Nyní čtete
ČSSD: z hemegona politické scény vyčpělou straničkou
 
 

Třebaže volby do europarlamentu, v nichž socialisté propadli, nemohou být souměřitelným vodítkem pro výsledek voleb tuzemských, zvlášť sněmovních, ČSSD je na dně.

Zmiňme čtyři důvody tohoto stavu – úpadku strany a katastrofálního a ani ne čtyřprocentního volebního výsledku:

Důvod č. I

Jelikož nejspíš sám doposud nepochopil, že se octl v čele resortu zahraničí suverénního státu, jedním z důvodů propadu ČSSD v eurovolbách je bezesporu ministr Tomáš Petříček. Ale to méně, neboť ještě více než jeho nesmělost v zahraniční politice prostě tato oblast voliče většinově nezajímá; vyjdeme-li z Karla Čapka, jenž tento český fenomén vystřihl už kdysi ve Válce s mloky, mají našinci pocit, že vyjma v Čechách zpolitizovaného tématu migrace (kdy uprchlíka viděli leda tak ještě v televizi) se jich osobně zahraniční politika netýká.

Petříček je tedy důvod vedlejší, související s důvodem hlavním – celkovým úpadkem, který je zase neodmyslitelně spjat s holou realitou, že ČSSD dnes nemá ani přijatelného kandidáta na tak důležitý ministerský post. A pro tento celkový rozklad lze zvolit synonyma vyčpělost, vyprázdněnost, neplodnost, opovrženíhodnost.

Důvod č. II

Upozornil na něj explicitně sám předposlední předseda soc. dem. ve chvíli, kdy byla před eurovolbami jeho hlava zachycena v davu během demonstrace spolku Milión chvilek navzdory prosté skutečnosti, že vzal ANO do předchozí vlády.

„Nálepkáři“

„Místo, abychom po předešlých propadech hledali cestu ven a reflektovali to, co se kolem nás děje, začali jsme lidi nálepkovat a odrazovat, a veřejnost se od nás zcela odvrátila,“ říká Jaroslav Foldyna. | KOLÁŽ: ppmagazin.com (logo ČSSD & Grandville)

A třebaže v případě Sobotky, jenž rezignoval i na poslanecký mandát, lze z ryze pragmatického či majetnického hlediska hovořit o „geniálním propojení“, pronikavé vychytralosti i schopnostech, po nichž mnozí lidé touží a za které by klidně zaprodali duši ďáblu, voliči to prostě prokoukli. A jelikož jde o sociálního demokrata, vystavili straně vysvědčení:

Zaznamenali v něm, že „lobbista“ Miloš Růžička a advokát Radek Pokorný dokázali ve spojení s ním – expremiérem Sobotkou – ovládnout byznys i média. Že z ČSSD vytvořili ČSSD, a. s., jak dlouhodobě upozorňoval například publicista Erik Best.

Ano, to trio bylo jistě synonymem osobního „úspěchu“, ale i „bezskrupulóznosti“ (viz níže); ostatně po lánském puči někdejší demonstraci na Sobotkovu podporu před Hradem Růžička organizoval.

Ti dva přátelé sociálnědemokratického Bohuslava Sobotky – advokát a marketér – si stěžovat nemohli. Advokát zastupoval v právních sporech se státem jednu obří společnost za druhou. Mediální servis a PR služby většině z těchto firem zajišťovala zase vlivová agentura Bison & Rose. A její tehdejší spolumajitelé, nejviditelněji Růžička (mimo jiné exporadce někdejšího ministra vnitra Milana Chovance), nebyli žádní troškaři. Člověku bylo až úzko, slyšel-li o „úspěších“ dravé trojice v porovnání se situací horníků bydlících v bývalých bytech OKD.

Prezident Zeman OKD proti Sobotkovi, který ho svého času zradil, politicky využíval a seznámil s problémem širokou veřejnost; dnešní ministerský předseda Babiš zase vedl s Růžičkou a Pokorným otevřenou válku, a to i prostřednictvím médií: Bakalova Economia versus Babišova Mafra, „Pokorného“ Echo24 versus Mafra a tak dále, že už se to nedalo oboustranně ani číst, ani učíst.

Důvod č. III

Ten se jmenuje Chovanec. Čas již nemusí ani ukazovat, ani prokazovat, jak soc. dem. tento exministr vnitra a „reformátor“ tuzemské policie „obohatil“: například dle všeho účelovým rozprášením ÚOOZ.

Důvod úpadku č. II

Čas již nemusí ani ukazovat, ani prokazovat, jak soc. dem. exministr vnitra a „reformátor“ tuzemské policie Milan Chovanec „obohatil“. | KARIKATURA: ppmagazín.com

A právě toto vše dohromady sociální demokraty postupně vymazávalo z politické mapy Česka, což může být dnes na druhou stranu jejich nadějí. Když strana nemá vliv, opouštějí ji „Chovanci“ (pokud nečíhají za rohem na svoji šanci). Pak může nastat obroda, najde-li partaj reprezentativního lídra, kterým současný předseda v porovnání s lídrem ANO ve vší úctě není.

Také čtěte

Nic jiného než charismatický a silný šéf, kterým byl svého času například Miloš Zeman, ČSSD nezachrání. Slova o reflexi, to je plácání prázdné slámy.

Důvod č. IV

Jmenuje se nálepkování. Dobře to vystihl Jaroslav Foldyna, když prohlásil, že „sociální demokracie se stala nejen nezajímavou politickou stranou, ale bohužel, co je horší, přešla až do stádia nenáviděné politické strany“.

A dodal: „Místo, abychom po předešlých propadech hledali cestu ven a reflektovali to, co se kolem nás děje, začali jsme lidi nálepkovat a odrazovat, a veřejnost se od nás zcela odvrátila. Nejenže se o nás přestala zajímat, začala nás kvůli tomu všemu nenávidět. Zaznívalo, že ti, co odmítají migranty, jsou nacionalisté, extremisté, že je potřeba trestně stíhat ty, co se nějak ‚nevhodně‘ vyjadřují na sociálních sítích.“

Foldyna se nemýlí, přičemž rozhodně nyní nehodnoťme, jsou-li Češi netolerantní vůči migrantům, či nikoli. Jsou pouze pod nekompromisní palbou informací z jednoho i druhého břehu. A zorientovat se v tom je poměrně obtížné.

Závěr

Ovšem to vše shora zmíněné se tradičních voličů soc. dem., těch, žijících především mimo hlavní město, dotklo. Strana rezignovala na vše důležité, vyčpěla nemaje žádného klíčového ani podružného tématu, vykašlala se na lidi na venkově a v malých městech, označila je za xenofoby. Ti tak přešli k SPD či ANO.

Ne, ANO netuneluje ČSSD, jak píší někteří komentátoři. Ta strana se vytunelovala sama a současný osud si zaslouží, jelikož zradila své voliče. A protože v jejích řadách nejspíš žádný silný lídr není, čeká ji s největší pravděpodobností osud českých zelených… Ti také, lze říct, zradili voliče a také po nich pes neštěkne…

0
Dobré
50100
Klady
Zápory
Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
0
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
0
2 komentáře
  • Nemyslím si, že by program sociální demokracie byl v Evropě neúspěšný – podívejme se na výsledky voleb. Všechno je jen a jen o lidech v našich malých českých poměrech, kteří ty poměry nevidí, tak jak jsou, ale jak by je chtěli mít. Největší pohromou pro nás tady je přehršle politických stran, normální vyspělé demokracie jich mají jen tolik, aby se v nich občané měli šanci vyznat, aby pro ně byly srozumitelné, rozhodně ne 4 desítky strany jako v posledních volbách, aby si pak někteří neřekli, že ani volit nepůjdou – udělají to nejhorší co mohli, protože vždy lze zvolit alespoň “to menší zlo” než se na na to sprostě vykašlat a uvolnit tomu horšímu zlu cestu. Hanba všem co nevolili v posledních volbách – čím vyšší volby, tím jsou důležitější, Evropa má 500 mil. obyvatel, Česko jen 10. Uvidíme zítra jak naši socialisté zareagují kupříkladu na aktualitu neodborné manipulace s pistolí na palubě letadla v centru EU. Je pro mne nepochopitelné,l proč by měl člen ochranky premiéra odevzdávat svou osobní zbraň pilotovi – ochranka by měla být akceschopná stále. Když připustím, že zbraň měli vybít jen někteří ochránci, pak se ptám, kde byl vybíjecí prostor – roura s absorbčním materiálem na zbraň, která tam pro manipulaci se zbraní být musí. Kdo za to může, že tam toto zařízení nebylo? Už rezignoval šéf ochranky, který na tento základ nedohlédl? Závěr: buď tam zařízení na vybíjení zbraně mělo být, anebo neměli vůbec vybíjet a odevzdávat zbraně, co to má vůbec za logiku, že v parlamentu EU ochránce zbraň má a v nějakém našem letadle ne. Kdo toto vymyslel by měl prvořadě rezignovat a ne nějaký ministr kultury.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru