Nyní čtete
Dnes veřejně vystoupí autor analýzy o možnosti objednat si v ČR trestní stíhání
 
 

Z pozvánky a programu konference Přípravné řízení dnes a zítra vyplývá, že ve čtvrtek vystoupí v prostorách Fakulty právnické ZČU v Plzni autor analýzy o možnosti objednat si v České republice trestní stíhání. Konferenci pořádá Unie obhájců ČR.

Z programu konference, který redakce získala od unie, je zřejmé, že příspěvek bude zaměřený právě na zmíněná účelová trestní stíhání. To je téma, které v posledních měsících rezonovalo v médiích.

Příběh dokumentu, jenž probírá možnosti, zda a jak se dá v Česku objednat trestní stíhání, se totiž stal také jedním z důvodů, proč se v posledních týdnech a měsících lidé sešli na náměstích, aby protestovali proti Andreji Babišovi a zejména proti jmenování Marie Benešové novou ministryní spravedlnosti.

Dotyčnou osobou, jež příspěvek přednese, je uznávaný právník Karol Hrádela – a nikoli nynější ministryně spravedlnosti Benešová (ve vládě za ANO). Ten je podle Seznam Zpráv skutečným autorem dokumentu, který popisuje možné zneužití justice – tedy trestní stíhání na objednávku.

Advokát, analytik a vysokoškolský učitel Hrádela požívá v branži vysokého renomé nejenom kvůli tomu, že v trestním právu patří mezi špičku. Jde i o někdejšího předsedu kontrolní rady ČAKu a současného šéfa obdobného orgánu Jednoty Českých právníků; kdysi ho oslovil a vybral si jej do týmu sám Otakar Motejl.

Na přímo položenou otázku Seznam Zpráv, že by exministryně a poslankyně ANO Helena Válková, která patří mezi kritiky Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo, byla spoluautorkou analýzy, odvětil, že nikoli.

„V žádném případě není. Nemohu vyloučit, že jsem se s ní bavil na vědecké konferenci v Olomouci, kde byla i paní profesorka Válková, a mám pocit, že jsme se toho dotkli. Ale to byla otázka, kde bylo přítomných více lidí.“

Benešová o možnosti, že si lze objednat trestní stíhání, na veřejnosti mluvila a krátce ji popsala i ve své oponentní zprávě, kterou vypracovala letos na jaře pro schůzku justičních expertů u prezidenta.

Také čtěte

Benešové materiál či zpráva zmiňuje v souvislosti s možným trestním stíháním na objednávku dvě konkrétní kauzy – případy Beretta a Neograph, avšak ona sama prozradila, že na zmíněnou schůzku přinesla k tomuto tématu obsáhlý dokument, k jehož autorství se hlásí právě Karol Hrádela.

Ten svoji zprávu (analýzu), která mapuje i 90. léta, dokončil před více jak rokem, kdy nikdo nemohl tušit, že Benešová bude ministryní, a začal ji psát ještě v době, kdy Babiš nebyl ministerským předsedou. Později o analýze informoval internetový deník neovlivni.cz, který napsal, že se v ní píše také o kauze Čapí hnízdo.

,,Určitě pojednává i o kauze Čapího hnízda, protože je tam řada velmi zajímavých aspektů, které v tisku vlastně nebyly zatím řešeny,“ řekl Hrádela v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

19-06-12-Program-konference-Pripravne-rizeni-dnes-a-zitra

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru