SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Koronavirus | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Stonjeková: Eurošrouby aneb Never waste a good crisis

Aktualizace:

A je to tu! Heslo never waste a good crisis opět na scéně v plné parádě. Čím více pravomocí se na EU převádí, tím hůře si tento moloch počíná při jakékoli krizi.

Což ale na druhou stranu eurolidem vůbec nebrání v tom, aby po každé krizi tvrdili, že kdyby byli bývali měli kompetencí ještě víc, bylo by bývalo všechno jiné, lepší, růžovější… Nebylo!

A je na to jasný důkaz: jediné, co EU mohla v této krizi udělat bez sebemenších problémů, bylo promptní uzavření vnějších hranic. Uzavření sice nakonec přišlo, ale po dlouhém váhání a zatraceně pozdě.

Druhou věc, kterou měla/mohla EU udělat, bylo podpořit členské státy, když se rozhodly pro uzavření svých vnějších hranic. Ani to se nestalo – všichni si vzpomeneme na to, jak předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová naopak srdnatě bránila otevřené hranice pandemii navzdory.

Fakt je, že EU prostě celou situaci neodhadla, tak jako neodhadla ani rozsah řecké krize nebo krize migrační. Teď sice bude přerozdělovat peníze jak na běžícím pásu (napřed je ale od členských státu bude muset vybrat, že… Případně bude muset vydat další báječné eurodluhopisy a výměnou za to se bude snažit ukousnout si zase více kompetencí. To je jasné, nic jiného neumí…

Jasné je ovšem i to, že právě v krizi, jako je koronavirová, je fungující národní stát naprosto nezbytnou a nenahraditelnou jednotkou, bez které by občané byli namydlení. Ti občané to vidí a vědí. A za této situace se budou eurošrouby utahovat daleko hůř než kdy jindy…

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Stonjeková: Chaos, který demokraté v americké politice vyvolali, se jim vrací jako bumerang