Derek Chauvin | KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím ilustrace CNN US)

Derek Chauvin, bělošský policista, stanul před soudem

AKTUALIZUJEME. Devět minut klečel Georgi Floydovi na krku

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Před soudem v americkém městě Minneapolis v pondělí poprvé stanul Derek Chauvin, bělošský policista, který téměř devět minut klečel na krku černochovi Georgi Floydovi těsně před jeho smrtí.

Soudce stanovil Chauvinovi, který čelí obvinění z vraždy, kauci ve výši až 1,25 milionu dolarů (29,4 milionu korun), napsal web televize CNN. Žalovaná strana se zatím nevyjádřila, zda propuštění na kauci využije.

Floydovo úmrtí spustilo ve Spojených státech největší vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě za několik posledních desetiletí. Řadu lidí jít do ulic v době pandemie covidu-19 přesvědčilo video natočené náhodným kolemjdoucím, na němž je vidět Chauvin, jak klečí Floydovi při zatýkání na krku, ačkoliv podezřelý opakovaně říká, že nemůže dýchat a policistu prosí, aby jej nezabíjel.

Na základě současných obvinění hrozí Chauvinovi až 40leté vězení.

Bývalý policista, který čelí stíhání společně s dalšími třemi někdejšími kolegy, kteří byli u zatýkání přítomni, se v pondělí objevil před soudem virtuálně z vězení se zvýšenou ostrahou. Soud stanovil kauci milion dolarů v případě, že Chauvin splní další podmínky, například že neopustí stát Minnesota, bude docházet na všechna další stání a vzdá se všech střelných zbraní. Pokud by chtěl po dobu soudního procesu vyjít na svobodu bez podmínek, musel by složit kauci 1,25 milionu dolarů.

Další stání soudkyně určila na 29. června. Na základě současných obvinění hrozí Chauvinovi až 40leté vězení.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Derek Chauvin, bělošský policista, stanul před soudem
Hodnocení čtenářů1 Hlas
95
95
Událost
Protesty v USA
Místo
USA
Začátek události
9. 6. 2020
Status události
Dokončeno
(red.)
11. 6. 2020
12:42

Na podstavec sochy bývalého britského premiéra Winstona Churchilla v Praze 3 někdo napsal, že byl rasista. Policie věc vyšetřuje, řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Škoda je podle radnice Prahy 3 menší než 1000 korun, nápis nechá odstranit. Nápis zřejmě souvisí s nynějšími protesty proti policejnímu násilí a rasismu v USA i jiných zemích, které jsou reakcí na smrt černocha George Floyda při policejním zásahu v americkém Minneapolisu.

Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.