ILUSTRACE: Eleanor Shakespeare (The Times)

Ekonom Kovanda: Dluh bobtná. Svět spěje k dluhové megakrizi

Na podzim poroste pravděpodobnost ztráty práce. Mzdy se už nezvýší

Sponzorováno
PODCASTY
Nemáte čas nebo náladu číst? Poslouchejte. Rubrika Podcasty PressPort Magazínu sestává zejména z diskuzních pořadů našich partnerů, spolupracovníků, ale i redaktorů.
Naše hodnocení článku
43

Lukáš Kovanda (1980) je známý ekonom a autor ekonomické literatury. Přednáší mimo jiné na Národohospodářské fakultě VŠE a CEVRO Institut, a to i vlastní předmět Pop-ekonomie. Kdy a jak podle něj začneme pociťovat ekonomické dopady koronaviru?

„Na podzim, a to bohužel tak, že poroste pravděpodobnost, že člověk přijde o práci. A také se bude muset smířit s tím, že mu v příštím roce a v dalších letech zdaleka tolik – pokud si tu práci udrží – neporostou mzdy jako v letech 2014 až 2019,“ odpovídá.

A podotýká: „Spěje to k něčemu, co podle mého soudu vyústí v dluhovou megakrizi, protože nyní zachraňujeme pracovní místa na dluh, ale tento dluh dále bobtná, a to nejen v České republice, ale celosvětově. Jednou prostě přijde okamžik prozření, kdy si investoři z celého světa řeknou: ‚Splatí vůbec někdo někdy všechny ty dluhy?‘ A to bude ten okamžik O a pak hrozí nějaká ta velká krize ze zadlužení.“

Bude to něco takového, co se nyní děje ve Spojených státech, ale umocněno ještě několikerým způsobem.

A jak bude podle soudu ekonoma Lukáše Kovandy krize probíhat, jakou bude mít podobu?

„Jak bude vypadat, to si raději nepřejte ani představit: mohou to být ekonomické, ale i sociální dopady, občanské nepokoje. Něco takového, co se nyní děje ve Spojených státech, ale umocněno ještě několikerým způsobem. A může se to odehrávat na celém Západě. Střední třídy stagnují a pozorují, jak ti nahoře bohatnou a mají socialismus pro bohaté. A to je problém, který vytváří frustraci. A pak se to řeší třeba na ulicích.“

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Ekonom Kovanda: Dluh bobtná. Svět spěje k dluhové megakrizi
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
97
43
Naše hodnocení
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.