SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Roušky | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Epidemie v Česku: 1541 nakažených za sobotu

Česko je třetí nejzasaženější zemí EU. Podle Prymuly čelíme druhé vlně

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Nárůst potvrzených případů koronaviru zrychlil v ČR i o víkendu. V sobotu přibylo v zemi rekordních 1541 nakažených, což je o téměř 100 více než v pátek. Podle počtu potvrzených případů za 14 dní na 100 000 obyvatel je ČR třetí nejzasaženější zemí v Evropské unii.

Ve volných dnech přitom laboratoře zpravidla testují méně. Sobotní počet testů ministerstvo zdravotnictví zveřejní dnes navečer. V Česku je nyní více než 13 700 nakažených, většinou ale mají mírný průběh nemoci. S covidem-19 bylo v sobotu hospitalizováno 297 lidí, z toho 69 v těžkém stavu. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 35 401 nakažených. Více než 21 200 z nich se z nemoci vyléčilo a 453 lidí s covidem-19 zemřelo.

Vyhlášení druhé vlny je podle epidemiologa Romana Prymuly formální záležitost, ale současný stav se za ni už dá považovat.

Denní přírůstky nakažených zatím ve volných dnech ve srovnání s pracovním týdnem většinou klesaly. Dosavadní víkendové denní maximum z minulé soboty, kdy laboratoře odhalily 507 nakažených, tak bylo nově překonáno o více než 1000 případů.

Za tento týden přibylo v České republice už přes 8000 potvrzených případů nákazy. Zvyšuje se i počet testů. Od úterý do čtvrtka jich laboratoře provedly vždy více než 15.000, v pátek to bylo rekordních 18.200 testů. Do pátku se zvyšoval i podíl pozitivních testů. V pondělí byl necelých pět procent, v úterý a ve středu přes sedm procent a ve čtvrtek už více než devět procent. V pátek mírně klesnul zhruba na osm procent.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel má okres Plzeň-jih, a to přes 162 případů. Následují Kladensko se zhruba 142 a Praha se 137 nakaženými na 100.000 obyvatel. Více než 100 případů na 100.000 obyvatel registrují také okresy Beroun, Uherské Hradiště, Praha-západ, Prah-východ a Cheb.

Od čtvrtka je kvůli zhoršené epidemické situaci povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé zemi. Už od začátku září platila povinnost chránit si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Prymula: Přišla druhá vlna

V České republice je druhá vlna koronavirové epidemie. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Za 14 dnů až tři týdny může podle něj být v nemocnicích stejný počet hospitalizovaných jako na jaře. 

Pokud by se nákaza šířila tak explozivně jako dosud, nemocnice se mohou dostat na limity kapacity vyhrazených lůžek pro pacienty s covidem-19. Pokud by se nedělala žádná opatření, na limitní kapacitě by české nemocnice mohly být na konci října, uvedl.

Vyhlášení druhé vlny je podle Prymuly formální záležitost, ale současný stav se za ni už dá považovat. V současné době je nutné křivku nákazy „oploštit“. Pokud by se to za zhruba tři týdny nepovedlo, mohla by se v nemocnicích znovu otevřít i covidová oddělení, řekl dále Prymula. 

Lidé by se alespoň měsíc měli vyhnout oslavám, aby se rostoucí křivku nakažených podařilo snížit. 

V Německu o 700 případů méně

Německo za poslední den registruje 948 nových případů nákazy koronavirem, což je oproti statistikám ze soboty skoro o 700 méně.

V Brazílii za uplynulý den přibylo dalších více než 33 000 nových případů nákazy koronavirem a 814 úmrtí pacientů s nemocí covid-19.

V Mexiku je nově infikovaných lidí přes 5600, počet úmrtí se zvýšil o 421 a celkově už přesáhl hranici 70 000. V Rusku přibylo 5449 případů koronaviru, o něco méně než v sobotu.

Epidemie v Česku: 1541 nakažených za sobotu
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Ošetřovné skončí 30. června