Nyní čtete
Co vám letos proplatí zdravotní pojišťovny: vybavení domácnosti pro miminko, autosedačku, chůvičky, ale i sport
 
 

Víte, že můžete získat i mnoho tisíc korun na sportovní aktivity, sportovní pomůcky, ale i třeba na vybavení domácnosti pro miminko? To všechno z fondů prevence zdravotních pojišťoven. A ty jsou letos obzvlášť štědré.

Od konce ledna si každý pojištěnec může nechat proplácet příspěvky na sport svůj nebo svých dětí. Zdravotní pojišťovny na to mají mnohamilionové zdroje v takzvaných fondech prevence, což rozhodně nejsou peníze, které by pak chyběly na léčbu. Fond se skládá z pokut a penále za pozdě zaplacené pojistné. Je škoda nevyužít letošní dobré nabídky zdravotních pojišťoven. Vybere si každý.   

Nově se pojišťovny soustřeďují víc na sport a výbavičku pro novorozence.

Dříve to byly jen plavenky nebo vitamíny pro dárce krve či třeba příspěvky na hormonální antikoncepci ženám. Až na to poslední dva první programy zdravotní pojišťovny stále nabízejí včetně příspěvků na ochranné přilby pro děti na kolo či lyže. S novým rokem 2019 však přišly i další zajímavé novinky.

Nejpopulárnějším benefitem sice stále zůstávají z veřejného pojištění běžně nehrazená očkování jako třeba to proti chřipce, žloutence, klíšťové encefalitidě nebo v případě novorozenců proti rotavirům a u jen o málo starších dětí proti zákeřné meningitidě. Nově se však pojišťovny soustřeďují víc na sport, výbavičku pro novorozence a na prevenci onkologických chorob u jejich rodičů.

Miminkovský balíček 

A pohlídat si příspěvky se vyplatí. Ne všechny zdravotní pojišťovny například nabízejí pomoc rodinám s dětmi nemocnými celiakií nebo fenylketonurií, což jsou vážné metabolické poruchy, kdy speciální dieta stojí hodně peněz. Jen obyčejný chleba pro celiaka vyjde pětkrát dráž než obyčejný. Takže třeba u VZP je nově možné získat až šest tisíc korun ročně na dietní stravu pro celiaky až do 26 let. A není jediná. Také těhotným ženám a čerstvým matkám se vyplatí si projít webové stránky své pojišťovny, protože prakticky všechny nabízejí miminkovský balíček. Například ZPMV ženám poskytne peníze i na to, aby měly památku na miminko v děloze v podobě 3D či 4D ultrazvuku.

A taková ČPZP zase nabízí až tisíc korun na úhradu pobytu v porodnici na nadstandardním pokoji či na autosedačku, přítomnost rodinného příslušníka u porodu nebo další potřeby pro novorozence, jako jsou kojící polštáře, chůvičky, bezdotykový teploměr a další.

Šanci máte také při pomoci s předsevzetími ohledně odvykání kouření, či zhubnutí – prakticky všechny pojišťovny nabízí příspěvky na sportovní aktivity a na pomůcky při odvykání kouření. Zajímavou letošní novinku připravila i ZPŠ – a to očkování proti velmi nepříjemné nemoci pásovému oparu.

Jaké jsou novinky letošního roku?

 • Test na Alzheimera zdarma.
 • Speciální pedikůra pro diabetiky.
 • Příspěvky na odstraňovače náplastí ve formě spreje či napuštěných roušek, které slouží slouží u cukrovkářů k bezbolestnému odstranění náplastí.
 • Peníze na ruku pro maminky vícerčat.
 • Zvýšení příspěvků na pomůcky při odvykání kouření až na dvojnásobek.
 • Příspěvek na nedonošené děti do 1,5 kilogramu váhy.
 • Utěsnění štěrbin mezi zuby, u kterých je riziko vzniku zubního kazu u malých dětí.

Co si nenechat ujít:

Také čtěte

 • Vyšetření na řídnutí kostí (osteoporózu).
 • Peníze na dentální hygienu.
 • Celou řadu proplacených pomůcek včetně testovacích proužků pro diabetiky.
 • Příspěvky na školy v přírodě a tábory pro děti.
 • V případě seniorů až 15 tisíc korun na pobyt v lázních.
 • Výhody při nákupech v e-shopech zaměřených na zdraví a udržování kondice.
 • Podrobné vyšetření štítné žlázy.
 • Příspěvky na očkování všeho druhu.
 • Vyšetření kožních znamének dermatoskopem.
 • Vyšetření úst speciálním přístrojem, který umí odhalit nádorové změny.
 • Příspěvky na paruky, lymfomasáže a další pomůcky pro onkologicky nemocné.
 • Úrazové pojištění pro novorozence zdarma.
 • Služby lékaře na telefonu.

Jen však nezbytně nutné si pohlídat termíny, kdy je možné o příspěvky požádat. Účtenky totiž pojišťovny obvykle akceptují jen tři měsíce zpětně a hlavně: v průběhu roku častokrát průběžně aktualizují své bonusové programy, některé ukončí a nabízí naopak nové.

Vždy je však obvykle nutné splnit dvě základní podmínky: nemít dluhy na zdravotním pojištění a pak být již nějaký čas klientem dané zdravotní pojišťovny. Některé výhody se také vztahují jen na účast v bonusových programech zdravotních pojišťoven, kdy například pacienti musí pravidelně chodit na preventivní prohlídky, aby na výhody dosáhli.

Mnohde zase rodiče své nevyčerpané peníze mohou nechat převést na děti a mít tak třeba o pořádný balík levnější tábor nebo školní kroužek.

Bývalá reportérka Mladé fronty DNES. Psala především o zdravotnictví. V roce 2004 získala za své texty o diskriminaci cenu Journalist Award, kterou uděluje Evropská komise.

Lenka Petrášová

redaktorka

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru