Nyní čtete
Exkluzivně: Dovolená v Itálii a Francii může mít letos smrtící následky, varuje EU

Reklama

Exkluzivně: Dovolená v Itálii a Francii může mít letos smrtící následky, varuje EU

Z čerstvých dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí ECDC vyplývá, že Česko patří mezi čtyři země s nejvyšší proočkovaností dětí proti spalničkám spolu s Portugalskem, Lucemburskem a Maďarskem.

Očkuje se plošně sice ve všech zemích EU, nicméně na opačném pólu je s proočkovaností pouhých 85 procent populace Itálie a jen o málo více populace je proočkováno třeba ve Francii, kam také řada rodin jezdí na dovolenou.

Při současném epidemickém návratu spalniček, kdy až třetina lidí nemá dostatečné protilátky proti nemoci, to podle odborníků znamená, že dovolená v takových zemích může být značně riziková.

Podle serveru Otevřené zdravotnictví, jehož obsah vytvářejí lékaři, odborníci, Institut pro zdravotní ekonomiku, ale i Asociace pojištěnců zdravotních pojišťoven ČR, data Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí dokonce varují, že „dovolená v těchto zemích může mít smrtící následky“.

Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (European Center for Disease Prevention and Control) je decentralizovaným orgánem Evropské komise; zaměřuje na monitorování a prevenci infekčních onemocnění. 

Podléháme mýtům

Češi sice v Eurobarometru tvrdí, že očkování je důležité (myslí si to 90 procent z nás), a dvě třetiny Čechů míní, že jeho zanedbání může mít vážné zdravotní dopady, přesto podléháme mýtům.| FOTO: archiv

Návraty chorob

Návraty nemocí, o nichž si lidé mysleli, že jsou vymýcené, jsou přitom realitou, a to i úmrtí na ně. Například v roce 2017 se objevilo v Evropské unii 89 případů tetanu, z nichž 14 skončilo pro nakažené úmrtím. Od února 2018 do ledna 2019 se zase vyskytlo celkem 12 266 případů spalniček, z nichž 33 skončilo také smrtí.

Návraty nemocí, o nichž si lidé mysleli, že jsou vymýcené, jsou přitom realitou, a to i úmrtí na ně.

Lucie Bryndová, která referovala organizaci ECDC o aktuální situaci s očkováním v Česku, vidí u nás (co se týče vakcinace) dvě hlavní bariéry. Co do nízkého stupně proočkovanosti proti chřipce fakt, že očkování je dobrovolné. A co se týče očkování proti spalničkám, tak falešné příběhy čerstvých rodičů o vedlejších účincích očkování, čemuž se snaží ministerstvo zdravotnictví čelit relevantními informacemi.

Polovina Čechů má mylné informace

Celkem 48 procent Čechů se pak mylně domnívá, že vakcíny mají vážné vedlejší účinky. Ve znalostech o účincích očkování i díky tomu zaostáváme za průměrem lidí v Evropské unii. I to ukázal nejnovější průzkum, který proběhl na více než 27 tisících lidí ve všech členských zemích.

Přitom 79 procent Evropanů získává první informace o očkování od lékařů první volby – tedy od praktiků a pediatrů, nikoliv z internetu nebo ze sociálních sítí, kde se objevuje nejvíce dezinformací a mýtů.

Virus spalniček

Původcem splaniček je virus, jehož přirozeným hostitelem je výhradně člověk. Nákaza se šíří vzdušnou cestou – kapénkami. | FOTO: archiv

Také čtěte

DATA

7 % italských lékařů si v duchu myslí, že vakcíny nejsou bezpečné.

21 % českých a slovenských lékařů ani nedoporučí přeočkování proti spalničkám.

45 % Čechů si myslí, že vakcíny nadměrně zatěžují imunitní systém člověka.

48 % Čechů si myslí, že vakcíny mají závažné vedlejší účinky.

45 % Čechů se domnívá, že vakcíny mohou způsobit nemoci, proti nimž mají chránit.

Ukázalo se navíc, že vědomosti Čechů o účincích očkování jsou v rámci Evropské unie podprůměrné. Polovina českých respondentů například špatně uvedla, že očkování má často závažné vedlejší účinky. Česko tak zaostalo za průměrem EU ve všech čtyřech klíčových otázkách a za námi se umístilo jen Chorvatsko, Lotyšsko, Bulharsko a Kypr. Nejlépe naopak dopadli Nizozemci, Švédové a Dánové.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru