SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Ekonomika se zotaví nejdříve v roce 2022

Nezaměstnanost vzroste v ČR až o pět procentních bodů

KARIKATURA: THE Guardian (překlad a úprava PressPort Magazín)
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
95

Globální hrubý domácí produkt (HDP) se na úrovně z období před příchodem koronavirové krize nevrátí dříve než v roce 2022. Předpovídá to podle serveru CNBC nová zpráva analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU). Varuje rovněž, že některé vyspělé země – například Itálie a Španělsko – by se mohly dostat na pokraj dluhové krize.

Opatření proti šíření koronaviru v posledních měsících podkopaly hospodářskou aktivitu po celém světě. Vlády proto musely zavést rozsáhlá opatření na podporu ekonomiky. Zároveň klesly rozpočtové příjmy a vzrostly výdaje na zdravotní a sociální péči.

„Jihoevropské státy se stále zotavují z úsporných opatření, navíc se potýkají s vysokou úrovní veřejného dluhu, stárnoucí populací, která je náchylnější k závažným případům nákazy koronavirem, a s přetrvávajícími rozpočtovými deficity,“ uvedla EIU.

A dodala: „Dluhová krize v některé z těchto zemí by vedla k masivním turbulencím na finančních trzích. Krize by se tak rychle rozšířila do celého světa.“

Pokles v německu o 2,2 procenta

Vlády navíc podle EIU zřejmě nebudou schopny zmírnit vzniklé rozpočtové deficity prostřednictvím úsporných opatření. „Zejména s ohledem k tomu, že poslední období utahování opasků řada zemí zažila před tak krátkou dobou,“ uvedli ekonomové EIU.

Před dvěma týdny podalo první žádosti o dávky v nezaměstnanosti 2,44 milionů Američanů, od poloviny března o ně požádalo téměř 39 milionů lidí. Asi 25 % Američanů je nyní bez práce. Wall Street Journal i New York Times odhadují, že situace je ve skutečnosti ještě horší, protože v téměř 40 milionech lidí nejsou zahrnuti ti, kteří neměli práci ještě před pandemií.

Německá ekonomika už v prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta. Ve své konečné zprávě to uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje.

Protože v předchozím čtvrtletí vykázala největší evropská ekonomika pokles o 0,1 procenta, je nyní v recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou. Propad hrubého domácího produktu (HDP) je zároveň druhý nejprudší od znovusjednocení země v roce 1990.

Jak vroste v Česku nezaměstnanost

Uzavření obchodů nebo řady výrobních firem včetně všech tří velkých automobilek, omezení na hranicích i další opatření související s koronavirem zpomalují i českou ekonomiku. Ta podle údajů ČSÚ v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Pokles je nejvyšší od krize v roce 2009 a bude podle všeho ještě pokračovat. Třeba aktuální prognóza ČNB v základním scénáři počítá letos s poklesem o osm procent a příští rok s růstem o čtyři procenta.

Krize také začíná mít vliv na nezaměstnanost. Ministerstvo práce očekává, že kvůli koronaviru vzroste až o pět procentních bodů z dlouhodobých zhruba tří procent. První nárůst zaznamenal Úřad práce již v dubnu, kdy nezaměstnanost vzrostla na 3,4 z březnových tří procent.

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard korun). Tvrdí to zdroje agentury AFP. Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000.

Průmyslová výroba se propadla zhruba o desetinu, větší pokles Český statistický úřad eviduje naposledy za hospodářské krize. Výrazně se snížil přebytek zahraničního obchodu a pokles postihl také stavebnictví.

Nezaměstnanost dle odhadl neporoste plošně, ale spíš sektorově. Nejvíce pak v oborech, jež byly postiženy silně, jako veřejné stravování, letecká doprava, kultura a služby. Nejnovější statistiky ukazují, že pandemie zasáhla nejvíce lidi pracující ve velkých městech. Právě zde je totiž 20 procent zaměstnanců navázáno na turistický ruch a služby a dostává nadprůměrnou mzdu. Těmto lidem ze dne na den zmizela možnost výdělku, řada z nich proto začala hledat práci v jiných segmentech, například v logistice.

K nejvíce zasaženým oborům patří osobní i nákladní doprava. Kvůli omezení volného pohybu se například výrazně propadl počet cestujících na železnici, autobusech i MHD. Koronavirová krize výrazně postihla i turistický průmysl, na který dopadly zejména zákazy cestování. Například hotely hlásí pokles obsazenosti o desítky procent.

Premiér Andrej Babiš (ANO) pak nesouhlasí s klíčem, který navrhla Evropská komise pro rozdělení peněz určených na obnovu ekonomik po koronavirové krizi. Zásadně odmítá například to, aby ve vzorci hrála velkou roli nezaměstnanost. Státy, kterým se daří držet i v krizi nízkou nezaměstnanost, by za to neměly být sankcionovány, uvedl. Česko by mělo dostat téměř 20 miliard eur (550 miliard korun).

Česká republika hospodařila také ke konci května se schodkem 157,4 miliardy korun. Číslo je kvůli dopadu pandemie koronaviru nejvyšší v historii. Za jeden měsíc od dubna se deficit prohloubil z 93,8 miliard, tedy více než o šedesát miliard.

Ekonomika se zotaví nejdříve v roce 2022
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
95

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Dobrá zpráva: zatočte jednou provždy s dyslexií