SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: Sophi Miyoko Gullbrants

Další rána: po zlepšení nový rekord. 15 729 případů

Covid-19 může vést i k náhlé a nečekané smrti, zjistili čeští lékaři

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Ve středu přibylo v Česku 15 729 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to zatím nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie a potřetí, kdy počet pozitivních testů za jediný den překročil 15 tisíc. Dosavadní maximum z 27. října bylo o 65 případů nižší.

Oproti minulé středě, na kterou ale připadl státní svátek, přibylo 2751 případů. V předchozích dnech tempo růstu nových případů nemoci v zemi zvolňovalo, od tohoto pondělí nicméně denní přírůstky stoupají. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V úterý byl v Česku zaznamenán nejvyšší počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 za den od začátku epidemie, zemřelo 220 lidí.

Do bilance úmrtí s covidem přibylo oproti večerním údajům dalších 44 lidí, od začátku března tak zemřelo 4133 pacientů, kteří se nakazili koronavirem. Nejvyšší za celou dobu epidemie je nyní podle posledních údajů i počet hospitalizovaných, v nemocnicích se léčí téměř 8300 s koronavirem, z toho 1244 bylo ve vážném stavu.

Od vypuknutí epidemie v Česku se nemocí covid-19 nakazilo víc než 378 700 lidí, skoro 200 tisíc z nich se už vyléčilo. Momentálně je v zemi 174 820 nakažených.

Rozvolňování není zatím ve hře

Model pro uvolňování nebo zpřísňování opatření podle stavu epidemie covidu-19 v Česku, který vzniká na ministerstvu zdravotnictví, bude mít pak pět úrovní rizika, na které budou navázána konkrétní opatření. Hodnotit se podle něj bude situace v jednotlivých krajích.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nicméně uvedl, že žádné rozvolňování přijatých opatření není pravděpodobné v příštím týdnu či deseti dnech. Termín návratu dětí do škol bude vycházet z připravovaného modelu.

V současnosti platná opatření lze podle Blatného hodnotit jako poměrně přísný lockdown, tedy uzávěru celé společnosti. „Dovolím si řečnickou otázku: ‚Co je to lockdown?‘ Já to nevím. Proto jsem si nechal vypracovat úplně jednoduchou tabulku, ve které se dává do korelace to, jaká opatření jsou v jednotlivých zemích a jaká opatření jsou v České republice. Z ní dle mého soudu vyplývá, že v České republice je poměrně tvrdý lockdown už teď,“ sdělil Blatný.

Covid-19 může vést i k nečekané smrti

V tiskové zprávě současně uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Dana Lipovská na základě poznatků lékařů z nemocničního ústavu soudního lékařství, že onemocnění covid-19 může vést i k náhlým a neočekávaným úmrtím.

Lékaři zkoumali 32 úmrtí bez známé příčiny u lidí v průměrném věku 69 let. V 75 procentech byla bezprostřední příčinou virová pneumonie v důsledku covidu-19.

„Přes opakované testování podezřelých případů od letošního března byl u nás první případ onemocnění covid-19 potvrzen při pitvě až 22. září. Od té doby do konce října jsme měli celkem 32 takových případů, že lidé zemřeli doma, aniž byla známa příčina,“ uvedl přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u svaté Anny Tomáš Vojtíšek.

Podle něj ze 75 procent v těchto případech byla bezprostřední příčinou nemoc virová pneumonie v důsledku covidu-19. V dalších 16 procentech to byly trombotické stavy spojené se smrtící plicní trombembolií, tedy poruchou krevní srážlivosti, což je také následek covidu-19. U tří osob nebyla souvislost s koronavirem prokazatelná.

V posledním říjnovém týdnu zemřelí s koronavirem tvořili čtvrtinu všech pitev provedených v ústavu, jejich průměrný věk byl 69 let. „I přes zatím statisticky relativně malý počet případů se ukazuje, že onemocnění covid-19 má potenciál vést k náhlým, respektive neočekávaným úmrtím mimo zdravotnické zařízení, aniž by v aktuální době byla ještě omezena dostupnost lůžkové nemocniční péče v důsledku jejího přetížení. Doposud přitom téměř u všech nemocných v ČR docházelo ke smrti až během hospitalizace,“ řekl Vojtíšek.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Další rána: po zlepšení nový rekord. 15 729 případů
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nikdy si nehrál na spravedlivě rozhořčeného morálního arbitra. A to je ten problém…