KOLÁŽ: PressPort magazín (na základě ilustrace João Fazenda)

Covid: Ve Švédsku letos zemřelo nejvíc lidí za 150 let

Dohromady od ledna do června ve více než desetimilionové skandinávské zemi zemřelo 51 405 lidí

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Ve Švédsku v první polovině letošního roku zemřelo nejvíce lidí ve srovnání se stejným obdobím posledních 150 let. Informoval o tom ve středu švédský statistický úřad.

Dohromady od ledna do června ve více než desetimilionové skandinávské zemi zemřelo 51 405 lidí, z toho zhruba 4500 úmrtí souviselo s koronavirovým onemocněním covid-19. To si dosud vyžádalo už na 5800 švédských životů, napsala ve středu agentura Reuters.

Švédsko se za pandemie v Evropě vymykalo liberálním přístupem k boji s infekcí, když spoléhalo spíš na doporučení než na zákazy. Ve srovnání s ostatními severskými státy pak mělo zdaleka nejvyšší počet zemřelých s covidem-19 na počet obyvatel, i když číslo bylo nižší než například v Británii nebo Španělsku. To patrně také přispělo k celkově rekordnímu počtu úmrtí.

Letošní počet úmrtí v prvním pololetí překonal smutnou statistiku z roku 1869, kdy ve Švédsku zemřelo 55 431 osob, což byl částečně důsledek tehdejšího hladomoru. Švédsko tehdy přitom mělo přes čtyři miliony obyvatel.

Koronavirová nákaza způsobila, že celková úmrtnost byla letos zhruba o deset procent vyšší než byla pro dané období v uplynulých pěti letech. V dubnu byl počet úmrtí téměř 40 procent nad průměrem kvůli prudkému nárůstu počtu zemřelých v souvislosti s covidem.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Covid: Ve Švédsku letos zemřelo nejvíc lidí za 150 let
Hodnocení čtenářů1 Hlas
89
89
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.