Lukáš Kovanda (1980) je známý ekonom a autor ekonomické literatury. Přednáší mimo jiné na Národohospodářské fakultě VŠE a CEVRO Institut, a to i vlastní předmět Pop-ekonomie. Kdy a jak podle něj začneme pociťovat ekonomické dopady koronaviru?
„Na podzim, a to bohužel tak, že poroste pravděpodobnost, že člověk přijde o práci. A také se bude muset smířit s tím, že mu v příštím roce a v dalších letech zdaleka tolik – pokud si tu práci udrží – neporostou mzdy jako v letech 2014 až 2019,“ odpovídá.
A podotýká: „Spěje to k něčemu, co podle mého soudu vyústí v dluhovou megakrizi, protože nyní zachraňujeme pracovní místa na dluh, ale tento dluh dále bobtná, a to nejen v České republice, ale celosvětově. Jednou prostě přijde okamžik prozření, kdy si investoři z celého světa řeknou: ‚Splatí vůbec někdo někdy všechny ty dluhy?‘ A to bude ten okamžik O a pak hrozí nějaká ta velká krize ze zadlužení.“
Bude to něco takového, co se nyní děje ve Spojených státech, ale umocněno ještě několikerým způsobem.
A jak bude podle soudu ekonoma Lukáše Kovandy krize probíhat, jakou bude mít podobu?
„Jak bude vypadat, to si raději nepřejte ani představit: mohou to být ekonomické, ale i sociální dopady, občanské nepokoje. Něco takového, co se nyní děje ve Spojených státech, ale umocněno ještě několikerým způsobem. A může se to odehrávat na celém Západě. Střední třídy stagnují a pozorují, jak ti nahoře bohatnou a mají socialismus pro bohaté. A to je problém, který vytváří frustraci. A pak se to řeší třeba na ulicích.“