SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Virologický institut ve Wu-chanu. | FOTO: Héctor Retamal – AFP via Getty Images

Dokument tajných služeb ke koronaviru zmiňuje Wuchanský institut virologie

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
96
77
NAŠE HODNOCENÍ

Dokument zpravodajské aliance jménem Five Eyes (Pět očí), což je aliance anglofonních tajných služeb Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, USA a Velké Británie, uvádí, že Čína „ohrozila ostatní země“ umlčováním doktorů a vědců, kteří promluvili veřejně, ničením důkazů v laboratořích a neposkytnutím vzorků mezinárodním vědcům pracujícím na vakcíně. Obsah zveřejnil australský Daily Telegraph.

Zpráva se zaměřuje i možný původ koronaviru SARS-CoV-2. Dokument zmiňuje Wuchanský institut virologie a zejména výzkum koronavirů pod vedením vědkyně Š’ Čeng-li. Ta se zabývá právě koronaviry u netopýrů.

Institut koronaviry disponuje, jeden z nich má podle autorů zprávy genetickou shodu 96 procent s koronavirem SARS-CoV-2.

UKÁZKA Z ČLÁNKU V PŮVODNÍM ZNĚNÍ

Uvnitř P4 laboratoře ve Wu- Chanu. | FOTO: archiv ppmagazinu.com

In Wuhan, in China’s Hubei province, not far from the now infamous Wuhan wet market, Dr Shi and her team work in high-protective gear in level-three and level-four bio-containment laboratories studying deadly bat-derived coronaviruses.

At least one of the ­estimated 50 virus samples Dr Shi has in her laboratory is a 96 per cent genetic match to COVID-19. When Dr Shi heard the news about the outbreak of a new ­pneumonia-like virus, she spoke about the sleepless nights she suffered worrying whether it was her lab that was responsible for the outbreak.

A co je dále obsahem dokumentu? Čína měla důkazy o přenosu viru z člověka na člověka již na počátku prosince, ovšem tyto informace navzdory tvrzení některých čínských vědců a doktorů zamlčovala až do 20. ledna, kdy nákaza ve Wu-chanu vypukla naplno. Organizace WHO, uvádí dokument, tvrzení Číny podporovala navzdory obavám a podezřením, které projevil Tchaj-wan a Hongkong.

Organizace WHO, uvádí dokument, tvrzení Číny podporovala.

Čínská národní komise pro zdraví měla 3. ledna nařídit zničení dosud odebraných vzorků koronaviru SARS-CoV-2 a zakázala o něm psát. Odborné publikace běžně předkládané vědeckým časopisům musely být schváleny čínským Ministerstvem pro vědu a technologie.

Čínské úřady cenzurovaly zprávy v médiích a na sociálních sítích už od 31. prosince. Mezi slovními spojeními, která se dostala do hledáčku cenzorů, byla například „variace SARS“, „wuchanský trh“ či „neznámý wuchanský zápal plic“.

Peking rozmlouval ostatním zemím omezení dopravy do Číny, zatímco v té samé době uzavíral Wu-chan do karantény. „Milióny lidí Wu-chan opustily poté, co nákaza propukla a předtím, než bylo město 23. ledna uzavřeno,“ uvádí zpravodajci s tím , že „během února Peking tlačil na USA, Itálii, Indii, Austrálii a své jihovýchodní sousedy, aby se nechránily za pomoci cestovních restrikcí, zatímco Čína podobné doma zaváděla.“

Mezi dalšími popsanými čínskými praktikami je postup vůči lidem, kteří se snažili na nástup epidemie, která během pár týdnů přerostla v pandemii, upozornit. Patří mezi ně doktor Li Wen-liang, který byl krátce zadržen a úřady ho donutily se za svá tvrzení omluvit. Nákaze covid-19 podlehl.

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
96
77
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
To demokraté vypustili Gina zmanipulovaných voleb! Ne Trump