Nyní čtete
Exkluzivně: Dva policisty odsoudili kvůli vražedkyni ze Smíchova jako obětní beránky. Selhali totiž lékaři
 
 

PRAHA – Ani po odpykání třicetiletého trestu se vražedkyně ze Smíchova Michelle Sudků (35) nedostane na svobodu. Informovalo o tom Právo. Fakta, která k případu přináší ppmagazín.com, se nedozvíte nikde jinde. Je potvrzeno, že v případě Sudků chybovali lékaři. Pravomocně odsouzení policisté tak sehráli spíše roli obětních beránků.

Když Sudků soud předloni v březnu poslal za mříže, rozhodl o ústavní sexuologické léčbě této již prokazatelně diagnostikované sadistky. Jenže tu nemůže vězeňská služba během výkonu trestu pro Sudků zajistit, protože na to její nemocnice nemají akreditaci.

Soud se tak s vězeňskou službou dohodl, že odsouzená si nejprve musí odsedět po doživotí druhý nejpřísnější trest (30 let) a teprve poté zamíří do některé z psychiatrických nemocnic.

„Kombinace uloženého výkonu trestu a zároveň ochranné ústavní sexuologické léčby nejde, tudíž to bude postupně. Nejdříve si odpyká trest a po něm bude následovat léčba,“ řekla v pátek mluvčí pražského městského soudu. Kromě toho musí Sudků pozůstalým uhradit újmu 850 tisíc korun.

Pochybení doktorů

Sudků, která má podprůměrné IQ (podle znalců 84), nechali policisté Lukáš Kočer a Petr Michálek před dvěma lety po incidentu v pražské kavárně, kde se pokusila uškrtit zákaznici, převézt do psychiatrické nemocnice. Lékařům v Bohnicích ale podle pozdější obžaloby nepředali o útoku informace, a ti tak Sudků z nemocnice o dva týdny později propustili. Ta v týž den zavraždila jinou paní v obchodním centru na Smíchově. Nožem.

Nejprve se věnujme pochybení lékařů: Útočnici v minulosti aplikovali injekce testosteronu kvůli změně pohlaví. Je možné, aby tento steroidní hormon vražedné sklony sexuálně deviantní pacientky nakopl?

Sudků v roce 2013 či 2014 vyhledala sexuologa Petra Weisse. Jak zaznělo během přelíčení, začala v roce 2013 podstupovat změnu pohlaví na muže. „Během přeměny se u mě objevily sadistické myšlenky ve formě, že bych uškrtila ženu. Týkalo se to hlavně jedné sestry z motolské onkologie (Sudků tam pracovala jako zdravotní sestra, pozn. red.). Chtěla jsem jí vyjmout játra, osmažit si je na kmínu a sníst,“ řekla.

Byl jí diagnostikován nekrofilní sadismus; přitloukla třeba kočku na dveře, přičemž se ukájela. „V dětství jsem znásilňovala psy, sahala jim na penisy,“ uvedla pak sama Sudků.

A právě ve zmíněné přeměně pohlaví se skrývá zádrhel, jelikož žena má deviantní diagnózu. Problém vysvětluje jeden z lékařů, jenž si nepřál zveřejnit jméno. „Testosteronové injekce mohly agresivitu Sudků skutečně nakopnout, už s tím potom nešlo nic dělat, a tato sexuální deviantka i proto mohla vraždit. Ovšem těžko to prokázat,“ uvedl nejprve pro ppmagazín.com.

Testosteronové injekce agresivitu Sudků „nakoply“.

Odbornice pražského Endokrinologického ústavu Ludmila Máčová slova potvrzuje. „Nebudu se vyjadřovat k žádnému konkrétnímu případu, nicméně je známo, že hladina testosteronu souvisí s agresivitou. Ta korelace tady je. A testosteron v ženském těle může napáchat paseku, a nejen u deviantů.“

Zásadní otázkou tudíž je: věděli lékaři o deviaci Sudků před přeměnou pohlaví? A pokud ne, to snad před ní nebyla odborně vyšetřena? A projevila-li se diagnóza sexuální deviace a byla-li stanovena až v průběhu hormonální léčby, jak se i stalo (léčba byla přerušena), proč nebyla nekrofilní sadistka Sudků pod intenzivnějším lékařským dohledem?

Michelle Sudků u soudu. V pravém rohu sexuolog Jaroslav Zvěřina. | FOTO: Jan Handrejch (Právo), Profimedia. KOLÁŽ: ppmagazín.com

Znalecký posudek, do kterého měla možnost redakce ppmagazínu.com nahlédnout a který vznikal pod odborným dohledem šéfa Sexuologické společnosti ČLS JEP Jaroslava Zvěřiny, potvrdil, že vražda souvisí s proměnou pohlaví Sudků. Tudíž se zmíněnými injekcemi…

„K tomuto se nemohu vůbec vyjádřit, jelikož jsem Sudků sám posuzoval. Souvislost s agresivitou a hladinou testosteronu některé výzkumy prokazují, jiné ji nepotvrdily. Obecně však platí, že při léčbě sexuálních deviantů se užívá léků, které sexuální apetenci naopak potlačují,“ vysvětlil sexuolog Petr Weiss.

Také čtěte

Jak mohla projít sítem?

Jak je vůbec možné, že se žena se sadistickými sklony dostala do procesu změny na muže? „Pravda je, že testosteron zvyšuje agresivitu. Asi po tom nebylo pátráno, nebo prošla sítem, přestože neměla,“ míní znalec z oboru psychologie Karel Netík, který Sudků také vyšetřoval.

Nutno zároveň dodat, že sexuolog je sice ústřední postavou v průběhu celé přeměny pohlaví, nicméně před procedurou je nezbytné vyžádat si posudek nezávislého psychologa. Často je nutné absolvovat i další vyšetření před nasazením hormonální terapie a vždy před komisí. Mohlo zde v případě Sudků dojít k pochybení?

„Komise schvaluje operaci. Jestliže by měla žena dostávat androgeny, tedy testosteron, a byla-li by to sadistka, tak by tam byl problém. U Sudků se přece i z tohoto důvodu léčba přerušila. Ale co o tom vím, tak před změnou pohlaví byla diagnostikována pouze jako transsexuálka, nikoli jako deviant,“ uvedl sexuolog Ivo Procházka ze Sexuologického ústavu VFN v Praze.

Sudků měla být jistě pod větší lékařskou kontrolou už jen kvůli tomu, že sexuální deviant absolvoval v tomto případě hormonální léčbu aplikací testosteronu a že se pokoušel před vraždou v supermarketu zabít i další ženu.

Obětní beránci

Po vraždě na Smíchově nechal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) sestavit vyšetřovací tým, aby zjistil, zda v psychiatrické nemocnici v Bohnicích nepochybili, když propustili tak nebezpečnou pacientku. Komise pochybení na straně nemocnice nezjistila, naopak došla k závěru, že selhala komunikace ze strany policie. O pochybením ze strany lékařů před a během přeměny Sudků na muže se veřejně nehovořilo.

Dvěma policistům, kteří proti Sudků v kavárně zasahovali, uložil obvodní soud loni v říjnu podmíněné tresty; jsou pravomocné. Uvedla to místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Policisté, se podle soudu dopustili maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Oba vinu odmítali.

Jak se zdá, ti, co nesli skutečnou odpovědnost – muži a ženy v bílých pláštích, trestu unikli. Jistě neměli žádné zlé úmysly a mnoha lidem pomohli zlepšit kvalitu života, ale zdá se, že vůči policistům to není příliš fér…

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru