SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Snímek slunce, kolemž něhož prolétá Mezinárodní vesmírná stanice | FOTO: Libor Hašpl

ESA zveřejní snímky Slunce pořízené sondou Solar Orbiter

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
90
Naše hodnocení

Evropská kosmická agentura (ESA) oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první zdařilé snímky Slunce pořízené její novou sondou Solar Orbiter.

Ta se na cestu ke svému cíli vydala letos 10. dubna. Na výrobě sondy a přípravě jejího vybavení deseti přístroji určenými ke zkoumání hvězdy naší planetární soustavy se podílela řada evropských států, včetně České republiky, a americká vesmírná agentura NASA.

Sonda je nyní zatím v letové fázi a postupně se posouvá na oběžnou dráhu kolem Slunce, kterou ke splnění stanovených úkolů potřebuje. Opakovaně přitom využije i gravitaci Země a Venuše a dostane se k objektu zkoumání mnohem blíže.

Sonda bude zkoumat Slunce z řady hledisek. Bude zjišťovat, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole. Bádání se zaměří i na sluneční plazma, na heliosféru a na sluneční erupce. V programu je také pořízení prvních snímků obou slunečních pólů.

Podíl České republiky na projektu Solar Orbiter je přitom její nejvýraznější účastí na misích ESA od vstupu do agentury v roce 2008. Týmy z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze se podílely na vývoji čtyř z deseti přístrojů sondy. Na misi spolupracují také Ústav fyziky atmosféry AV a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

ESA zveřejní snímky Slunce pořízené sondou Solar Orbiter
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
90
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Policie zatkla exnáměstka rozvědky Blahuta. Na výslechu byl předtím i Zaorálek. Šlo o zatoulané Agáty