SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Čapí hnízdo | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Čtveřice vyšetřovatelů promluvila. Vznikla kauza Čapí hnízdo na objednávku, jak tvrdí?

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Nestává se to často. To, že by vyšetřovatelé vystoupili proti nadřízeným tak kriticky jako v tomto případě. V případě, kdy jde mimo jiné i o jednu z nejsledovanějších afér v zemi – dotační kauzu Čapí hnízdo, spojovanou předně se jménem současného předsedy vlády. Kauza je podle policistů účelová, což tvrdí od počátku i samotný premiér Andrej Babiš (ANO).

Konkrétně jde o tyto policejní vyšetřovatele: kpt. Mgr. Mariana Janouška, kpt. Bc. Pavla Fialu, kpt. Mgr. Martina Procházku. Co je spojuje? Čtveřice* viní vedení pražské policie, že šlo na ruku někdejšímu ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD).

Jejich výpověď je součástí (přílohou) podnětu, který podali 4. listopadu letošního roku k rukám ředitele pražské policie plk. Jana Ptáčka. Ptáček podnět postoupil na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Redakce ppmagazínu.com s uvedenými vyšetřovateli komunikovala skrze jejich zmocněnce (s některými pak telefonicky). Níže citujeme z dokumentu, který předali plk. Ptáčkovi. Ptáčka, který podnět převzal, jsme také kontaktovali a oslovili.

Petra Lhotáková, zmocněnkyně policistů. | FOTO: archiv

*(Poslední policista, jehož jméno bylo zveřejněno, redakci v pátek 9. listopadu 2018 požádal o jeho stažení; důvodem je jak mediální tlak v důsledku ohlasu na tento článek, tak tlak na pracovišti, na který není zvyklý ani on, ani jeho rodina a je mu nepříjemný, což je nám upřímně líto a je to lidsky pochopitelné; policista nadále zůstává se zmíněnými podavatelem podnětu, po neshodách s vedením odchází zanedlouho do civilu. Osobně se nám nelíbí, že uvedené vyšetřovatele novináři nahrávají bez jejich souhlasu, což pokládáme za neprofesionální.)

Obsah podnětu: Obvinění Tuhého a Chovance

Vyšetřovatelka Luďka Abuzaradová. I její případ prý stojí za tím, proč vyšetřovatelé hovoří. | FOTO:  Facebook L. Abuzaradové

Tento článek může ovlivnit vnímání zmíněné kauzy. Toho si je redakce ppmagazínu.com vědoma. Avšak jde o autorizovanou výpověď týmu vyšetřovatelů pražské kriminálky. Ti se ji rozhodli zveřejnit pod vlastními jmény. Rovněž ji předali novému krajskému šéfovi – Janu Ptáčkovi. Ptáček jejich podání zaevidoval a jeho relevanci chce prošetřit. Naším cílem bude o tématu pojednat nestranně, bez emocí. Nabídnou i protiargumenty. Závěrem článku pak popíšeme i údajnou motivaci policistů k nezvyklému mediálnímu vystoupení.

Na Chovancovo zadání podle vyšetřovatelů (přílohy podnětu, který podali) vznikla Babišova aféra. A to jako politikum. Co se týká hlavního vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo – kpt. Ing. Pavla Nevtípila, jeho kolegové (byť jsou z jiného oddělení) tvrdí: „Za kauzu dotačního podvodu, směřujícího k obvinění zejména Ing. Andreje Babiše a Ing. Jaroslava Faltýnka, obdržel mimo jiné post zástupce vedoucího 3. oddělení OHK – SKPV (odboru hospodářské kriminality, pozn. red.) hl. m. Prahy, jelikož je (Nevtípil) tvárný.“

Co to podle policistů znamená? Co tím míní? Proč to říkají? „Vyčkal s žádostí o vydání k trestnímu stíhání a načasoval tyto úkony před volby do poslanecké sněmovny, a to za jedním jediným účelem – poškodit hnutí ANO, aby obdrželo co nejméně preferencí.“

Pavel Nevtípil. | Foto: archiv ppmagazínu.com

Jde o závažné tvrzení ze strany Nevtípilových kolegů. Shora jmenovaní  vyšetřovatelé vysvětlují jeho podstatu: „Můžeme čestně prohlásit, že každý případ lze prodlužovat několikrát a státní zástupce nezjistí účelovost prodlužování – tedy jednoduchou skutkovou podstatu. Tam, kde se periodicky opakuje půlroční lhůta, nemůže státní zástupce zjistit právní relevantnost prodlužování.“

Je-li, slovy policisty Janouška, „ke spisu přidělen takzvaný tvárný státní zástupce, policista může načasovat vyšetřování, na kdy se mu to hodí.“ A kriminalisté dodávají: „Tak jako v kauze Čapí hnízdo, kdy vůbec nejde o trestnost činu, ale o načasování projednání skutku.“

Později Janoušek písemně zopakoval: „Podstatu informace sdělení potvrzuji.“

„Úkoly rozděloval Švamberk“

Vyšetřovatel Janoušek pokračuje: „Dohledovou činnost vykonával a rozkazy udílel kpt. Ing. Pavlu Nevtípilovi plk. JUDr. Ivan Smékal, který byl instruován plk. Ing. Luďkem Švamberkem, tehdejším vedoucím odboru Útvaru služby kriminální policie a vyšetřovní policejního prezidia. Za načasování trestního stíhání mimo jiné obdržel plk. Ing. Luděk Švamberk post náměstka ředitele Útvaru služby kriminální policie a vyšetřování.“

A nyní přichází doposud nejsilnější obvinění policistů: „Plk. Ing. Luděk Švamberk obdržel zadání od genmjr. Mgr. Bc. Tomáše Tuhého, Ph.D. na pokyn Bc. Milana Chovance, tehdejšího ministra vnitra. Pokyn byl zadán z důvodu zájmu ČSSD snížit nebo odstranit politickou konkurenci, což se nepodařilo. Ale minimálně uvedená trestná činnost zločinného spolčení blokovala sestavování vlády.“

Kromě svých výpovědí konkrétní důkaz vyšetřovatelé nepředkládají. To vyvolává řadu nezodpovězených otázek.

Přestože kromě svých výpovědí konkrétní důkaz vyšetřovatelé nepředkládají, pokračují: „Vzhledem k prosakování informací k shora uvedenému zločinnému spolčení, začínají se zahajovat s dotčenými policisty kázeňská řízení a odebírání spisových materiálů, kdy toto probíhá za přispívání některých státních zástupců, například JUDr. Nováka z městského státního zastupitelství.“

A citujme čtveřici vyšetřovatelů dále: „Síla zločinného spolčení dosahuje vrcholu v souvislosti se spoluprací státních zástupců jednak z obvodu, jednak z města, ale pozor, rovněž z vrchního státního zastupitelství. Domluvit vedením policie s konkrétním státním zástupcem odebrání spisového materiálu je ta nejjednodušší možnost.“

Podezřelá mediální shoda…

Není bez zajímavosti, že policisté předali prostřednictvím svého zmocněnce svoji výpověď ppmagazínu.com v úterý 6. listopadu 2018, kdy současně publikoval ČRo rozsáhlý a kompletní článek: 10 důkazů policie v kauze Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie.

Z materiálů, které ČRo získal, má vyplývat, že obvinění premiéra, jeho rodiny a spolupracovníků kvůli dotačnímu podvodu stojí na desetičlánkovém důkazním řetězci: především pak vychází z interní zprávy banky a ekonomického posudku vypracovaného pro policii.

Právě tyto dva materiály, uvádí ČRo, byly rozhodující pro stíhání Andreje Babiše a jeho blízkých. Až poté, co je kriminalisté obdrželi, padlo obvinění. „Tyto důkazní prostředky byly získány až po posledním podání vysvětlení Andreje Babiše,“ stojí podle ČRo v dokumentu pražského státního zastupitelství.

Andrej Babiš. | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Detektivové a státní zastupitelství průběh vyšetřování citlivého případu téměř vůbec nekomentují. Pakliže by se k obvinění vyšetřovatelů vyjádřili, rádi jejich stanoviska zveřejníme.

Motivace vyšetřovatelů? Prý šikana

Jaká je ovšem motivace čtveřice policistů k veřejnému vystoupení – de facto k potopení Nevtípila a Smékala – svých kolegů? Jejich slovy neutěšené poměry na pracovišti, což ilustrují i dokumentací (například ohledně neoprávněného stíhání jedné z vyšetřovatelek, viz níže).

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Jmenované policisty taktéž spojuje, že jsou aktivní v odborech a zastupuje je odborová aliance IZS (integrovaného záchranného systému); její představitelé jsou s plukovníkem Smékalem ve velmi napjatých vztazích. Právě pod Smékala, jak bylo zmíněno, vyšetřování Čapího hnízda spadá; zmíněné policisty prý šikanuje (v lednu odchází Smékal do civilu).

„Vážím si kolegů, kterým není tento hnus lhostejný a mají odvahu jej zveřejnit,“ uvedla někdejší policistka Petra Lhotáková z aliance; zmíněné vyšetřovatele jako zmocněnec zastupuje*.

„Mluvila jsem o tom (poměrech na pražské kriminálce, pozn. red) už s panem Randákem,“ uvedla například vyšetřovatelka Luďka Abuzaradová.

„Řediteli KŘPA Ptáčkovi (Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy, pozn. red.) jsem v nedávné době poslala stížnost na poměry na pracovišti, jejichž důsledkem je moje nepravomocné trestní a kázeňské řízení. Informace o mých kauzách byly sice zveřejněny, ale původce neznám,“ uzavřela vyšetřovatelka. 

Server iROZHLAS.cz sestavil přehled 10 hlavních důkazů, s nimiž policie v kauze pracuje:

  • interní zpráva banky HSBC,
  • ekonomický posudek zadaný policií,
  • výpovědi svědků,
  • e-mailová korespondence týkající se webových stránek Čapího hnízda,
  • výpis z Babišova účtu,
  • dokumenty prokazující, že spolupracovnice Agrofertu se zajímala o podmínky dotace,
  • materiály, podle nichž zemědělské dotace Farmy Čapí hnízdo řešil pracovník Agrofertu,
  • dokumenty úřadů o angažmá firmy Imoba z holdingu Agrofert,
  • spojení Farmy Čapí hnízdo s holdingem Agrofert přes společnost DZV Nova,
  • posudky ukazující na zkreslené nebo zamlčené údaje v žádosti o dotaci.

Obrázek o tom, nakolik jsou výpovědi vyšetřovatelů oprávněné, či nejsou-li osobní mstou, si musí udělat čtenář sám; za tímto účelem přikládáme přílohy ke stažení; některé jsme odstranili, protože obsahovaly výslechy osob či osobní údaje.

Čtveřice vyšetřovatelů promluvila. Vznikla kauza Čapí hnízdo na objednávku, jak tvrdí?
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Ritalin je bezpečný, na ADHD zabírá, říká šéf dětské psychiatrie