Nyní čtete
Co zapříčinilo rezignaci ředitelky Památníku Lidice Martiny Lehmannové

Co zapříčinilo rezignaci ředitelky Památníku Lidice Martiny Lehmannové

  • Všichni dosud žijící přeživší vypálení Lidic bojují proti reportáži, ve které byla matka jedné z nich označena za udavačku.

Novináři drsně lhali o mé zabité mamince. Je to neúcta k zavražděným. To říká přeživší vypálení Lidic Marie Šupíková. A její příběh stojí za zamyšlení.

Na internetu se nyní vedou různé diskuze k tomu, že ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) donutil prý k rezignaci ředitelku Památníku Lidice Martinu Lehmannovou. „Jeho postup je přesně v souladu s tím, co chtěli komunisté a takzvaní bojovníci za svobodu pana Vodičky,“ píše třeba Jan Jandourek. Tyto věci je těžké hodnotit a nechceme s nimi polemizovat, ale je možno se podívat, co na začátku problému stálo, kvůli čemu eskaloval. Takže zpět k paní Šupíkové:

Otec byl v Lidicích zastřelen, matka se vrátila z koncentračního tábora v Ravensbrücku vážně nemocná a byla v péči lékařů v Praze, kde zemřela v prosinci roku 1946. Její bratr byl popraven 16. června v Praze-Kobylisích. Sama Marie Šupíková byla vybrána na převýchovu do německé rodiny.

Česká televize nedávno označila její matku za udavačku. „Je to neúcta k obětem – k ženám, které zahynuly. K mužům, kteří byli popraveni. Je to neúcta k mému bratrovi, který byl v 15 letech popraven,“ kritizuje práci žurnalistů Marie Šupíková.

„Tato reportáž mne dostala. A… Já nevím… A to pan doktor Šustek (renomovaný odborník, pozn. red.) bádal a zjistil, že moje maminka je nevinná – že nikoho nikdy neudala, ale přesto se to v té reportáži objevilo. Mě to strašně zdrblo, věřte mi…,“ dodává Marie Šupíková.

Na rozhovor s ní se můžete podívat zde.

Na původní reportáž pak tady.

A k případu také vyšel zevrubný článek na serveru info.cz, který sepsala dnešní redaktorka ČT, předtím redaktorka serveru.

Podstata příběhu

Vyjdeme-li z článku na zmíněném serveru, v celém příběhu jde o toto:

Nacisté srovnali Lidice se zemí 10. června 1942 v pomstě za smrt zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tehdy ani těsně po válce nebylo jasné, kdo zkázu obce způsobil. Začaly se objevovat různé teorie. S vlastním svědectvím přišel protektorátní četník z nedalekého Buštěhradu Evžen Ressl.

Ressl v prosinci 1945 sepsal hlášení, ve kterém obvinil z kolaborace obyvatelku Lidic Alžbětu Doležalovou (matku paní Šupíkové). Ta měla udat svoji podnájemnici Štěpánku Mikešovou, která před úřady skrývala svůj židovský původ. Ressl, který Mikešovou sám zatýkal, po válce uvedl, že Mikešová hrozila, že se Lidickým pomstí. O sedm dnů později pak došlo k vypálení obce, za které měla být dle Ressla spoluzodpovědná Doležalová svým udavačstvím.

Pořad ČT de facto vykreslil Doležalovou jako jasnou udavačku, přičemž Resslovo obvinění leželo bez povšimnutí v archivech až do roku 2016, kdy je ve své knize Lidice – Zrození symbolu představil veřejnosti mladý historik Vojtěch Kyncl. To podnítilo archiváře Vojtěcha Šustka, aby se Resslovým obviněním blíže zabýval.

„Pochopitelně mne zajímalo, na základě jakých pramenů historik Kyncl zločin udavačství údajně spáchaný Doležalovou dokládá. Zjistil jsem, že jediným domnělým důkazem je výpověď četníka Evžena Ressla, kterého ale nemůžeme brát jako věrohodného svědka, protože on sám Mikešovou gestapu předal a měl tudíž mnoho důvodů, aby to na někoho sváděl. Napsal jsem proto letos do revue Slánské obzory rozsáhlou studii, při které jsem prošel mnoho pramenů,“ uvádí pro INFO.CZ Šustek.

Také čtěte

Dodatečně dopsané hlášení

„Štěpánka Mikešová v Osvětimi zahynula. Ressl si pravděpodobně myslel, že v Ravensbrücku zahynula i Alžběta Doležalová, a proto ji označil za udavačku Mikešové. Chtěl vzbudit dojem, že Mikešovou předal gestapu pod nátlakem udavačky, tedy že konal jen v krajní tísni zaviněné Doležalovou. Ve skutečnosti Ressl zatkl Mikešovou ze strachu, že gestapo její židovský původ během druhého stanného práva odhalí, a on sám bude popraven za to, že Mikešovou kryl,“ předpokládá Šustek.

Proto četník napsal dle Šustka koncem roku 1945 hlášení, ve kterém chtěl vinu za zatčení Mikešové a potažmo i vypálení Lidic, shodit na Alžbětu Doležalovou, kterou po vypálení obce nacisté odvlekli do koncentračního tábora.

S památníkem přerušují spolupráci

Osm z přeživších lidických dětí se nyní podepsalo pod otevřený dopis adresovaný prezidentu, předsedům vlády, obou parlamentních komor a ministru kultury a napsalo v něm, že přerušují spolupráci s Památníkem. Poslední kapkou v nedobrém vztahu s vedením Památníku byla právě reportáž České televize.

„Domluvili jsme se s naším zřizovatelem, tedy ministerstvem kultury, že oficiální stanovisko poskytneme v pondělí nebo v úterý,“ uvedla ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová. „Dopis nebyl ani adresovaný mně, ale právě ministru kultury, takže to nechám na něm,“ dodala.

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) se obsahem dopisu zabýval. „Co mohu v tuto chvíli říci, je, že nevěřím obviněním, která padají,“ řekl před časem.

Kdo bude mít zájem se setkat s lidickými pamětníky, musí nově podle otevřeného dopisu kontaktovat starostku, která domluví jednání s nejmladším z lidických dětí, Pavlem Horešovským, který pak bude jednat se zájemcem, například kvůli besedě.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
3
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru