Případ mrtvého Petra Hrubého, který se podle policie oběsil, je již promlčený. Jeho bratr Jiří, ale i otec jsou však přesvědčeni, že policie případ nevyšetřila tak, jak měla – že nešlo jen o dílčí chybu, ale o záměrné zahlazení důležitých stop.
„Bratr byl brutálně zavražděn. Svědčí pro to všechny důkazy,“ říká Jiří Hrubý, který mrtvého sourozence našel v brněnském bytě na začátku března 2002. Dodnes si je jistý, že právě brněnská policie, která věc opakovaně uzavřela jako sebevraždu, má smrt bratra na svědomí.
„Policisté nezajistili některé stopy, ty důležité naopak zničili, ačkoli pro to neměli důvod,“ otevírá znovu záležitost, se kterou se doposud nevyrovnal, Hrubý.
Časové údaje nesedí
Po smrti bratra, kvůli níž se obrátil na nejrůznější státní instituce, našel řadu nesrovnalostí. Snímky, které sám pořídil hned po nálezu těla, se skutečně neshodují v časových údajích i po obsahové stránce s těmi, které na místě pořídili kriminalisté.
„My našli Petra 1. 3. 2002, policie má na fotkách uvedené datum 28. 2. 2002,“ zdůrazňuje Jiří Hrubý a poukazuje i na zkrvavený bratrův obličej. „Byl hrozně dobitý.“
Případnou chybu v nastavení fotoaparátu pak vylučuje. „Důležitý je také snímek domu, neboť nafotit za deště suchý chodník je zkrátka nemožné. Policie to ale dokázala,“ rozčiluje se.
„To odpovídá tomu, že policie byla přítomna na místě činu den předem,“ tvrdí otec mrtvého Petra Hrubého s tím, že dveře od garsonky nebyly také jako vždy zamčené, ale jen zabouchnuté.
Klíče jako důkaz
Právě klíče jmenuje Jiří Hrubý jako další důkaz. Ty se totiž podle fotek založených ve spisu objevují na nočním stolku.
Podle výpovědi Hrubého je přitom on sám, ještě před příjezdem policistů, schoval k sobě. „Vyšel jsem z bytu a na stolku, který byl v chodbě u vchodových dveří, jsem vzal klíče od bytu. Pak jsem za sebou zabouchl dveře a klíče jsem si dal do kapsy,“ líčí s tím, že v době, kdy policisté ohlíželi místo, byly klíče v zámku, u nějž celou dobu stál. Možnost, že by mohly ležet na stolku, tak úplně vylučuje.
Vadí mu také, že rodině byla původně odepřena možnost soudní pitvy. „Když jsme se dožadovali soudní pitvy, bylo nám řečeno, že tělo bylo už odvezeno na pohřební místo, a pokud chceme soudní pitvu, která měla být provedena automaticky, musíme požádat policii. Za pitvu bychom prý zaplatili 100 tisíc korun,“ říká Hrubý.
Prohnilí proti prohnilým?
Bratra podle něj policisté zavraždili proto, že se spolu s nimi podílel na krádežích vozů luxusních značek, které společně legalizovali, a později je chtěl udat na městském státním zastupitelství.
Až po třinácti a půl letech od Petrovy smrti uznalo současně vedení brněnské policie chybu svých podřízených, když nezajistili na místě potřebné stopy. Důsledky pro chybující policisty ovšem vyvozeny nebyly z důvodu délky doby, která uplynula od počátku prověřování, jak to policie zdůvodnila.