Nyní čtete
Exkluzivně: Patnáctitisícové policejní odbory navzdory mnohamiliónovému rozpočtu v exekuci
 
 

Místo upřednostnění zájmů členů seděl i včera předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky (NOS PČR) a vlivný policista pplk. JUDr. Milan Štěpánek ve správní radě Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, za což bere odměnu zhruba 25 tisíc měsíčně do vlastní kapsy.

Tuto činnost ovšem služební zákon policistům zakazuje a v současné době takové pochybení s možnými následky propuštění ze služebního poměru řeší rezort vnitra.

NOS PČR, jejž Štěpánek vede, je největší odborovou organizací, která sdružuje policisty, zaměstnance vnitra a další příslušníky bezpečnostních sborů. Má patnáct tisíc členů. A jaké zájmy měl Štěpánek upřednostnit? Například skutečnost, že se tyto odbory s mnohamiliónovým rozpočtem ocitly v exekuci.

„Neplatily služby advokáta a nerespektovaly pravomocné rozsudky, tak zasáhl soudní exekutor. Vykonavatelnost rozsudků byla doložkou stanovena již na 28. 12. 2018,“ uvedl Jiří Pech, inspektor práce.

Exekuční příkaz. | FOTO: archiv

Právě Pecha se pohledávka týká. Kritizoval boty, které ničily policistům nohy, upozorňoval na chybějící ochranné vesty. Pak ale dostal výpověď pro nadbytečnost.

„Jsem přesvědčen o tom, že to bylo kvůli věcem, na které jsem upozorňoval,“ tvrdí a rozhodl se bránit žalobou. Tu podal právě na Nezávislý odborový svaz Policie České republiky, který ho zaměstnával. Vyhrál. Svaz však neuhradil, co měl. Proto exekuci čelí. Celková výše pohledávky (úhrada nákladů řízení) již přesáhla 82 tisíc korun (viz exekuční příkaz).

„Fakta jsou dána, zákonné postupy jsou přesně z naší strany dodržovány na rozdíl o hlavních bossů z NOS PČR,“ dodal Pech, zatímco Štěpánek mlčí, byť odborářům měl rozeslat včera e-mail s vysvětlením, že „NOS PČR nemá zablokované žádné účty. A pohledávku právě uhradil“.

„Opět samé lži, mají zablokovaný účet vedený u KB. Dlužíte, nelžete,“ vzkazuje Štěpánkovi Pech. A dále se ohrazuje: „Dluží mi navíc ušlou mzdu včetně odvodů od konce roku 2015.“

Odvolán i neodvolán

Mnohým členům odborů již došla s předsedou Štěpánkem trpělivost. Loni v listopadu byl z čela Nezávislého odborového svazu Policie české republiky odvolán nadpoloviční většinou, což do této chvíle úspěšně tají.

⇣ Psali jsme:

Volba nového policejního prezidenta je možná neplatná. Bude se muset opakovat

⇣ Psali jsme:

Že byl Štěpánek z vlivného postu odborářského bosse „svržen“, dokládá komunikace jednotlivých organizací, kterou má ppmagazín.com k dispozici. Jde kupříkladu o stanovisko základní organizace NOS PČR z Valašského Meziříčí:

Také čtěte

Stanovisko jedné ze základních organizací NOS PČR k odvolání předsedy Štěpánka. | FOTO: archiv

Háček tkví ale v tom, že podle vedení odborů jsou k odvolání nutné dvě třetiny hlasů, nikoli pouze nadpoloviční většina. Ale mnozí členové včetně Pecha s takovou interpretací ustavujících dokumentů nesouhlasí.

Zároveň není bez zajímavosti, že stanovy nebylo možné na webu odborového svazu tou dobou ani otevřít, ani je z něj nešlo stáhnout, což jsme vyzkoušeli z více prohlížečů i počítačů.

Dlouholetý předseda Štěpánek prý hospodaří s třicetimiliónovým rozpočtem odborů neprůhledně.
NĚKTERÉ ORGANIZACE

Rozbuškou pro třeskutou situaci v Nezávislém odborovém svazu Policie ČR se stal okamžik, kdy několik odborových poboček vyhlásilo v průběhu loňska samostatnost; začaly se chovat nezávisle na pražském ústředí. Zdůvodňují to též tím, že „dlouholetý předseda Štěpánek hospodaří s třicetimiliónovým rozpočtem odborů neprůhledně“.

Ale Štěpánek opakuje, že hospodaření je v pořádku. A že jde jen o pomstu několika lidí, kteří vypadli z nejužšího vedení odborů: „Slova o válce a krvi mají jistě sílu přitáhnout pozornost čtenářů. Vedle poutavých slov by také měla zaznít fakta, která se ztratila někde v pozadí.“

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
0
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru