SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Provozovna | FOTO: archiv ppmagazinu.com

COVID III: Jaké jsou další podpory podnikatelům a živnostníkům

Finanční správa objevila první podvodníky

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Pro živnostníky a firmy zasažené koronavirem včera kabinet schválil úvěrový program COVID III. Stát na záruky vyčlenil 150 miliard. Podporu by mohlo získat až 150 000 podnikatelů. Stát také přispěje na nájem podnikatelům zasaženým koronavirovou krizí 50 procent v případě, že ho majitel o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu.

Podpora do maximální výše deset milionů korun se bude vztahovat na duben, květen a červen.

Na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) vláda z rozpočtu schválila vyčlenit 2,5 miliardy korun. O program je větší zájem, než kabinet původně očekával. Každý měsíc má zájem o ošetřovné až 70 000 podnikatelů.

Zákon, který má poskytovatelům zdravotní péče kompenzovat koronavirový výpadek 30,5 miliardy korun, projedná Sněmovna příští týden ve stavu legislativní nouze. V návaznosti na zákon ministerstvo připraví takzvanou kompenzační vyhlášku, na jejímž základě se budou peníze proplácet. Bude se jednat o obdobu každoroční úhradové vyhlášky.

Žádost o poskytnutí kompenzačního bonusu může OSVČ podat za První bonusové období (12. 3. až 30. 4. 2020) a Druhé bonusové období (1. 5. až 8. 6. 2020). Výše bonusu činí 500 Kč za každý kalendářní den bonusového období.

První podvody

Finanční správa na základě výsledků analytické činnosti odhalila již několik pokusů o zneužití vyplácení kompenzačního bonusu pro živnostníky. V současné době proto podala k dnešnímu dni první dvě trestní oznámení a další připravuje.

Ve všech případech se jednalo o žádosti podané osobou, která se vydávala za reálného živnostníka. Finanční správa v těchto „křiklavých příkladech“ osloví oprávněné žadatele, kteří jsou pak překvapeni, že se na základě jejich osobních údajů snaží podvodníci získat kompenzační bonus.

V prvním případě chtěl neoprávněný žadatel vylákat na výplatě kompenzačního bonusu 875 tisíc korun. Podal žádosti jménem OSVČ, které však o bonus nežádaly. Další zjištěné případy mají obdobný postup. Žádosti podala osoba za žadatele, kteří už ale podali žádost pod svým jménem a na svůj účet.

„Uvědomujeme si, jaký význam má kompenzační bonus pro živnostníky, a proto jim poskytujeme dostatečný informační servis a rychlé vyplácení bonusu je pro nás prioritou. To dokazuje objem zpracovaných žádostí za 14 miliard Kč, které jsme už živnostníkům poslali. Bohužel se objevují i ojedinělé případy, kdy se někdo snaží současnou situaci a vyplacení pomoci zneužít,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Finanční správa v uvedených případech pokusy o neoprávněné vyplacení kompenzačního bonusu ve výši 1 175 000 korun odhalila a vyplacení zastavila.

Antivirus do konce srpna

Vláda vzala také na vědomí mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví, která od příštího pondělí 25. května upraví regulace proti koronaviru. Kabinet od pondělí počítá například s otevřením vnitřních prostor v restauracích, hradech, zámcích a zoologických zahradách, plánuje i zprovoznění hotelů, dosud nepovolených taxislužeb i koupališť.

Podpůrné programy by měly platit do konce srpna, vyplývá z jednání Národní ekonomické rady (NERV). Záměr potvrdil i premiér Andrej Babiš (ANO). Vedle úvěrových programů COVID jde také o kurzarbeitový programu Antivirus, ze kterého firmy čerpají příspěvky na úhradu mezd zaměstnancům.

COVID III: Jaké jsou další podpory podnikatelům a živnostníkům
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Írán popravil wrestlera Afkariho. Přiznání prý bylo vynucené. Milost žádal i Trump