SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: Eleanor Shakespeare (The Times)

Ekonom Kovanda: Dluh bobtná. Svět spěje k dluhové megakrizi

Na podzim poroste pravděpodobnost ztráty práce. Mzdy se už nezvýší

redakce XTV Partnerská internetová televize
Aktualizace:
Sponzorováno
PODCASTY
Nemáte čas nebo náladu číst? Poslouchejte. Rubrika Podcasty PressPort Magazínu sestává zejména z diskuzních pořadů našich partnerů, spolupracovníků, ale i redaktorů.
Naše hodnocení článku
43

Lukáš Kovanda (1980) je známý ekonom a autor ekonomické literatury. Přednáší mimo jiné na Národohospodářské fakultě VŠE a CEVRO Institut, a to i vlastní předmět Pop-ekonomie. Kdy a jak podle něj začneme pociťovat ekonomické dopady koronaviru?

„Na podzim, a to bohužel tak, že poroste pravděpodobnost, že člověk přijde o práci. A také se bude muset smířit s tím, že mu v příštím roce a v dalších letech zdaleka tolik – pokud si tu práci udrží – neporostou mzdy jako v letech 2014 až 2019,“ odpovídá.

A podotýká: „Spěje to k něčemu, co podle mého soudu vyústí v dluhovou megakrizi, protože nyní zachraňujeme pracovní místa na dluh, ale tento dluh dále bobtná, a to nejen v České republice, ale celosvětově. Jednou prostě přijde okamžik prozření, kdy si investoři z celého světa řeknou: ‚Splatí vůbec někdo někdy všechny ty dluhy?‘ A to bude ten okamžik O a pak hrozí nějaká ta velká krize ze zadlužení.“

Bude to něco takového, co se nyní děje ve Spojených státech, ale umocněno ještě několikerým způsobem.

A jak bude podle soudu ekonoma Lukáše Kovandy krize probíhat, jakou bude mít podobu?

„Jak bude vypadat, to si raději nepřejte ani představit: mohou to být ekonomické, ale i sociální dopady, občanské nepokoje. Něco takového, co se nyní děje ve Spojených státech, ale umocněno ještě několikerým způsobem. A může se to odehrávat na celém Západě. Střední třídy stagnují a pozorují, jak ti nahoře bohatnou a mají socialismus pro bohaté. A to je problém, který vytváří frustraci. A pak se to řeší třeba na ulicích.“

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Ekonom Kovanda: Dluh bobtná. Svět spěje k dluhové megakrizi
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
97
43
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Účelové stíhání? Analýza existuje