SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Pacient s nemocí COVID-19. | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Děsivá čísla: V Itálii zemřelo za den 743 lidí. Ve Španělsku 514. Česko má 1394 nakažených

Aktualizace:

Novým typem koronaviru se v Česku nakazilo již 1394 lidí, během úterý tak přibylo 107 případů, přičemž stovky, ne-li tisíce případů, o nichž zdravotníci nevědí, zatím nejsou evidovány. Následkům nemoci COVID-19 u nás podlehli tři lidé. V obou případech se však jednalo o pacienty, kteří trpěli i dalšími chorobami. Úspěšně se uzdravilo osm lidí.

Epidemiolog Roman Prymula varoval před nošením respirátorů. Pokud si je totiž oblékne nemocný člověk, ventily určené k výdechu mohou nákazu šířit do okolí.

Mezitím italská civilní obrana v úterý oznámila, že na koronavirus v zemi během posledních 24 hodin zemřelo dalších 743 lidí. Celkem má Itálie už 6820 obětí. Počet nakažených vzrostl o více než pět tisíc na 69 176.

Nejhorší je situace v Lombardii

Zdaleka nejhorší zůstává situace v Lombardii, kde je evidováno přes 30 tisíc nakažených lidí. V této oblasti už zemřelo na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, 4178 lidí. Tedy téměř polovina všech mrtvých z Itálie. Celkově se v zemi 8326 lidí uzdravilo.

Šéf italské civilní obrany Angelo Borrelli pro list La Repubblica uvedl, že počet infikovaných je ve skutečnosti „zhruba desetkrát vyšší“.

„Vývoj pozitivních případů v České republice má v současné době spíše lineární tendenci, kdy denní přírůstky v čase klesají a mohly by dále stagnovat,“ uvedl dále ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Klíčové v nadcházejících týdnech podle odborníků i politiků bude, aby zdravotnictví zvládlo péči o nejohroženější pacienty v době největšího náporu epidemie, a vyhnulo se tak hrozivým scénářům v Itálii nebo Španělsku. Týká se to zajištění akutních lůžek, potřebných přístrojů i kvalifikovaného personálu.

Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2 696. Počet nakažených vystoupal na téměř 40 000 včetně 5 400 nakažených zdravotníků; denní nárůst činí 6 584 nakažených.

Doslova hororové scény odhalili španělští vojáci v mnoha domovech pro seniory. Během dezinfekce těchto objektů a jejich okolí objevili mrtvoly seniorů, kterých si nikdo delší dobu nevšímal, a umírající seniory, o něž se nikdo nestaral, uvedla televize RTVE, deník El Mundo a mnohá další média. Situaci potvrdila také ministryně obrany Margarita Roblesová.

Poslanecká sněmovna se také v úterý mimořádně sešla kvůli koronaviru. Zákonodárci jednají v legislativní nouzi. V omezeném počtu schválili rozšíření ošetřovného, schvalovat budou odpuštění záloh na zdravotním a sociálním pojištění, pozastavení EET, posunutí maturitních zkoušek nebo zvýšení schodku rozpočtu na 200 miliard korun.

Švýcarsko před kolapsem

Nákaza novým typem koronaviru ničí také Švýcarsko. Země hlásí 9117 potvrzených případů a 122 obětí. Počet úmrtí je tedy téměř na úrovni Německa, ačkoli má země jen desetinu jeho populace, píše server týdeníku Focus.

Nejhorší situace je v kantonu Tessin, kde je více než 1100 infikovaných a 48 obětí. Epidemii v tomto kantonu má zřejmě na svědomí sousedství se severní Itálií, která patří k nejpostiženějším oblastem v Evropě.

Tamější zdravotnický systém se ocitá před kolapsem. Kapacita lůžek na jednotkách intenzivní péče je téměř vyčerpaná a nedostávají se respirátory. K tomu se přidávají obavy ze ztráty zdravotnického personálu ze zahraničí, pokud dostanou zákaz vycestovat.

„Všichni víme, že pokud budou počty nakažených přibývat, nemáme dostatek prostředků, abychom nápor zvládli,“ cituje deník Die Welt Thierry Fumeauxe, vedoucího oddělení intenzivní péče v nemocnici v Nyonu u Ženevského jezera.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Policie ČR: Žena se v tramvaji otočila, cože se jí to děje za zády. Spatřila falus. Ke kontaktu nedošlo