Karel Mařík a Dan McCafferty | FOTO: archiv Karla Maříka

Dan McCafferty byl úžasně pokorný člověk a přítel. Na jeho posledním albu jsme pracovali dva roky, říká Karel Mařík

„Dan původně vůbec žádnou desku točit nechtěl. Přesvědčila ho píseň You and Me, kterou jsem pro něj napsal,“ dodává muzikant.

Rocková muzika přišla o jednu ze svých největších legend. V poledních hodinách 8. listopadu odešel ve věku 76 let po vleklých zdravotních potížích někdejší frontman skotských Nazareth Dan McCafferty. Zpěvák s nezaměnitelným hlasem za svou desítky let trvající kariéru spolupracoval s bezpočtem muzikantů. Český hudebník a producent Karel Mařík byl McCaffertyho osobním přítelem a blízkým spolupracovníkem. Autorsky je podepsán pod celým posledním albem skotské legendy nazvaným Last Testament

Umění
Rubrika Umění se snaží zprostředkovat mj. věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

S Danem McCaffertym vás pojilo několikaleté přátelství, jak jste se seznámili?

To už je pěkná řádka let. Oslovil jsem tehdy Dana s nápadem udělat novou verzi velehitu Love Hurts, a to jako duet. Od prvního momentu naší spolupráce jsme byli oba naladěni, jako bychom spolu dělali desítky roků.

Na jeho poslední desce jste se podílel autorsky i producentsky.

Přesně tak. Na albu jsme pracovali bezmála dva roky. Vyšlo v roce 2018 u vydavatelství Ear Music. A přiznám se, že to byla jedna nejkrásnější a nejsvobodnější spoluprací, které jsem v životě zažil.

Hned ke dvěma singlům z desky, písním Tell MeYou and Me, vznikly videoklipy v Praze.

Ano. Píseň Tell Me, kde Dan McCafferty ztvárňuje bezdomovce, který prochází sebereflexí promarněného života, byla předzvěstí toho, co jsme chystali. Pro You and Me (kterou si můžete pustit, pozn. red.) jsem pro spolupráci oslovil ve světě uznávaného českého fotografa Antonína Kratochvíla, který se ujal režie klipu.

Jaká byla atmosféra na place?

Dan s Tondou si okamžitě padli do oka. A nejen s Tondou, ale i s kameramanem Zbyňkem Kuncem, který výrazně přispěl k výsledné podobě ztvárnění písně.

Dá se říct, že se Dan McCafferty do Prahy rád vracel?

Určitě. A nejen v posledních letech. Vždyť i s Nazareth tu odehráli nejeden koncert. Dan byl skvělý v tom, že své spolupracovníky hodnotil vždy podle jejich profesionality. Muzikanty z Čech, kteří se s námi podíleli na desce, uměl náležitě ocenit.

Koho napadl zrovna název alba Last Testament, který v češtině znamená Poslední vůle. V kontextu, ve kterém se o Danu McCaffertym teď bavíme, se to jeví jako nomen omen.

Když o tom tak přemýšlím, asi to vážně bylo jakési znamení z nebes. Zmínil jsem, že na albu jsme makali bezmála dva roky. Ovlivněné to bylo i tím, že Dan původně vůbec žádnou desku točit nechtěl. Přesvědčila ho píseň You and Me, kterou jsem pro něj napsal.

Jaká byla jeho reakce?

Kájo, chtěl bych natočit ještě jedno album, půjdeš do toho se mnou? Co jsem mu odpověděl, je asi jasné. Rozuměli jsme si nejen hudebně, ale především lidsky. Dan byl úžasně pokorný člověk a přítel. Mnohým našim, a nejen našim, umělcům by neuškodilo mít v sobě aspoň trochu z té jeho pokory.

Je naopak něco, co jste Danu McCaffertymu už nestihl říct?

Těžká otázka… Nejvíc mě mrzí, že jsme z různých důvodů nemohli být v posledních letech v osobním kontaktu. Naše poslední setkání zhatil covid. Už jsem měl letenku do Edinburghu s tím že budeme řešit natočení videa k písni Refuge. Tři dny před odletem vše padlo. Ale to je minulost. Dan byl pro mne, a myslím, že nejen pro mne, největší osobnost nejen pěvecká, ale i lidská. Teď tam nahoře dělá radost všem kolem. Chybí mi. Je to čerstvé, zavřu oči a vidím ho. Nemůžu nezmínit, že mi strašně připomínal ve spoustě situacích mého tátu. Nikdy nezapomenu, co je zažít tak silnou svobodu a přátelství v hudbě s ním…

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Dan McCafferty byl úžasně pokorný člověk a přítel. Na jeho posledním albu jsme pracovali dva roky, říká Karel Mařík
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
81
81
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.