Nyní čtete
Do Prahy míří obří kemp nejerotičtějšího tance světa dancehall
 
 

Miroslava Nováková vystudovala vysokou školu s ekonomickým zaměřením a její hlavní pracovní náplní je účetnictví (vedení účetnictví pro malé a střední podniky, vzdělávání středoškolských a vysokoškolských studentů v této oblasti). K účetnictví si pak zvolila celkem netradiční kombinaci, a to tanec dancehall. „Meera“ (její umělecké jméno) se aktivně věnuje dancehallu od roku 2014, od té doby se také pravidelně vzdělává na dancehallových mezinárodních akcích a workshopech. Pravidelně navštěvuje Jamajku, kde spolupracuje s tamními tanečníky a interprety.

■ Ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou pořádáte největší český dancehall kemp s názvem Wah gwaan Prague (v překladu Co se děje Praho? anebo Jak je Praho?). S kolika účastníky počítáte?

Je to moje premiéra v organizaci něčeho takhle velkého. V minulosti jsem organizovala dílčí workshopy s evropskými (Yoh Dancer, Sahar Taklimi) a jamajskými lektory (Boysie Roses, Killer Bean). Řekla jsem si, že je čas to posunout a vytvořit něco skutečně velkolepého.

Jelikož je to první ročník – a věřím, že ne poslední –, je otázkou, kolik lidí celkem přijde, kapacita kempu je okolo 70 tanečníků. Registrace zaznamenáváme jak z Česka, tak z celé Evropy.

Odkud konkrétně tanečníci přijedou?

Když vynecháme české tanečníky – těch věřím, bude nejvíce –, tak pak předně ze Slovenska, Německa, Rakouska, ale i z dalších zemí Evropy, například z Litvy. Co se týká lektorů, jsou ze Švédska, Francie. A čtyři budou z Jamajky, odkud dancehall – tanec i kultura – pocházejí.

Ing. Miroslava Nováková. | FOTO: archiv

Jak se náboj, kterým je tanec znám, projevuje?

V pohybech. Vychází to z jamajské temperamentnosti. Dancehall je tanec plný sexuality – styl jakým se lidé oblékají, jak se pohybují a podobně. Ženská část dancehallu, tzv. female dancehall, je založena na pohybech pánví. Nenechte se ale zmást, že by byl dancehall určen jen pro ženy, naopak. Dancehall na Jamajce tancují převážně muži, těžko popsat slovy, jak se ta sexualita projevuje, asi je nejlepší to vidět – zažít. V Evropě jsou muži stydlivější.

Jak dlouho se tančí?

Průměrná písnička má dvě tři minuty a skutečně se, věřte mi, zapotíte. Dancehall je ideální, chce-li někdo zhubnout. Energický výdej je značný. Každopádně pokud přijdete na party v Praze v rámci Wah gwaan kempu – 19. 7. 2019, tak vám slibuji, že se bude tančit opravdu dlouho.

Dancehall je styl pouličního tance, který pochází z karibského ostrova Jamajka. Byl převážně interpretován v dancehallové hudbě a vyvinul se jako součást dancehall kultury. Zahrnuje širokou škálu kroků se „specifickými“ jmény, která jsou ovlivněna jamajským způsobem života. Podle názoru Miroslavy Novákové se dají dancehallem vyjádřit všechny lidské emoce: život – radost, smutek, lásku, zlomené srdce, štěstí, naštvanost. Ale i chudobu, bohatství a tak dále… Je to tanec plný emocí a náboje.

Sama jste se nyní z Jamajky vrátila. Co bylo náplní Vašeho měsíčního pobytu?

Trénovala jsem, to znamená brala jsem si „classy“ s jamajskými tanečníky. Jezdím se na Jamajku vzdělávat pravidelně. Samozřejmě jsem také chodila na party, protože to je nedílná součást dancehall kultury. Současně jsem ale také pracovala na propagaci svého kempu.

Také čtěte

Kdy se vlastně uskuteční?

Bude se konat od středy do neděle 17. až 21. července 2019. Všechny potřebné informace naleznete na stránkách kampu, pro muže je cena levnější.

A jaký bude program?

Ten je také na webových stránkách a neustále se aktualizuje – 12 workshopů po hodině a půl, konverzace o dancehallu s Jamajčany, party, battly 1 vs 1, 2 vs 2, crew contest o hodnotné ceny (letenky na Jamajku, ubytování na Jamajce a tak dále).

Kemp pořádáte sama?

Ano, ale s organizací mi pomáhá několik úžasných lidí. Věřím, že se mi podařilo sestavit tým spolehlivých a přátelských kolegů, kteří budou všem účastníkům k dispozici před i v průběhu celé akce. 

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
0
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Proč ne, když jde konečně o slušnou zábavu. Tedy na rozdíl řady jiných v Praze pořádaných. Jmenovat nebudu, nemám zájem o spršku nadávek.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru