Nyní čtete
Demonstrace, hořící Babiš, hasící Benešová, dva drobné paradoxy a opovážlivá fotka

Demonstrace, hořící Babiš, hasící Benešová, dva drobné paradoxy a opovážlivá fotka

Bylo to včera. Na Staroměstském náměstí. To praskalo ve švech, připomínajíc svrchu doby, kdy se národ svorně sešel, aby vzdal hold zlatým hochům z Nagana. Zblízka šlo o demonstraci proti premiérovi a za nezávislost justice.

Lidé – a dokonce i Bohuslav Sobotka v davu – přišli, neboť vyslyšeli poselství pořadatelů: Premiérovi hoří koudel u zadku, a když rychle nic neudělá, lehne popelem. Zaživa. Proto povolal do čela spravedlnosti novou ministryni, aby požár uhasila. A to si ještě trapně dovoluje prohlašovat jako kolovrátek: Čapí hnízdo je politická kauza, připomínaje tak v očích svých příznivců mučedníka – pomalu Jana Husa… Drzost!

Marie Benešová

Uhasí staronová ministryně premiérův požár? Pořadatelé demonstrace vzkázali, že proto bude dnes do čela justice jmenována. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Budeme-li školometští, přesně pořadatelé sdělili: „Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot, a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině, či nevině. Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989.“

Paradox první

Asi to není na krátkou glosu, avšak jelikož výklad principu odvolávání žalobců by byl nudný a otravný, tedy ve vší úctě alespoň sdělnou zkratkou: kdo trochu sleduje justici, jistě pamatuje případ z nedávné minulosti – pád vlády Petra Nečase.

Za tehdejší spektakulární zásah na Úřadu vlády, kde se v rázu vyrojilo tolik zakuklenců, až si člověk říkal, nejde-li o státní převrat, za zásah, jehož výsledek je z hlediska zločinu a trestu dodnes spekulativní a vesměs nulový, nesl někdo formální odpovědnost (kdosi v rovině soustavy státního zastupitelství).

Co následovalo? Tentokrát v rovině kauzálního nexu (principu příčiny ⇢ následku) následoval současný stav, proti kterému vyjádřili demonstrující legitimně protest. Avšak zároveň s ním vyjádřili podporu představitelům justice – podporu těm, kteří za tento současný stav (Babiše u kormidla), stav, jenž demonstrantům nevyhovuje, onu odpovědnost přímo nesou – tedy určitým žalobcům, které ani nová ministryně spravedlnosti odvolat nechce, poněvadž nemůže. Nadto mnohé z nich vytáhla na výsluní sama a má je ráda.

Ale to hovoříme pouze o formální odpovědnosti za policejní zásah. O dalších možných faktorech se člověku ani psát nechce: geopolitické vlivy (energetika), mocenské vlivy, zákulisí, ambasáda a tak dále. To bychom se totiž mohli octnout na tenkém ledu spekulací. A nikoho to už nezajímá.

Avšak asi lépe – jelikož na dřeň – vyjádřil se protentokrát novinář Jan Hrbáček: „Demoška za udržení vedení státního zastupitelství, které může za ty největší průšvihy dnešní doby? Přijde mi, že lidi nic nepochopili a budou podporovat hajzlíky, co pomáhají držet Babiše u lizu. Chucpe.“

Paradox druhý

Případnou vinu, anebo nevinu premiéra (stejně jako jeho působení ve vládě) hodnotit nechceme. A ani antipatie či sympatie k tomu či onomu politikovi nejsou předmětem této glosy. Natož nezávislost justice. Prostě řečeno jinak: je-li ministerský předseda dobrý, či špatný, je-li, či není ohrožením demokracie nyní neřešíme. Od toho jsou jiná média a lidé si umějí udělat názor sami. Naším leitmotivem je toliko shora zmíněný paradox. A vlastně ještě jeden:

Také čtěte

pořadatelem demonstrace bylo sdružení Milión chvilek pro demokracii. Jenže co to vlastně je? V Administrativní registru ekonomických subjektů ARES je vedeno jako plátce DPH – tedy obchodní společnost. Takže jde o soukromou firmu? Firmu, schovanou za sdružení, která při troše představivosti dokáže nemalé částky vybrané na transparentním účtu „protočit“ v internetové reklamě?

Obchodní firma

Výpis z ARESU. | FOTO: ppmagazín.com

Cynik do morku kostí by si až přál, aby tomu tak bylo: šlo by o geniální obchodní strategii soukromého subjektu, jehož představitel by zbohatl díky rafinovanému a legitimnímu nápadu vydělat nikoli na výrobě šunky a uzenin jako pan premiér, nýbrž na odporu vůči premiérově osobě. Odpor – jediná komodita, díky níž peníze kypí. Ano, kdyby tomu tak bylo, jistě nejen cynik by uznale pokýval hlavou a nasadil jízlivý úšklebek.

Občas se tomu říká realita. Jindy probuzení do reality ve světě byznysu, kde je vše dovoleno. A jsou i lidé, co by to nazvali deziluzí. A další – ti protřelejší – naopak husarským kouskem na poli marketingu.

Avšak to stále nesnižuje oprávněnost protestu. Pokud žijeme v demokracii, lidé musí mít právo vyjádřit svůj názor nejen ve volbách, ale i na náměstích. A je dobře, že mohou. A politici by se tím měli zabývat. Vyslechnout je, nikoli na ně pohlížet povýšenecky.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
2 komentáře
 • Každá právnická osoba má povinnost se od určitého obratu registrovat jako plátce DPH.
  Zkratka z.s. za názvem Milion chvilek pro demokracii znamená zapsaný spolek. Tedy nezisková organizace. Nikoliv obchodní firma. Základní neznalost nebo zlý úmysl!?

 • Stručně uvedu dostupná fakta z veřejných zdrojů, protože nic víc k dispozici prostě ani není.

  1. kauza Nečasova vláda:
  nic z toho co jim chtěli dokázat jim nedokázali a jenom při domovní prohlídce zcela náhodou našli “nezdaněné kabelky” a to je tak asi vše a kvůli tomu zcela zbytečně padla vláda slušného premiéra.

  2. kauza Čapí hnízdo:
  Ani zde nebylo a nebude nic v rozporu s platným tr. zákonem prokázáno. Stíhán je tři roky za to co se údajně stalo v roce 2008. Kvalifikováno je to jako zločin Dotační podvod a přitom v době údajného spáchání taková skutková podstata trestného činu nebyla uvedena v tr. zákoně a tedy nemůže být trestná. Z formální stránky je to tedy nesmysl a co se týče skutkového děje tak také. U podvodu je potřeba prokázat především úmysl a to je nereálné, to každý právník i zkušený policista dobře ví a prostě se jen jedni a titíž snaží toto z vody uvařené jen co nejdéle prodlužovat a držet tak premiéra v šachu.

  V obou kauzách se jedná o stejná vedení státních zastupitelství, která dávají (ze zákona) pokyny policii. V první kauze se pravda ukázala až po letech a v době, kdy byla vláda účelově zlikvidována, v rámci aktu odplaty pak byl po letech sice zrušen nejvíce odpovědný policejní útvar, ale nic to na věci nezměnilo. Takže si jen přejme ať je u soudu i ta druhá kauza co nejdříve a pravda se ukáže a neopakují se znovu tak špatné události, neboť soud zná právo a právo je uměním dobra a slušnosti a nejhorší ze všeho je chaos a jeho účelové prodlužování.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru