SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Covid: ČR má za týden dvakrát víc případů než Němci. Obavy z poškození srdce i nervů

Ministr zdravotnictví očekává na podzim další nárůst

ILUSTRACE: Eleonar Shakespeare (poprvé publikováno v deníku The Guardian)
Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
93

Česká republika, ve které byl v pátek druhý nejvyšší denní nárůst potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie, zaznamenala za uplynulý týden zatím 2225 nových případů nakažených, což je asi 20,8 případu na 100 000 obyvatel.

Podobně je na tom ze sousedních zemí Rakousko. Německo má o polovinu případů na 100 000 obyvatel méně. Ze sousedních zemí je na tom nejlépe Slovensko, které zaznamenalo za uplynulý týden celkem 9,2 nových případů na 100 000 obyvatel.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

V pátek byl druhý nejvyšší denní nárůst potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku od začátku epidemie. Přibylo 486 nově nakažených. Od 1. března, kdy se v republice objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už celkem 23 777 případů covidu. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Czech Republic Czech Republic
+2107 Nové případy
46262 Potvrzeno celkem
+6 Nová úmrtí
495 Úmrtí celkem
+481 Nové případy
23858 Zotavení celkem

Nejvyšší denní nárůst nakažených byl zaznamenán minulý pátek 21. srpna, kdy testy potvrdily 503 případů. Čtyři z pěti nejvýraznějších denních přírůstků případů nemoci připadají právě na období posledních několika dní od 21. srpna.

„Covid zdaleka není prozkoumán, nevíme, jestli nebudou zdravotní následky i po mírném nebo bezpříznakovém průběhu. První takové studie o možném poškození nervového systému či srdečního svalu se již objevují,“ uvedl pro PL poslanec hnutí ANO a šéf krajské záchranky v Hradci Králové Jiří Mašek.

Skvělo na konci tunelu? Vakcína

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) očekává, že počty nakažených novým typem koronaviru na podzim zákonitě dál porostou. Důležité podle něj bude to, aby nepřibývalo vážných případů. Za světlo na konci tunelu považuje vakcínu na covid-19, která – jak dodal – by měla být dostupná v první polovině příštího roku pro asi 3,5 miliónu Čechů.

„Původně jsme si mysleli, dnes už mohu říct – naivně, že přes léto virus poleví, že se nebude tak šířit, možná se změnou počasí. Ale vidíme reálně na datech, že žádná pauza nebyla. Jen pokles daný protiepidemickými opatřeními, byť poměrně krátký,“ uvedl.

Výuka na dálku už povinná

Také školy musí v souvislosti s šířením koronaviru od září počítat opět s možným přechodem na výuku na dálku, i když se otevřou v běžném provozu. Epidemická situace v jednotlivých okresech se může lišit, záležet proto bude na rozhodování hygieniků a ministerstva zdravotnictví.

Školy by měly dbát na dodržování přísné hygieny a dovybavit se počítači na výuku na dálku, která by na rozdíl od jara už byla povinná. Základní školy na to dostanou v říjnu zhruba 1,3 miliardy Kč navíc.

Sobotní data

Sobotní data ukazují, že bylo nově odhaleno 319 nakažených. To je nejvyšší číslo od začátku epidemie nového koronaviru V Česku. Nově nákazu virem potvrdil i rektor Masarykovy univerzity.

Celkem je nyní podle statistik 6132 aktivních případů. Hospitalizovaných je přitom 156 lidí. Celkem už bylo nakaženo přes 24 tisíc lidí v Česku, Vyléčilo se přes 17 tisíc.

Plaga: Kvůli viru se neotevře desítka škol

Na začátku školního roku se kvůli karanténním opatřením proti koronaviru neotevře „do deseti škol“. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle plánu má začít nový školní rok v úterý. Výuku mají provázet přísná hygienická pravidla.

Případná opatření proti koronaviru se budou řídit takzvaným semaforem pro oblasti s různým rizikem nákazy. Školy by se už neměly zavírat plošně. Některé už oznámily, že kvůli karanténě 1. září neotevřou.

„Stále se pohybujeme do deseti škol (které se neotevřou),“ uvedl Plaga. Podle něj je cílem, aby karanténní opatření ve školách byla co nejmenší.

Covid: ČR má za týden dvakrát víc případů než Němci. Obavy z poškození srdce i nervů
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
93

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
13. komnata šéfredaktora webu Hlídací pes