SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Žáci míří do školy. | FOTO: Tobias Schwarz/AFP/Getty Images

Covid-19 v Česku zavírá jednu ZŠ za druhou. Jinde se žáci učí v rouškách

V Praze budou při výuce povinné roušky

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
93
93

V Praze budou při výuce povinné roušky na druhém stupni základních škol a na středních školách, uvedla agentura ČTK s tím, že to mají během čtvrtka vyhlásit hygienici. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) avizoval, že by mohlo dojít i k zavedení povinných roušek při venkovních akcích. V karanténě se už ocitla i pražská Základní škola Jeremenkova, kde onemocněli koronavirem dva žáci a jeden z učitelů.

„Sice nám bylo řečeno, že škola je zavřena do 21. září, ale počítáme spíš s celým zářím. Škola nám to oznámila v neděli večer formou sms zprávy,“ popsala PressPort Magazínu jedna z maminek prvňáčka Adama.

„Karanténa byla nařízena všem pedagogickým pracovníkům, a to vzhledem ke kontaktům s učitelem pozitivně testovaným na covid-19,“ potvrdil ředitel Jan Vondrouš s tím, že by nucená uzávěra školy měla skončit v pondělí. Do té doby se v budově nevyučuje.

Pražská ZŠ se tak přidala k asi čtyřem desítkám škol, jež koronavirus uzavřel od počátku vyučovacího roku. „K 1. září některé školy neotevřely, neboť měly většinu pedagogů v karanténě, ale to se týkalo opravdu toho začátku,“ řekl serveru Lidovky.cz prezident Asociace ředitelů základních škol a zároveň ředitel pražské Masarykovy ZŠ v Klánovicích Michal Černý.

Děti chodí zvláštním vchodem

V jiných školách, například v ZŠ Poláčkova na Praze 4, jsou zpřísněná opatření v jednotlivých třídách. Týká se to například zvláštního režimu v 7. B.

„Od 15. 9. 2020 probíhá výuka v rouškách, žáci se nebudou stýkat s ostatními – přestávky budou trávit ve třídě, na toaletu chodit v hodinách. Žáci budou vstupovat do školy z ulice Tilschové, ne hlavním vchodem! Přezouvat se budou ve třídě! Oběd ve 14:00,“ stojí na webu školy, kde se ve zmíněné třídě objevil podle všeho žák s příznaky koronaviru. Rodiče do budovy nesmějí ani v rouškách.

Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) byla takových škol zhruba dvacítka. Od té doby výrazně přibylo celých škol v karanténě i těch, kde kvůli viru uzavřely aspoň některé třídy. „Jednotlivé třídy se zavřou, jestliže do nich chodilo dítě s potvrzeným koronavirem, a to v době, kdy už mohlo být nakažlivé, tedy méně než dva dny před projevem příznaků nebo potvrzením nákazy,“ uvedl Černý.

Ošetřovné

Jsou-li školy zavřené, děti zůstávají doma s rodiči. Stát jim po devět dní vyplácí ošetřovné, školy jsou ale často zavřené déle. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce proto prosadit jeho prodloužení.

„Krizové ošetřovné je sice připravené dávno, podle ministerstva financí a pana premiéra prý není potřeba. Co by odpověděli paní Míše? Učitelé z jejich školy nemají ani po 10 dnech negativní testy a ona musí být s dcerou doma,“ napsala na Twitter.

Problém v současné délce ošetřovného nevidí Černý. „Školy by měly být uzavřené asi jen dva týdny, což není o moc déle,“ řekl.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
  • Kvůli podzimnímu návratu koronavirové pandemie je v současnosti po celém Česku uzavřeno 39 škol, z toho dvě v Praze, ve Středočeském kraji deset, v Jihočeském, Jihomoravském a Zlínském po třech.
  • Virus uzavřel brány sedmi škol v Plzeňském kraji, dvou v Ústeckém, šesti v Libereckém. V krajích Pardubickém, Olomouckém a Vysočina je v každém uzamčena jedna školní budova.
  • Tři kraje doposud odolávají virové náloži mezi žáky, studenty a učiteli. Vůbec žádná škola není aktuálně uzavřena v Karlovarském, Královéhradeckém, ale ani v Moravskoslezském kraji.
  • Kde nejsou uzavřené celé školy, tam mohou být v důsledku virového „promořování“ zavedeny alespoň dílčí restrikce. V celkem 208 školách je výuka omezena nejméně v jedné třídě.
  • V hlavním městě se to týká 14 škol, ve Středočeském kraji 55. V Jihočeském se dílčí omezení týkají 24 vzdělávacích zařízení, v Plzeňském 17, v Karlovarském devíti.
  • Ústecký kraj hlásí šest škol s částečným omezením výuky, Liberecký 18, Pardubický 16. V Kraji Vysočina se to týká 13 škol, v Jihomoravském šesti, ve Zlínském deseti a v Moravskoslezském 20.
  • Premiantem se tak v tuto chvíli stává Královéhradecký kraj, který nejenže nemá žádnou uzavřenou celou školu, ale neuzavřel ani jednu jedinou samostatnou třídu.
  • Podle údajů, jež registruje ministerstvo zdravotnictví, mělo ke konci minulého týdne pozitivní test na covid-19 celkem 193 pedagogů a 393 žáků. V karanténě přitom bylo 1133 pedagogů a 5498 žáků.
Covid-19 v Česku zavírá jednu ZŠ za druhou. Jinde se žáci učí v rouškách
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
93
93

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Xaver vyrazil hledat Ústav nezávislé žurnalistiky. Skončil kdesi v lese