SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Robert Šlachta | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Další zázračné prozření! Pomalu jako z biblické pouště

Poušť obyčejně prověří vaši prozíravost, houževnatost a vytrvalost. Člověku pomáhá, aby si nejen ověřil své přednosti, ale i sáhnul na hranice svých možností. V Bibli není nikdy cílem, nicméně cesta do zaslíbené země se poušti nemůže vyhnout. 

Už touto úvodní větou, vlastně souvětím, reaguji na rozhovor, který poskytl webu Echo24 pan Robert Šlachta a který měl titulek: Naše největší hovadina? Že jsme věřili Babišovi, říká Šlachta.

Já zase totiž s oblibou říkávám, že tolik zázračných prozření jako v české politice nenajde člověk ani v Bibli či zmíněné biblické poušti, která může být podle složení písku krvavě rudá, sytě žlutá nebo i úplně bílá. A pan Šlachta je toho dalším zářným příkladem – další napravený hříšník, který se bude teď po letech děsit, co že to kdysi sám pomáhal instalovat, čemu (komu) pomohl k moci…

Já a moje kabelky jsme naštěstí v bezpečí.

Na odlehčení by se mi chtělo dodat, že já a moje kabelky jsme naštěstí v bezpečí, ale ona ta situace zrovna moc k smíchu není. 

Robert Šlachta se po odchodu od policie a poté i z finanční správy rozhodl napsat knihu, která slaví u čtenářů úspěch. Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) velel razii na Úřadu vlády, která smetla premiéra Petra Nečase a jeho kabinet. Dnes tvrdí, že poměry v české politice se od roku 2013 bohužel nezlepšily.

„Bohužel se u nás politikou nechtějí špinit lidé, kteří by měli. Lidé úspěšní, kteří v životě něco dokázali. Mě na lidech vždycky zajímalo, jestli za sebou měli příběh. Ať pracovní, nebo podnikatelský, nebo že jsou životem vyhranění. Ale jestli se vám zdá, že z knihy čiší despekt k politikům, ten já necítím. Mám despekt k určitému typu lidí, je mi jedno, jestli jsou v politice, nebo u policie,“ míní.

Na otázku, kdyby srovnal svůj pohled na českou politiku před rokem 2008, kdy se stal ředitelem ÚOOZ, a rokem 2016, kdy odcházel, odpovídá: „Změnilo se to úplně. O 180 stupňů. Dokud u policie děláte takové věci, jako je obchod s drogami nebo násilí, máte jasně daného protivníka. Normální, všem známá hra na zloděje a policajty. Když jsem ovšem převzal po Honzovi Kubicovi útvar, vlítl jsem do mnohem těžších věcí. Vezměte si daňové podvody. Hranice mezi někým, kdo optimalizuje daň, a někým, kdo krade, je tenká. Dokud jste na drogovce, nezajímají vás žádní lobbisté, advokáti, jejich vzájemné vazby. Člověka, který jel na fetu anebo s fetem obchodoval, nikdo nepřikryje. Ale na ÚOOZ jsme najednou řešili těžko definovaná spojení, snažili se rozklíčovat, kdo odkud tahá peníze.“

Zdroj: Echo24

Ukazuje se totiž, jak je nebezpečné, když začnou politiku ovlivňovat a zasahovat do ní lidé mimo politiku – jinými slovy, když se o výsledku fotbalového utkání rozhoduje někde jinde nežli na hřišti. 

Když si nikým nevolený a nikomu nezodpovědný kdosi s kýmsi v zádech začne jen tak z plezíru svrhávat demokraticky zvolenou vládu… Ona se totiž historie ráda opakuje…

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
100

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Utajený poklad v Česku. Pod zemí se skrývají tři „svatovítské katedrály“
Utajený poklad. Pod zemí se skrývají tři „svatovítské katedrály“