Objevuje se stále více a více poznatků a důkazů, že lidé s onemocněním COVID-19 trpí kognitivními poruchami, jakými jsou takřečená mozková mlha (anglicky Brain Fog) a značná únava.
A nyní vědci zjišťují proč. Virus SARS-CoV-2, stejně jako mnoho jiných virů před ním, to je předně špatná zprávou pro lidský mozek. Ve významné studii publikované 16. prosince 2020 v prestižním periodiku Nature Neuroscience vědci zjistili, že takzvaný spike protein, často zobrazovaný v ilustracích jako červená ramena viru, může u myší procházet hematoencefalickou bariérou.
To silně naznačuje, že virus SARS-CoV-2, příčina nemoci COVID-19, může vstoupit do mozku.
Spike protein, často označovaný jako protein S1, určuje, do kterých buněk může virus vstoupit. Virus obvykle dělá totéž co jeho vazebný protein, uvedl autor studie William A. Banks, profesor medicíny na lékařské fakultě Washingtonské univerzity (University of Washington) a výzkumný pracovník. Banks konstatoval, že vazebné proteiny jako S1 obvykle samy o sobě způsobují poškození, protože se oddělí od viru a způsobují zánět.
„Protein S1 pravděpodobně způsobuje, že mozek uvolňuje cytokiny a zánětlivé produkty,“ napsal doslova.
Ve vědeckých kruzích se intenzivní zánět způsobený infekcí COVID-19 nazývá cytokinová bouře. Imunitní systém, když se střetne s virem a jeho proteiny, reaguje přehnaně ve snaze ho zlikvidovat. Infikovaná osoba zažívá zmíněnou mozkovou mlhu, únavu a má další kognitivní problémy.
Podobnost s virem HIV
Banks a jeho vědecký tým již uviděli takovouto reakci v minulosti u viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS, a chtěli zjistit, zda se to samé děje u SARS CoV-2.
Profesor Banks podotkl, že protein S1 u SARS-CoV2 a protein gp 120 v HIV-1 fungují podobně. Jsou to glykoproteiny – bílkoviny, které mají na sobě mnoho cukrů, charakteristické znaky bílkovin, které se vážou na jiné receptory. Oba tyto proteiny fungují jako paže a ruce pro své viry tím, že se chytají na jiné receptory. Oba procházejí hematoencefalickou bariérou a S1, stejně jako gp120 u HIV, jsou pravděpodobně toxické pro mozkové tkáně.
„Bylo to jako déjà vu,“ řekl Banks, který již uskutečnil v minulosti taktéž rozsáhlou práci na HIV-1, gp120 a hematoencefalické bariéře.
Novější Banksovy laboratorní studie se zabývají hematoencefalickou bariérou u Alzheimerovy choroby, obezity, cukrovky a zmíněného HIV. Ale vědečtí pracovníci svou práci pozastavili a všech 15 vědců v laboratoři zahájilo pod vedením Bankse v dubnu experimenty s proteinem S1. Přijali dlouholetého spolupracovníka Jacoba Rabera, profesora na odděleních behaviorální neurovědy, neurologie a radiační medicíny, a jeho tým na Oregonské univerzitě.
Studie by mohla dále vysvětlit i mnoho komplikací po prodělání COVID-19. „Víme, že když máte infekci COVID, máte potíže s dýcháním, a to proto, že v plicích je infekce, ale dalším vysvětlením je, že virus vstupuje do dýchacích center mozku a také tam způsobuje problémy,“ zdůraznil Banks.
Muži mají závažnější následky
Jacob Raber dodal, že v jejich experimentech byl transport S1 rychlejší v čichovém centru a ledvinách u mužů než u žen. Toto pozorování by mohlo souviset se zvýšenou náchylností mužů k závažnějším následkům u onemocnění COVID-19.
Pro lidi, kteří berou virus na lehkou váhu má pak Banks následující zprávu „Nechtějte si s tímto virem pohrávat,“ řekl. „Mnoho z účinků, které virus COVID má, může, zdůrazňuji, přetrvávat, nebo dokonce způsobit, že se dostane do mozku, a tyto účinky mohou trvat velmi dlouho.“