Nyní čtete
Co nastane, až přijde doba, kdy se bude opět točit kolem ČT zeměkoule?
 
 

Zatím potichu, ale přeci jen bublá mediálním prostorem problém dalšího osudu České televize. Věnuje se mu například krátký článek v posledním Respektu, který upozorňuje na obstrukční snahy poslanců KSČM a SPD ve věci schválení výročních zpráv ČT.

Neschválení dvou zpráv za sebou otevírá cestu k odvolání rady České televize. Na tuto možnost již dříve upozornil prezident Zeman, který v tom zřejmě vidí možnost k významnějším změnám v nejvlivnějším veřejnoprávním médiu.

Představme si, co by se stalo, kdyby se aktuálně vládnoucí moc pokusila zasáhnout nějakým razantnějším způsobem do vedení veřejnoprávních médií, zejména právě České televize.

Jak pravděpodobné je, že k tomu dojde? Nebo je jen otázkou času, kdy se tak stane? Kdy přeteče pohár trpělivosti těch, kdo mají v současné době moc? Nastane okamžik, kdy už si řeknou, že toho mají dost? Jak to bude vypadat? Kdo bude novou Janou Bobošíkovou? Vydají se davy lidí demonstrovat za Václava Moravce a Newsroom ČT24, pořad, který bez přestání útočí na TV Barrandov a další podobná média?

Poslední události tohoto druhu proběhly v roce 2000
a bylo to velké. Ještě to máme v paměti. Vánoce bez
vánoční atmosféry, zlá Jana Bobošíková, Jan Ruml
se spacákem v budově ČT.

Poslední události tohoto druhu proběhly v roce 2000 a bylo to velké. Ještě to máme v paměti. Vánoce bez vánoční atmosféry, zlá Jana Bobošíková, Jan Ruml se spacákem v budově ČT, černá obrazovka místo vysílání. Tehdy to ČT vyhrála, tedy – svou nezávislost uhájila, když použijeme obvyklou terminologii.

Ale jak by to dopadlo dnes? Zásah do vedení ČT by určitě vzbudil odpor. Náměstí by se zaplnila, úderné transparenty by se dostaly až do zahraničních zpráv, na sociálních sítích by bylo rušno jako v úle, i na spacáky by možná došlo. Jenže ono by to možná už nestačilo. Situace se změnila.

Také čtěte

Informace tečou společností mnohem volněji, snáze a šířeji, a lidé mohou porovnávat jejich vyznění ve veřejnoprávních médiích a jinde. Jistě by se opět našly davy ochotné bránit „nezávislost“ a „veřejnoprávnost, jenže ty davy by byly tentokrát proti většinovému mínění slabé. Tu skutečnou moc by už nepřekřičely. A to ani za vydatné dopomoci kulturní fronty, která má na stávajícím fungování ČT svůj vlastní zájem. 

Až k tomu dojde – je spíš zvláštní, že k tomu ještě nedošlo – bude to hodně vyhrocená situace. Na jedné straně strašlivé hřmění nad útokem na veřejnoprávnost, na druhé škodolibá radost, že na „ně“ konečně došlo. 

Bude to v mediální sféře bod zlomu. Ale co přijde potom?

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Velmi zajímavý článek paní advokátky. Musím však konstatovat, že v něm je hodně pravdy. A problémy si způsobuje sama ČT a také Rada. Proč není zveřejňováno hospodaření. Proč je podezření, že se plýtvá a možná i něco víc. Proč Rada nereaguje. A dokonce proč někteří lidé od televize říkají, že existuje směrnice , co a jak vysílat v ČT od EU a nikdo odpovědný k tomu nedá žádné stanovisko? Takže si můžeme myslet, že je to pravda, zdaleka, opravdu zdaleka nevím co se v ČT vlastně opravdu děje. Vím pozitivně, že redaktoři ČT jsou tendenční, že mnohdy nemluví pravdu, speciálně nechutně vystupuje pan Moravec, to je něco, co se nedá poslouchat, jak jedny názory potlačuje a jiné hodně viditelně protlačuje. Jo, ČT 4, tam se člověk naučí, ale co, to si dosaďte. Já jen napovím, že ČT 4 je na zrušení. A dalo by se psát a psát. Ale stačí, jen se nebudu divit, až k avizovaným událostem paní advokátkou dojde.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru