SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Covid: Ve Švédsku letos zemřelo nejvíc lidí za 150 let

Koronavirus. | ILUSTRACE: The Guardian
Aktualizace:

Ve Švédsku v první polovině letošního roku zemřelo nejvíce lidí ve srovnání se stejným obdobím posledních 150 let. Informoval o tom ve středu švédský statistický úřad.

Dohromady od ledna do června ve více než desetimilionové skandinávské zemi zemřelo 51 405 lidí, z toho zhruba 4500 úmrtí souviselo s koronavirovým onemocněním covid-19. To si dosud vyžádalo už na 5800 švédských životů, napsala ve středu agentura Reuters.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Švédsko se za pandemie v Evropě vymykalo liberálním přístupem k boji s infekcí, když spoléhalo spíš na doporučení než na zákazy. Ve srovnání s ostatními severskými státy pak mělo zdaleka nejvyšší počet zemřelých s covidem-19 na počet obyvatel, i když číslo bylo nižší než například v Británii nebo Španělsku. To patrně také přispělo k celkově rekordnímu počtu úmrtí.

Letošní počet úmrtí v prvním pololetí překonal smutnou statistiku z roku 1869, kdy ve Švédsku zemřelo 55 431 osob, což byl částečně důsledek tehdejšího hladomoru. Švédsko tehdy přitom mělo přes čtyři miliony obyvatel.

Koronavirová nákaza způsobila, že celková úmrtnost byla letos zhruba o deset procent vyšší než byla pro dané období v uplynulých pěti letech. V dubnu byl počet úmrtí téměř 40 procent nad průměrem kvůli prudkému nárůstu počtu zemřelých v souvislosti s covidem.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Hamáček žádá rezignaci Prymuly. Ten v noci bez roušky navštívil luxusní restauraci