SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Koronavirus na Karvinsku | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Covid nabírá v Česku na síle

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově prokázala nákaza koronavirem, už nejsou jen horníci, ohnisko se přenáší do komunity.

Ale i ve Vlčnově na Uherskohradišťsku přibylo lidí, u nichž se potvrdila nákaza novým typem koronaviru. Testy v obci potvrdily onemocnění covid-19 u 20 lidí, uvedla v pondělí Česká televize. V neděli evidovali hygienici ve Vlčnově osm nakažených.

Opatření moravskoslezských krajských hygieniků kvůli koronaviru se budou nově uvádět v platnost s odkladem a bude se průběžně prověřovat jejich účinnost. Po jednání bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje to v pondělí uvedli zástupci hygieniků, kraje a státu.

Krajská hygiena zpřísnila pro celý kraj protiepidemická opatření kvůli šíření koronaviru v pátek minulý týden. Rychlost zavádění vyvolala kritiku, že hygiena nedostatečně komunikuje. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) v pondělí řekl, že panuje shoda, že je třeba nosit roušky a zachovávat sociální odstup.

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová na tiskové konferenci uvedla, že na popud ministerstva zdravotnictví musí být do budoucna účinnost opatření krajských hygienických stanic o několik hodin odložena. Svrčinová zůstává ve funkci i přes dřívější kritiku ministra zdravotnictví, který se týkala právě rychlosti zavádění opatření. Vojtěch o víkendu uvedl, že by Svrčinová měla zvážit setrvání ve funkci. 

„Odborně ta opatření byla správná. Každý ředitel hygienické stanice ale musí prostě komunikovat ta opatření dostatečně dopředu,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Dohodli jsme se, že každé opatření budu prezentovat – důvody a vydání – nejlépe cestou bezpečnostní rady, kdy požádám pana hejtmana, aby ji svolal aspoň den předtím, než bude mimořádné opatření vydáno,“ dodala Svrčinová.

Později řekla, že své setrvání ve funkci zvažuje neustále, protože má určitý věk. „Říkám si, že už bych mohla mít klid, ale zase když vidím kolegy, jak se snaží, a že bych jim tím podtrhla nohy,“ řekla Svrčinová. Podle ní ji právě kolegové velmi podpořili. Kritiku své osoby vnímá jako oprávněnou.

„Asi to bylo komunikováno špatně. Myslím si, že nejenom já komunikuji špatně, ale já jsem si z toho udělala závěry a jsem zvyklá přijímat kritiku a řešit ji. Už jsem se domluvila, že půjdu na nějaký komunikační kurz,“ řekla Svrčinová.

„Požadujeme po krajské hygienické stanici, aby opatření, která vydala, se průběžně – nejlépe v řádu dnů – začala prověřovat, do jaké míry jsou smysluplná a do jaké míry skutečně zatěžují oblasti kraje, které nemají problém,“ uvedl před novináři hejtman Vondrák. Svrčinová dodala, že první vyhodnocení opatření bude v pátek, ve čtvrtek si hygienici chtějí situaci vyhodnotit.

„Obrovské rozdíly počtů nově evidovaných případů covid-19 mezi jednotlivými okresy Moravskoslezského kraje podle mne neospravedlňují zavedení přísných opatření plošně pro celý kraj. Za dílčí úspěch pondělního jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje tak považuji alespoň příslib možné revize současných opatření koncem týdne,“ uvedl na twitteru ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).

Hygienici v pátek s okamžitou platností rozšířili protiepidemická opatření na celý Moravskoslezský kraj. Do té doby omezení platila jen v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Zdůvodňovali to případy komunitního šíření, u kterých nemohou zjistit původ nákazy, což dnes zopakovali. Platí povinnost roušek v MHD a vnitřních prostorách a další omezení.

Covid nabírá v Česku na síle
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0
Událost
Situace na Karvinsku
Místo
Moravskoslezský kraj
Začátek události
14:00
Status události
Dokončeno
(red.)
(red.)
21. 7. 2020
21:33

Počet potvrzených případů covidu-19 přesáhl v Česku od začátku epidemie 14 000. V pondělí jejich počet stoupl o 169, což byl nejvyšší denní nárůst od konce června. Dnes zatím laboratoře odhalily 46 nakažených koronavirem. Od začátku epidemie tak potvrdily 14.160 případů. Více než tři pětiny nakažených už se z nemoci uzdravily, naopak 360 pacientů nakažených novým koronavirem zemřelo. Aktuálně nemocných je tak 4901 lidí, zhruba o padesátku méně oproti odpoledním údajům, kdy jich bylo nejvíce od začátku epidemie. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

(red.)
(red.)
20. 7. 2020
17:03

Demonstrace – V Moravskoslezském kraji přibylo od nedělní aktualizace dat 30 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkově se počet pozitivně testovaných od počátku pandemie navýšil na 4016 lidí, v neděli to bylo 3986 osob. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Opatření hygieniků budou mít odklad platnosti a budou prověřována. Po jednání Bezpečnostní rady kraje to uvedli zástupci hygieniků, kraje a státu. Dnes od 17:00 hod. se koná demonstrace v Ostravě na protest proti na zpřísnění protiepidemických opatření v kraji.

(red.)
(red.)
20. 7. 2020
16:28

Situaci budeme na tomto místě v průběhu týdne monitorovat.

(red.)
(red.)
8. 7. 2020
06:00

Počet nových případů koronaviru v Česku se po dvou volných dnech vrátil nad stovku. V úterý jich přibylo 119 na 12 685, hlavně na Karvinsku. Z nemoci covid-19 se vyléčilo 7910 lidí, úmrtí je 351. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Nemocných je nyní 4424 lidí. U většiny z nich má ovšem onemocnění mírný průběh. V nemocnici je s koronavirem 133 pacientů, ve vážném stavu je 13 z nich.

(red.)
(red.)
6. 7. 2020
14:48

V Moravskoslezském kraji bylo k dnešku potvrzeno 3334 případů nákazy covidem-19. Od pátku je to o 224 pozitivně testovaných lidí více. Nejvíce nakažených je na Karvinsku, kde přibylo oproti neděli 33 případů a celkem tam je v evidenci od počátku pandemie 1787 lidí, což je 54 procent všech případů v kraji. Od pátku je tam nárůst o 158 případů. Ze statistiky vyplývá, že v kraji je aktuálně v karanténě 1598 lidí a hospitalizováno je 38 nemocných. Celkem 1131 lidí už se koronaviru zbavilo a 66 v souvislosti s nákazou zemřelo.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Spolek Milión chvilek je spjat s TOP 09, upozornil Zeman. Popřál straně 4,9 procenta