Dramatická situace na Trutnovsku. Hejtman Červíček jedná v Polsku o pomoci nemocnicím

Na intenzivní péči se ventilují a bojují o život i ročníky 1976

Policejní uzávěra na Trutnovsku. | FOTO: archiv PressPort Magazínu
aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

V Královéhradeckém kraji panuje napjatá situace. Počet aktuálně nemocných covidem dosáhl nového maxima. V pátek činil 11 141, nemoc byla nově prokázána u 867 lidí. Dosavadní nejvyšší denní přírůstek byl 6. ledna, kdy testy odhalily 1546 infikovaných.

Nejhorší je situace na Trutnovsku, přičemž v celém kraji dosud zdravotníci aplikovali 27 737 dávek vakcíny mezi nejrizikovější kategorie, tedy zdravotníky, seniory nad 80 let, personál a klienty sociálních zařízení. Obě dávky dostalo 8556 lidí. V kraji by měli být do konce února očkováni minimálně první dávkou všichni zájemci z nejrizikovějších kategorií.

Uzávěrou projela opilá řidička

Policisté od 13. února kontrolují všechny, kteří přijíždějí nebo odjíždějí z Trutnovska. Okres je kvůli špatné epidemické situaci od 13. února vládou uzavřen. Za celou dobu od omezení pohybu byl na Trutnovsku odepřen vjezd či výjezd více než 2300 vozidlům. Kontroly jsou namátkové. Výjimku z uzavření mají lidé, kteří cestují do okresu a mimo něj například do práce, školy nebo k lékaři. Policisté se zaměřují i na vytipované vlakové a autobusové spoje.

Není nouze o dramatické situace. „Kontroly odhalily na jednom ze stanovišť řidičku, která nerespektovala výzvu k zastavení, uzávěrou projela a poté patrně nezvládla řízení a s autem narazila do stromu. Dechová zkouška prokázala hodnotu vyšší než 1,6 promile alkoholu v dechu,“ uvedla policejní mluvčí Magdalena Vlčková.

Červíček chce kontaktovat premiéra

Královéhradecký hejtman Martin Červíček (ODS) jedná už v polském pohraničí o případné pomoci přetíženým nemocnicím s covidovými pacienty. Šlo by o pomoc v situaci, kdy už nebude možné přemísťovat pacienty v Česku.

„Polská strana nabídla určitou kapacitu, kdybychom potřebovali přemísťovat pacienty. Budu kontaktovat pana premiéra a budu se snažit případně o zajištění spolupráce mezi Českou republikou a Polskem – abychom v případě, že už nebude možné přemísťovat pacienty mimo náš region po území České republiky, mohli využít i tuto příležitost,“ řekl Červíček.

Situace podle hejtmana není jen o kapacitě lůžek, ale také o personálu. Nejhorší je to na intenzivních lůžkách, a to nejen u covidových pacientů.

Kolonáda se proměnila v testovací centrum

Třicetitisícovému Trutnovu vypomáhají i blízké Janské Lázně, odkud vede lanovka na Černou horu. Od čtvrtka je tamní lázeňská kolonáda novým místem, kde zájemci z řad veřejnosti mají možnost nechat se zdarma otestovat antigenními testy. Testování provádí personál Státních léčebných lázní.

„Od prosince – čili už dva a půl měsíce – tady testujeme naše pacienty a zaměstnance. Na základě komunikace s trutnovskou nemocnicí jsme se rozhodli zřídit odběrové místo i pro veřejnost, abychom tím vypomohli covidem zasaženému okresu,“ uvedl ředitel lázní Martin Voženílek.

O život bojují i čtyřicátníci

Že je situace vážná, dala najevo v neděli v Partii TV Prima Dagmar Uhlíková, lékařská ředitelka nemocnic Karlovy Vary a Cheb a krajská koordinátorka očkování, tedy odbornice z opačného koutu země. „Na našem infekčním oddělení jsou hospitalizovány ročníky 1998, 1999, 2001 a 1982. Na naší intenzivní péči se ventilují a bojují o život ročníky 1972, 1974, 1976,“ řekla.

V Karlovarském kraji v sobotu přibylo 394 nově potvrzených nákaz, o čtvrtinu víc než v pátek a zhruba o 40 procent více než minulou sobotu. Dosavadní nejvyšší denní nárůst pozitivních případů byl v úterý 16. února, kdy jich testy prokázaly 970

Dramatická situace na Trutnovsku. Hejtman Červíček jedná v Polsku o pomoci nemocnicím
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.