Nyní čtete
Efekt „dotačního“ Babiše: Stát poslal 75 miliónů na výzkum chleba

Efekt „dotačního“ Babiše: Stát poslal 75 miliónů na výzkum chleba

Audit, který se týká někdejších firem Andreje Babiše, je výsledkem podnětů, které do Bruselu poslala česká pobočka organizace Transparency International a Piráti; ti na základě zprávy, kterou si zadali u advokátky Anny Dolejské. Audit, ačkoli to nebylo jeho záměrem, otevřel Pandořinu skříňku. Babiš není sám.

Kdyby lidé začali bojkotovat všechny potraviny, které byly tak nějak podivně „zadotovány“ z EU, Česko by zřejmě rychle vymřelo…

Nejprve připomeňme, že několik pochybností auditoři Evropské komise objevili mimo jiné u projektu nové linky na toastový chleba Penam v pekárně Zelená Louka u Prahy. Podle zprávy se za inovaci vydávalo něco, co skutečnou inovací nebylo. Inovativnost dále zpochybňuje fakt, že stejný chléb, který měl být v Penamu výsledkem inovace, už tou dobou podle auditorů vyráběly německé pekárny Lieken, které jsou od roku 2013 rovněž součástí Agrofertu. Stavba linky na výrobu toustového chleba měla vyjít na 400 miliónů korun, přičemž 100 miliónů bylo schváleno z evropských peněz. 

Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka nechtěl celou záležitost komentovat do doby, než rozhodne Evropská komise, a proto je čas podívat se na další, de facto, totožný případ, který se ovšem Babiše (Agrofertu) netýká. Pouze ilustruje skutečnost, že stejně jako Agrofert a jeho společnosti se chovají i další firmy v České republice. A má-li se všem měřit stejným metrem, je třeba opět na tyto případy upozornit. A v tom tkví Pandořina skříňka aktuálního auditu.

Jak to „upekli“ u Jaroměře

Ministerstvo průmyslu například odkleplo dotaci na výzkum a vývoj nových metod pečení chleba. Celkem 75 miliónů korun v květnu roku 2015 proplatilo firmě Beas, která provozuje nově vybudovanou pekárnu v Choustníkově Hradišti ve východních Čechách. To je obec poblíž Jaroměře.

Že byla již dotace proplacena, potvrdil tehdy jak majitel společnosti Beas Bedřich Syrovátko, tak někdejší mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba. „Před proplacením dotace proběhla 12. května 2015 na místě kontrola a nebyla zjištěna pochybení při realizaci projektu,“ uvedl Kotrba. 

Dotace sestávala z 64 miliónů korun z EU. Jedenáct milionů přidala ze státního rozpočtu Česká republika. Celý projekt však čelil několika nepříjemnostem. Tou hlavní bylo, že se jím kvůli podezření z korupce zabývali policejní kriminalisté. Vedení ministerstva to před definitivním schválením dotace dobře vědělo. 

Interiér inkriminované pekárny

Novostavba pekárny BEAS v Choustníkově Hradišt. Interiér provozovny. | FOTO: archiv

Ministerstvo už rok před přidělením dotace dostalo od svých úředníků vyjádření opatřené číslem jednacím, v němž se píše, že prostředky na pekařské výzkumy nelze proplatit dříve, než policie ukončí své vyšetřování. 

„Z tohoto důvodu nejsou žadateli o dotaci – společnosti Beas – vypláceny jakékoli finanční prostředky. A to do doby, kdy toto (policejní – pozn. red.) šetření bude skončeno,“ bylo uvedeno v dopisu ministrovi, který je nazván Upozornění na možnou korupci u projektu OPPI IN03/238

Ve skutečnosti prý žádná novinka

Proč tedy ministerstvo peníze na spornou dotaci i přes tyto skutečnosti firmě poslalo? I podle soudních znalců byla přidělena neoprávněně. Problém podle nich tkví v tom, že desítky miliónů byly vyplaceny na „nové technologie pečení“ a jejich vývoj. Jenže firma Beas podle znalců užívá při pečení chleba takové technologie, které se už dávno využívají. Konkrétně jde o pečení v běžně používaných termoolejových pecích. 

Také čtěte

Má-li se všem měřit stejným metrem, je třeba opět na tyto „dotační“ případy upozornit. A v tom tkví Pandořina skříňka aktuálního auditu.

„Údaje znalců jsou falešné. Jeden z nich vypadá jako bezdomovec a stále mění adresy. Za deset tisíc napíše jakýkoli posudek,“ bránil se majitel Beasu Syrovátko s tím, že jejich chléb získal druhé místo v celorepublikové soutěži. „To dostatečně ilustruje kvalitu našeho pečiva.“ 

Advokátka Anna Dolejská, spoluautorka pirátské analýzy, během svého vystoupení na demonstraci na Václavském náměstí. | Zdroj: Milión chvilek

„Nebylo zjištěno pochybení. Posudky, s nimiž jsme pracovali, jsou legitimní,“ bránil dotaci také tehdejší Mládkův náměstek Tomáš Novotný. 

Sdružení Pekaři severovýchod, které sdružuje konkurenci Beasu, to však vidí jinak. „Projekt je zástupným důvodem. Měl za cíl získat prostředky z EU na výstavbu běžné pekárny,“ napsalo v prohlášení. 

Klady
Zápory
Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
2
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru