Nyní čtete
Exkluzivně: Boty proti policii

Reklama

Exkluzivně: Boty proti policii

V průběhu tohoto týdne obdrželi příslušníci policie dopis, který podepsal brig. gen. Ing. Petr Petřík, náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku (NPE). V dopise je uvedeno, že vzhledem k provozní události v Národním Ekonomickém Nástroji (NEN) musela policie posunout termín nadlimitní zakázky „Rámcová dohoda na dodávky – Polobotky 15 PČR perforované (letní) na období 2019 – 2021“.

Dále je dopise uvedeno, že z výše uvedeného vyplývá, že dodávky letních polobotek na oděvní výdejny se nepodaří realizovat před začátkem letního období letošního roku. Policistům tak byla dána možnost samostatného nákupu letních polobotek a byla ohraničena obdobím od 15. 4. 2019 do 31. 8. 2019.

Na této informaci by nebylo nic zvláštního, kdybychom nevěděli, že letní polobotky nebyly ve výstrojních skladech ani v roce 2018. Prostudováním zadávacích podmínek u uvedené veřejné zakázky zjistíme, že původní lhůta pro podání nabídek byla k datu 25. 3. 2019. Dále zjistíme, že dle smluvních podmínek má vítězný dodavatel provést dílčí plnění vždy do 4 měsíců od doručení objednávky. Doručení objednávky je dále potvrzováno, na což se váží další lhůty. Z uvedeného vyplývá, že i v případě plné funkčnosti NEN by policie mohla obdržet letní polobotky až v polovině srpna 2019.

I v případě plné funkčnosti NEN by policie mohla obdržet letní polobotky až v polovině srpna 2019.

Z výše uvedených důvodů považujeme dopis NPE za produkt čirého alibismu a snahu o zakrytí vlastních nedostatků. „Problém“ letních polobotek 2019 není zdaleka jediný, se kterým se policie v oblasti veřejných zakázek potýká.

S individuálním nákupem polobotek pak vyvstává řada dalších otázek, protože jediný požadavek je, že musí být v černé barvě, uzavřené, se šněrováním, bez výrazných ozdobných prvků nebo výrobních značek. Naproti tomu technická specifikace u veřejné zakázky obsahuje celý komplex požadavků. Jako první pak logicky přichází otázka řešení případně vzniklého pracovního úrazu v polobotkách, které byly pořízeny individuálním nákupem. Odpovědnost bezpečnostního sboru je nezpochybnitelná, dle ust. § 86 z. č. 361/2003 Sb.:

Také čtěte

Cena individuálně pořízeného páru polobotek je stanovena na max. 1 200 Kč. Rozdíl v ceně tak jde k tíži rozpočtu policie a stává se její nákladovou položkou. | FOTO: archiv

1) Bezpečnostní sbor je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví příslušníků při výkonu služby s ohledem na rizika spojená s možným ohrožením jejich života a zdraví (dále jen „rizika“); tato povinnost se vztahuje též na další osoby, které se s jeho vědomím zdržují ve služebnách.

2) Za plnění úkolů bezpečnostního sboru v péči o bezpečnost a ochranu zdraví při výkonu služby odpovídají služební funkcionáři.

Závěrem lze dodat, že cena polobotek dle kritérií veřejné zakázky je omezena maximální částkou 1 160 Kč/pár. Lze předpokládat, že v rámci soutěže bude konečná cena nižší. Naproti tomu cena individuálně pořízeného páru polobotek je stanovena na max. 1 200 Kč. Rozdíl v ceně tak jde k tíži rozpočtu policie a stává se její nákladovou položkou.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
1
5) Katastrofa
0
2 komentáře
  • Tady už jde doslova o rezignaci na řešení situace ze strany služebních funkcionářů policie, kteří se už desetiletí snaží neúspěšně vyřešit otázku obuvi a oděvu policistů. Zajímavé však je, že armáda nebo hasiči podobné problémy nemají a jejich vybavení je oproti policii výrazně kvalitnější. Prostě všechno je o lidech. Přidělením manažerských insignií “MBA” funkcionářům krajů a centrálnímu vedení to policejní akademie vůbec nevyřešila. Nebylo by lepší, kdyby věc řešili skuteční odborníci, co vystudovali ekonomii v civilu a něco tam i dokázali, než ti co byli na studium vysláni rozkazem? Co jim povolí příště si zakoupit individuálně? Zbraně? Mobily? Auta? Proč není Policie České republiky jednotná, proč to nemá jednotnou koncepci jednotné velení a jednotný rozpočet a ne ten roztříštěný na 14 samostatných organizačních složek státu. Prostě chaos a bezkoncepčnost – cesta do pekel, jako ve středověku, kdy v jednom městě byl ponocný jinak oblečen a vyzbrojen než v druhém. Jak mají pak občané státu a EU českého policistu poznat a věřit, že je pravý – to nemohou vydat jednoznačný výstrojní předpis – je to přeci státní policie, tady nejde jen o letní obuv. Existuje jiná členská země EU, kde si jejich policie kupuje v obchodě části uniformy?

  • Není mě dost jasné, na co že bych měl reagovat. Na polobotky, Petru Lhotákovou, nebo pana prorektora. Tak postupně. Pokud jde o polobotky, poslal bych šlapat ulice odpovědného výstrojního funkcionáře na příslušném stupni velení.
    Petru Lhotákovou v podstatě lituji. Bitvu s větrnými mlýny asi nevyhraje, ale pracuje dobře. Jestli se drží jen faktů, dokonce výborně.
    A pokud jde o pana prorektora, je třeba si počkat, kde se uchytí. Pokud to nebude ve velitelské sestavě P-ČR, potom bych ho nechal zavát historií.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru