SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
FOTO: archiv PressPort Magazínu

Stárek: Do konce roku může být uzavřena polovina hotelů. A zoufalství fitness center

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Václav Stárek, prezident asociace hotelů a restaurací ČR, o současném dění, druhé vlně onemocnění COVID-19 a dalším vývoji. Přežijí podle něj hotely a restaurace v Česku? Jak hodnotí pomoc vlády? A jaké kroky asociace podniká, aby těmto zařízením pomohla dnešní v těžké době?

Pandemie nemoci covid-19 a s ní spojená vládní opatření se stala zkouškou všech odvětví služeb. Na zmrazení ekonomik je zvlášť citlivá oblast pohostinství, hotelnictví a cestovního ruchu. Nezbývá než doufat, že touha lidí cestovat a vyjít si jen tak na oběd a večeři v lidech zůstane. 

„Já jsem optimistický od přírody, snažím se být optimistou i v těchto časech. Pro cestovní ruch to nakonec dopadne dobře, protože lidé cestovat nepřestanou. Myslím, že hotely a restaurace nemohou to, co se děje, dávat za vinu nikomu. To je prostě situace, která tady momentálně je,“ konstatuje úvodem Václav Stárek.

Pro cestovní ruch to nakonec dopadne dobře, protože lidé cestovat nepřestanou.

Hotely a restaurace podle něj samozřejmě zásadním způsobem trpí. „Jde nám o to, abychom je udrželi do doby, kdy budou znovu potřeba. A abychom neztratili budoucí příležitosti tento byznys obnovit,“ dodává Stárek. Praha byla dle jeho slov zasažena nejvíce. Logicky, protože tvořila šedesát procent celkového cestovního ruchu v naší zemi, a to převážně z řad zahraničních turistů. Jsou to tedy hotely, které zejména zcela ztratily svou klientelu. 

A kolik restovací a hotelů podle něj nepřežije? „Hodně je třeba rozlišovat mezi regiony. Praha je momentálně opět nejzasaženější. Když jsme dělali v červnu průzkum, tak 30 procent zařízení zůstalo zavřeno. V září jsme průzkum zopakovali, už jich bylo jen 10 procent. 37 procent jich nyní uvažuje znovu o uzavření. Do konce roku tak může být polovina hotelů uzavřena,“ podotýká Václav Stárek.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Také provozovatelé fitness center a posiloven jsou zoufalí. Opatření k jejich uzavření vláda oznámila bez dohody, jen několik hodin před tím, než začne platit. Sčítají se odhadované ztráty. V reakci na oznámení nových vládních restrikcí proti koronaviru to řekla prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.

Sektor se podle ní velmi těžko vzpamatovával už z jarní vlny pandemie a nuceného uzavření. Podle nedávného průzkumu komory příjmy 50 procent a méně ve srovnání s loňským rokem eviduje polovina tuzemských fitness center. Přitom zhruba 40 procentům fitness center se kvůli zvýšeným hygienickým a bezpečnostním pravidlům zvýšily výdaje o deset až 20 procent.

Opatření má platit následujících 14 dnů, podle Havrdové ale tato doba není nijak garantovaná a je těžké předvídat, jak se bude situace dál vyvíjet. Česká komora fitness aktuálně zjišťuje od svých členů odhadované škody a nástroje, které by jim mohly za aktuální situace nejúčinněji pomoci.

Podle Havrdové ve fitness centrech, kterých je v ČR asi 1200, fungují velmi přísná hygienická a bezpečnostní opatření, která mají zamezit šíření nákazy. Je podle ní navíc prokázáno, že pohybová aktivita prospívá lidskému organismu.

Stárek: Do konce roku může být uzavřena polovina hotelů. A zoufalství fitness center
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Neomarxismus aneb Pojmový zmatek