SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: The Guardian

Epidemiolog Maďar: Covidu už máme všichni dost. Ale to nejhorší nás teprve čeká

Koronavirus trhá v Česku rekordy

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
93
93

Rastislav Maďar je slovenský epidemiolog, odborník na cestovní medicínu a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Rozhovor proběhl ještě předtím, než na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru.

„Doufám, že to skončí už brzy. Už toho máme všichni dost. Včera jsem na akci podpora amputářů, kteří ztratili dolní končetiny – velmi smysluplné akci –, říkal, že o tom covidu už nerad mluvím. Když se mě novináři zeptají na roupy anebo klíšťata, úplně pookřeji. Jsme z toho všichni utahaní,“ konstatuje Rastislav Maďar.

A dodává: „Bohužel mám pocit, že to nejhorší nás ještě čeká. To je ten podzim. Nechci strašit. Bude to test naší společnosti, jak dokážeme něčemu zabránit. Roušky se začaly hodně politizovat. Kdo nosí roušky, je provládní. A naopak. Kolik lidí na to slyší… Pokud tohle bude pokračovat na podzim, tak jako společnost se můžeme přivést na okraj propasti, krachu. Už tak je na tom svět špatně,“ podotýká Rastislav Maďar.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

U Vojtěcha podle svých pozdějších slov skončil proto, aby nemusel čelit zákeřným podpásovým útokům. „To nemám zapotřebí,“ uvedl. Skupina měla za úkol dodávat ministrovi odborná stanoviska pro postup kroků, které život v Česku postupně vracely do běžného režimu po uzavření státních hranic, škol, většiny obchodů a dalších opatřeních.

Covid trhá rekordy

Současně covid v Česku trhá rekordy. Denní přírůstek nakažených koronavirem ve čtvrtek potřetí v řadě přesáhl 350 případů. Zářijový návrat dětí a studentů do škol a lidí z dovolených by mohl podle epidemiologů situaci s koronavirem zhoršit. Od září proto bude povinné zakrývání nosu a úst v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků a u říjnových krajských a senátních voleb.

V pátek byl zaznamenán druhý nejvyšší denní nárůst potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku od začátku epidemie. Přibylo 486 nově nakažených. Od 1. března, kdy se v republice objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už celkem 23 777 případů covidu-19.

Maďarsko zavírá hranice

Situace se ale zhoršuje i v řadě zemí. Například od 1. září Maďarsko nejméně na měsíc uzavře hranice pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty.

Jako epidemiolog se budu dál věnoval pandemii, říká Maďar

Proč jste nezúčastnil setkání s premiérem minulý čtvrtek?
Měl jsem předem plánované od středy tři dny dovolené. Alespoň na tuto krátkou dobu plus následující víkend jsem se připojil k dovolenkující rodině. Od začátku pandemie si mě moc neužili. Až když jsem za nimi dorazil, ve středu odpoledne, mi psal ministr Vojtěch o narychlo svolaném čtvrtečním setkání s premiérem. Prý je naštvaný kvůli negativním reakcím na roušky. Odpověděl jsem, že jsem na dovolené mimo ČR a nestihnu se vrátit, ale že věřím, že předložená opatření zvládnou obhájit i bez mé přítomnosti.

Prosadil jste skutečně do návrhu mimořádného opatření i přes opačný názor ministerské pracovní skupiny roušky ve školách, jak Vám bylo vyčítáno?
Vždy jsem vystupoval podle toho, jak jsme v rámci pracovní skupiny rozhodli většinovým názorem. Minulý týden v pondělí zasedala Rada vlády pro zdravotní rizika jejíž členem nejsem. V návrhu mimořádného opatření, které jsem následně dostal ke kontrole, se najednou objevily roušky ve společných prostorách škol. Okamžitě jsem písemně upozornil pana ministra Vojtěcha, že to není v souladu s odborným stanoviskem naší epidemiologické pracovní skupiny. On za dvě minuty reagoval způsobem, ze kterého vyplynulo, že je to rozhodnutí nějakého jiného jednání. Tím to pro mě jako odborného poradce skončilo. Tedy až do momentu, než se objevilo v médiích, že bylo chybou roušky do společných prostor škol dávat a že za to mohu já. Mám naštěstí uloženou písemnou korespondenci potvrzující to, co říkám.

Taky Vám byla vyčítána nedostatečná komunikace s centrálním řídícím týmem.
Dva členové Centrálního řídícího týmu jsou současně i členy naší pracovní skupiny – hlavní hygienička Rážová a ředitel UZIS prof. Dušek. S CŘT pravidelně komunikoval i další člen naší skupiny, ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví MUDr. Marounek. Spojení tedy existovalo. Jako vedoucí pracovní skupiny jsem od ministra nikdy žádost o těsnější spolupráci či pravidelné schůzky s celým CŘT nedostal, to bylo od začátku nastavené přes uvedené kolegy z ministerstva. Osobně jsem to tak považoval za dostatečné, kolegové se pravidelně setkávali, data od CŘT jsme dostávali a jako odborná poradní skupina ministra zdravotnictví je zohledňovali při svém rozhodování. Naše pracovní skupina je poradní strukturou ministra zdravotnictví. Jsme odborný tým, vyjadřujeme se k různým odborným záležitostem na žádost ministra zdravotnictví, který nám určuje agendu. Pokud s našim stanoviskem ministr souhlasí, pracuje s ním dál, je jeho úkolem najít pro to politickou podporu. A buď to prosadí, nebo ne. Náš odborný názor se tím nezmění, není závislý na názoru politiků. Akorát bez podpory politiků nebude aplikován do praxe.

Jak jste reagoval na informace zveřejněné v médiích o degradaci a zařazení Vaší pracovní skupiny pod hlavní hygieničku?
K zařazení všech odborných pracovních skupin MZ pod hlavní hygieničku nedošlo teď, ale na základě rozhodnutí ministra již před několika týdny, to není žádná novinka. Jen časová dezinterpretace některých médií hledajících za každou cenu senzace. Když jsme o tom před časem dostali písemnou informaci, požadoval jsem, abych mohl o závěrech skupiny vždy informovat ministra napřímo, a ne výlučně jen přes hlavní hygieničku. S tím pan ministr Vojtěch souhlasil a vydal příslušný pokyn, že komunikace mezi ním a naší skupinou bude přímá.

Budete dál pokračovat na své pozici vedoucího pracovní skupiny pro řízení karanténních opatření?
Nechal jsem si krátký čas na rozmyšlenou a v pátek odpoledne jsem napsal ministrovi Vojtěchovi i členům naší pracovní skupiny, že se s okamžitou platností, tedy od 21. srpna, jako člen pracovní skupiny „Karanténa“ končím. Jako epidemiolog se budu dál věnoval pandemii, ale ne cestou ministerstva zdravotnictví. Navíc budu mít zase více času na práci v ordinaci a na lékařské fakultě. Kolegům ze skupiny jsem popřál před náročným podzimem hodně zdaru a tím to pro mě skončilo. Bral jsem to dosud jako službu lidem, za kterou jsem nechtěl ani korunu. Byla to z mé strany v mnoha ohledech oběť, věc principu, ale abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí.

Epidemiolog Maďar: Covidu už máme všichni dost. Ale to nejhorší nás teprve čeká
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
93
93

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Obří exploze zničily část Bejrútu. Tisíce zraněných a nejméně 154 mrtvých