofu, mnoho lidí umírá doma