SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Hlídači pravdy | ILUSTRACE: archiv ppmagazínu.com

Dezinformace: Ach, to svazácké nadšení!

Jsem přesvědčená, že každá taková iniciativa v sobě skrývá zárodek vlastní zhouby

Monika Čírtková
Monika Čírtková Komentátorka
Aktualizace:
GLOSY | KOMENTÁŘE
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.
Naše hodnocení článku
90

Vzbudila tu lehký rozruch zpráva, že novým partnerem sociální sítě Facebook pro ověřování pravdivosti obsahu příspěvků je Demagog.cz. Mne to nechává zatím chladnou. 

Trochu sobecky proto, že se mne to netýká. Jak by se také měla přiřazovat pravdivostní hodnota mým subjektivním, melancholickým úvahám o chrámových věžích a paralelních vesmírech? Žádná fakta zde nesděluji, snad jen občas citaci nějakého právního předpisu nebo soudního rozhodnutí. Ověřování pravdivosti obsahu je v mém případě nesmyslné – stejně jako u většiny příspěvků jiných autorů.

Ale nemám z Demagoga obavy z jiných důvodů. Především jsem přesvědčená, že každá taková iniciativa v sobě skrývá zárodek vlastní zhouby. 

Představte si, že je náplní vaší práce celé dny slídit a pročítat, co kdo napsal, a hledat v tom lži a dezinformace. K čemu to povede? A co to udělá s vaší duší?

S takovými partnery to Mark Z. opravdu vyhrál. Neboli, řečeno s klasikem, s takovými přáteli nám netřeba nepřátel.

Za chvíli budete paranoidní. Prvotní euforický pocit z toho, že napomáháte blíže nedefinovanému dobru naruší tu a tam červíček pochybností o smyslu tohoto konání. Časem začnete být sám se sebou vnitřně nespokojený, ale nebudete moci přijít na příčinu. Děláte přece tak užitečnou práci! Důvod toho zvláštního nedobrého pocitu budete hledat mimo sebe, někde vně, a mylně ho budete – kromě jiných příčin – připisovat zcela neznámým lidem, jejichž pronásledování a kontrola jejich myšlení je vaším úkolem. To jejich zlé, nepravdivé, dezinformační texty mohou za vaše rozladění.

Jak to asi dopadne? 

Podobná rozvratná dynamika zřejmě může působit i v kolektivu lidí, kteří se této činnosti věnují. Ach, to svazácké nadšení! Vyhrneme si rukávy, plivneme si do dlaní, místo krumpáče klávesnice a místo lopaty myš. Svatý zápal se změní ve vzájemné hádky o to, kdo je naší věci více oddaný, kdo příliš shovívavý, kdo našemu společnému cíli více prospěl a kdo zakolísal. Hledání zrádců ve vlastních řadách je tradiční zábava všech svazáků. Skončí to pomluvami, donášením, hořkostí a nenávistí. Jako bychom to neznali.

Demagog.cz je iniciativa, která vzbuzuje spíše lítost než vztek. Co si také myslet o lidech, kteří za nepravdu označí řečnickou diskusní otázku poslance Marka Výborného, proč mají děti jezdit autobusem z Heřmanova Městce do Chrudimi za tři koruny? Skutečná PRAVDA je, že jízdenka stojí koruny čtyři! Odhalena NEPRAVDA! Poslanec lže! 

S takovými partnery to Mark Z. opravdu vyhrál. Neboli, řečeno s klasikem, s takovými přáteli nám netřeba nepřátel. Skoro si myslím, že Demagog byl zvolen jako partner záměrně, aby se vlk volání rádoby demokratů po potírání dezinformací nažral a koza volného šíření myšlenek zůstala pokud možno celá.

Tak se zatím nebudu bát.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Dezinformace: Ach, to svazácké nadšení!
Hodnocení čtenářů5 Hlasů
96
90

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Greta vypadá lépe než Milan Šteindler, Pekarová Adamová píše do Rudé vatry a Richterová ukázala malého komunistu