Nyní čtete
Poslechněte si audiozáznam, jak se bodyguardi hroutí. Drsné poměry v Zemanově ochrance

Poslechněte si audiozáznam, jak se bodyguardi hroutí. Drsné poměry v Zemanově ochrance

PRAHA – O tom, že prezidentova ochranka se zmítá v problémech, jsme informovali už v říjnu loňského roku. Až nyní – takříkajíc s křížkem po funuse – navázala na ppmagazín.com ČT. Přinášíme vám hlubší rozbor problému včetně audiozáznamu rozhovoru jednoho z šikanovaných policistů s policejní ombudsmankou.

Policejní prezidium a kancelář hlavy státu hledají cestu, jak vyřešit aféru v hradní ochrance. Velitele útvaru Zdeňka Šimana i některé jeho zástupce chce podle ČT prezident Miloš Zeman nechat vyměnit. Důvodem je podezření z šikany podřízených, kvůli kterému čelí Šiman také kázeňskému řízení. Sám odejít nemíní.

Redakce ppmagazínu.com disponuje podnětem k prošetření protiprávního jednání, jehož se měli dopouštět vedoucí funkcionáři dvousetčlenného Útvaru pro ochranu prezidenta. Podnět doručili institutu policejního ombudsmana někteří z podřízených bodyguardů. Nejen podle písemností, nýbrž i nahrávek jednání s tehdejším ombudsmanem (policisté si rozhovory v souladu se zákonem zaznamenali) vyplývá, co se v útvaru děje.

Jako oběť prý nevybíravé šikany se na ombudsmana obrátil i jeden z nejzkušenějších pracovníků ochranky – Z. (jméno po dohodě s ním nezveřejňujeme, pozn.). Žádal o pomoc. „Některé pokyny nadřízených byly už v trestněprávní rovině a prokazatelně poškozovaly moje zdraví,“ uvedl.

Oznámil fyzické napadení ve službě. Zmlátil jej pprap. H. Napadení si vyžádalo lékařské ošetření včetně následné péče. H. kvůli bitce musel (dobrovolně) odejít ze služebního poměru. Z., jenž rvačku nevyprovokoval, byl vyslán na – svými slovy – zmanipulované psychotesty; těmi neprošel. Poslechněte si audiozáznam výše.

Uznávám na základě celé řady věcných důkazů, že v mé ochrance možná opravdu došlo k šikanování.
Prezident MILOŠ ZEMAN

Z. se odkazoval na podporu řadových kolegů, kteří se ho zastávali s tím, že za nic nemůže. Nato byl z útvaru propuštěn po téměř celoživotní službě.

Tehdejší kancelář policejního ombudsmana na nahrávkách z roku 2017 (více jak hodinový záznam jsme zkrátili na zhruba 9 minut, pozn.) připouští, že o manipulaci s psychotesty dlouhodobě ví, a doplňuje: „Psychologové si vymysleli i tu dvouletou lhůtu pro možnost opětovného vykonání psychologického vyšetření za účelem znovupřijetí k Policii ČR. Málokdo ví, že tato skutečnost v zákoně zanesena vůbec není.“

Někteří pracovníci včetně Z. se nyní rozhodli najmout si právníky: „Hodláme se bránit soudně a napadnout rozhodnutí o našem propuštění.“

„Uznávám na základě celé řady věcných důkazů, že v mé ochrance možná opravdu došlo k šikanování. A samozřejmě nemám rád šikanování ani ve škole, ani mezi dospělými lidmi,“ řekl Miloš Zeman. Na problémy v ochrance upozorňoval přitom Mobing Free Institut už v roce 2015, jak plyne z otisku mailu:

Také čtěte

Otisk mailu

Na otázku, zda uvažuje o odchodu z funkce, Zdeněk Šiman odpovědět nechtěl. Schůzku s prezidentem ale podle svých slov domluvenou nemá. 

Změny ve vedení ochranné služby může provést jen policejní prezidium. „Případné personální změny komentujeme až v době, kdy nastanou,“ řekla mluvčí Eva Kropáčová.

Útvar se naposledy zviditelnil v době parlamentních voleb. Polonahá žena dokázala přiběhnout s rukama nad hlavou až před Zemana. „Lze naprosto legitimně vyčíst ochrance to, že přivedla prezidenta do volební místnosti, aniž by přesně věděla, kdo v ní je. Přítomné měla ochranka dopředu zkontrolovat, novináře přes průkazy, ženu by takto odhalili,“ popsal bezpečnostní expert Andor Šándor.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Jó, i na dvoře císaře pána byl bordel. To jen úvodem. Jako hlavní příčinu současného stavu v policii vidím to, že takzvané zcivilnění části služebních míst ministrem Rumlem bylo rozkladné pro policejní sbor, ztratil statut vojensky organizovaného sboru ve skutečnosti, ústrojová kázeň šla do háje, když člověk potká hlídku P-ČR, tak si může myslet, že potkal divoké skauty z Křivoklátska, vousy všeho druhu a střihu se k uniformě nenosí, nejsme v 18. století, vzdělání mnohých velitelů, na které se tak bazíruje nepřineslo moc dobrého, spíše “boj o koryta”. Šéf ( nechci psát vedoucí – není to masna) obvodního oddělení je nadporučík MGR, stejně jako nejvyšší velitelé, tedy co do vzdělání. Kázeˇ, to je něco, o čem raději nepsat, jen se dívat a stačí to. Tak to všechno sečtěte a vyjde Vám, že ani šikana nemůže být vyloučená na žádném útvaru, spíše je skrytým pravidlem. Až se ve sboru začne zase velet, dodržovat kázeň, včetně ústrojové, atd. bude lépe.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru