Nyní čtete
Letos zapadlo: Pochemu zlomil vaz dokument ze stranického sekretariátu
 
 

PRAHA – Sociální demokraté budou čelit aféře. Kauze související s pražským magistrátem a dotacemi pro sport. Takový dojem musel získat snad každý, komu se dostal do rukou dokument, jejž níže zveřejňujeme.

Sdělení materiálu je lehce pochopitelné: jde o podivnou dotaci pro Cyklistický svaz České republiky a viceprezidentem svazu není nikdo jiný než nedávný kandidát na ministra Miroslav Poche (ČSSD).

Ten se šéfem rezortu zahraničí nakonec nestal. Nominaci ČSSD, která místo něj navrhla do funkce Tomáše Petříčka, ministerský předseda respektoval. A svůj podíl na Pocheho neúspěchu má mimo jiné i zmíněný dokument.

Policejní svodka? Těžko…

Údajně se jedná o poznámky k rozpracovávané kauze. V té mohou hrát podle „policejních poznatků“ hlavní roli sociální demokraté Poche, Petr Dolínek a další. Policisté materiálem disponovali; od nich ho redakce ppmagazínu.com získala. Jenže vše může být jinak.

Z dokumentu je zřejmé, že se avizovaná kauza točí kolem cyklistického svazu. Týká se tří problematik:

Za prvé: „Byla zde zrealizována mimo jiné magistrátní dotace na Regenerační centrum ve výši cca 100 000 000, což jsou jen tři prázdné stavební buňky.“ Avšak potíž tkví v tom, že žádnou takovou dotaci (na rozdíl od jiných určených pro svaz*) dohledat na magistrátu hlavního města nelze.

Jako bod č. II je zmiňován poznatek, že cyklistický svaz zřejmě v měsíci dubnu financoval vybraným vysokým činitelům svazu (Poche, Dolínek a tak dále) výlet do Španělska na Mallorcu za peníze svazu.

V uvedené souvislosti není bez zajímavosti jméno Šimandl, které se v materiálu objevuje; tak se totiž jmenuje současný šéf civilní rozvědky ÚZSI, jmenovaný do funkce ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Někdejší náměstek Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) Šimandl leží v žaludku některým lidem z Hradu: údajně se podílel v Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ) na neudělení prověrky hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi a stál také za vynucených odchodem syna exministryně spravedlnosti Marie Benešové z instituce.

A do třetice jsou v dokumentu uvedena jména svědků, kteří jsou ochotni vypovídat ve věci zneužívání magistrátních dotací do cyklistického svazu. Jak jména, tak jejich telefonní čísla jsme zakryli.

Není totiž naším úmyslem provádět ani investigaci daného případu, ani nesledujeme Pocheho aktivity, jež mají často kontroverzní nálepku. Poukazujeme předně na skutečnost, že proti Pochemu brojili od počátku zejména jeho spolustraníci, konkrétně část vedení ČSSD.

K pádu dopomohl i Bureš

Právě tito lidé totiž dokument (v případě, že by se nezakládal na pravdě, tak pamflet) především rozšiřovali, což má ppmagazín.com ověřeno od pěti osob. A jejich boj se vyostřil (za pomoci některých sdělovacích prostředků) v době, kdy média začala referovat o vazebně stíhaném Radimu Burešovi; v případu jde o údajné statisícové výpalné.

Inkriminovaný dokument. | FOTO: archiv

Souvislost je opět více než čitelná: Bureš naposledy pracoval na Hygienické stanici hlavního města Prahy jako ředitel odboru ekonomicko provozních činností. Předtím měl na starosti bezpečnost na ministerstvu zdravotnictví, kam ho dosadili právě pražští sociální demokraté, čímž je míněn rovněž europoslanec Poche.

Dokument už pak byl posledním „hřebíčkem do rakve”, co se ministerské funkce týká.

Také čtěte

CO JE DOHLEDATELNÉ

*V případě dotací pro cyklistický svaz je naopak dohledatelné, že: „Rada hlavního města Prahy schvaluje přidělení mimořádných finančních prostředků formou účelové neinvestiční dotace v oblasti sportu a tělovýchovy ČESKÉMU SVAZU CYKLISTIKY, z.s., IČO: 49626281, se sídlem Nad Hliníkem 1186/4, 150 00, Praha 5 ve výši 150.000 Kč z kap. 0464, § 3419, ORG 0096406, UZ 115.“ Peníze jsou určeny na pořádání akce Král cyklistiky 2018, která by měla být odvysílána 28. listopadu na kanálu ČT Sport, stojí v usnesení rady stvrzeném primátorkou Adrianou Krnáčovou a náměstkem Petrem Dolínkem. Předkladatelem návrhu byl letos radní za ČSSD a náměstek primátorky Dolínek. Příjemcem zmíněný svaz cyklistiky, jehož viceprezidentem pro sport je Dolínkův stranický kolega Poche.

Z ČSSD se stahuje bývalý „recidivista“

Do redakce ppmagazínu.com přišel též z mailu dobravec@protonmail.com opis trestního rejstříku Romana Vaigela, který pořídila zlínská policie v souvislosti s vyšetřováním Vaigelova studia (vyšetřování bylo zastaveno kvůli promlčení). Autenticitu opisu se podařilo potvrdit, a to i díky třem zlínským vyšetřovatelům.

Alena Gajdůšková. | FOTO: archiv

Vaigel, donedávna člen celostátního vedení ČSSD, patří mezi nejbližší spolupracovníky poslankyně Aleny Gajdůškové. Radil na vnitru Milanu Chovancovi v právních záležitostech a podle aktuálního výpisu z obchodního rejstříku sedí v dozorčí radě státního podniku ČEPRO.

Jeho skutky jsou již zahlazeny, ale v mládí seděl dokonce ve vězení. Byl pravomocně odsouzen za závažnou trestnou činnost.

Letos se současně v médiích psalo, že vlivný zlínský sociální demokrat Vaigel z osobních důvodů překvapivě rezignoval na funkci městského zastupitele. „K rezignaci na mandát zastupitele jsem přistoupil na základě rozhodnutí z minulého roku. Chci utlumit svou činnost v aktivní politice, a to zejména z časových a ryze osobních důvodů,“ sdělil Vaigel, ještě nedávno výrazný a zapálený politik, který měl ale hodně kritiků i uvnitř ČSSD.

„Vím, že to zvažoval už před časem vzhledem ke svému pracovnímu vytížení. Beru to na vědomí stejně jako naše organizace ve Zlíně,“ vyjádřila se k Vaigelovu odchodu Gajdůšková.

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
0
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru