SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Derek Chauvin | KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím ilustrace CNN US)

Derek Chauvin, bělošský policista, stanul před soudem

AKTUALIZUJEME. Devět minut klečel Georgi Floydovi na krku

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Před soudem v americkém městě Minneapolis v pondělí poprvé stanul Derek Chauvin, bělošský policista, který téměř devět minut klečel na krku černochovi Georgi Floydovi těsně před jeho smrtí.

Soudce stanovil Chauvinovi, který čelí obvinění z vraždy, kauci ve výši až 1,25 milionu dolarů (29,4 milionu korun), napsal web televize CNN. Žalovaná strana se zatím nevyjádřila, zda propuštění na kauci využije.

Na základě současných obvinění hrozí Chauvinovi až 40leté vězení.

Floydovo úmrtí spustilo ve Spojených státech největší vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě za několik posledních desetiletí. Řadu lidí jít do ulic v době pandemie covidu-19 přesvědčilo video natočené náhodným kolemjdoucím, na němž je vidět Chauvin, jak klečí Floydovi při zatýkání na krku, ačkoliv podezřelý opakovaně říká, že nemůže dýchat a policistu prosí, aby jej nezabíjel.

Bývalý policista, který čelí stíhání společně s dalšími třemi někdejšími kolegy, kteří byli u zatýkání přítomni, se v pondělí objevil před soudem virtuálně z vězení se zvýšenou ostrahou. Soud stanovil kauci milion dolarů v případě, že Chauvin splní další podmínky, například že neopustí stát Minnesota, bude docházet na všechna další stání a vzdá se všech střelných zbraní. Pokud by chtěl po dobu soudního procesu vyjít na svobodu bez podmínek, musel by složit kauci 1,25 milionu dolarů.

Další stání soudkyně určila na 29. června. Na základě současných obvinění hrozí Chauvinovi až 40leté vězení.

Derek Chauvin, bělošský policista, stanul před soudem
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
Událost
Protesty v USA
Místo
USA
Začátek události
9. 6. 2020
Status události
Dokončeno
(red.)
(red.)
11. 6. 2020
12:42

Na podstavec sochy bývalého britského premiéra Winstona Churchilla v Praze 3 někdo napsal, že byl rasista. Policie věc vyšetřuje, řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Škoda je podle radnice Prahy 3 menší než 1000 korun, nápis nechá odstranit. Nápis zřejmě souvisí s nynějšími protesty proti policejnímu násilí a rasismu v USA i jiných zemích, které jsou reakcí na smrt černocha George Floyda při policejním zásahu v americkém Minneapolisu.

(red.)
(red.)
10. 6. 2020
00:04
Pohřeb George Floyda | FOTO: The Guardian

V americkém státu Texas se dnes konal pohřeb George Floyda, jehož smrt spustila v USA vlnu největší protestů proti rasismu a policejní brutalitě za několik posledních desetiletí a vyvolala silnou odezvu i v mnoha světových zemích. Floyd má být pohřben vedle své matky na jednom z předměstí Houstonu, napsala agentura AP. Obřadu se zúčastnily desítky členů Floydovy rodiny, členové Kongresu zastupující oblast Houstonu, starosta tohoto nejlidnatějšího texaského města, šéf místní policie či rapper Trae tha Truth, který minulý týden zorganizoval pochod na Floydovu počest, jehož se zúčastnilo na 60 000 lidí. Přítomni byli rovněž Floydovi spolužáci ze střední školy, kde byl známý jako hráč amerického fotbalu, a další jeho blízcí. Celkem se v kostele sešlo několik stovek lidí, které reverend Remus Wright nabádal, aby si po dobu obřadu nesundávali ústní roušky kvůli obavě z koronaviru. Řada lidí přednesla krátkou řeč nebo zazpívala píseň.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Je ČT opravdu tak choulostivá a slabá, že ji fatálně ohrožuje třicetiletá ekonomka?