Nyní čtete
Projekt: „Rychlostudium“ MBA policejních funkcionářů
 
 

Redakce ppmagazínu.com ve spolupráci s Odborovou aliancí integrovaného záchranného systému (resp. z jejího podnětu) již čtvrtým týdnem informuje o „turbostudentech“ z řad významných policejních funkcionářů a krajských policejních šéfů. Ti podle aliance, ale i deníku MF DNES či TV NOVA za pár dní získali „prestižní“ manažerské tituly MBA (ekvivalent zahraničního inženýrského studia), zatímco kurzy MBA trvají běžně dva roky.

Dnes přinášíme nová zjištění, vycházející z toho, že jsme ve věci v kontaktu s některými představiteli policejní akademie, ministerstva vnitra i policejního prezidia. Ať už minulými, tak současnými. Až na výjimky si nepřejí zveřejnit jména, jelikož „turbostudium“ policejních funkcionářů je citlivá věc.

Informace, které předkládají, jsme vždy ověřovali z více zdrojů. A jak se zdá, někdejší policejní prezident a nynější velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý má co vysvětlovat.

Prý pod taktovkou policejního prezidenta

„Samotné studium MBA na policejní akademii probíhalo pod taktovkou Tuhého, který titul MBA sám takto získal, stejně tak i první náměstek policejního prezidia Martin Vondrášek,“ uvádí zdroj z akademie. A doplňuje: „Je to tak nespravedlivé pro řadové policisty, z nichž mnozí na bakalářské studium nedostanou žádné služební volno ani jiné úlevy. V některých případech využívají příslušníci dohodu v posledním ročníku nebo závěrečném semestru. Tím se současně zavazují policii vydržet ve služebním poměru určitý počet let, a pokud by toto nesplnili, museli by uhradit finanční satisfakci.“

Institut vede JUDr. Anna Doležalová. Ta prapodivně koluje mezi vysokými posty v různých bezpečnostních sborech.
DAVID ZÁMEK

Na policejní akademii panuje nyní podle zdroje informační embargo. „Zametají se všechny stopy, protože tam ruka ruku myje a každý je kamarád někoho. V těchto kurzech se mělo pokračovat i letos, ale nyní je to vše pozastaveno.“

Podle zdrojů z policejního prezidia a rezortu vnitra je třeba se ve věci rychlostudia MBA zaměřit na Institut pro veřejnou správu Praha, který má být též zainteresován v udělování titulů policejním manažerům. Pod institut totiž z akademie, která prý nemá potřebnou akreditaci, kurzy postupně přecházejí.

Nová manažerka: JUDr. Doležalová

„Institut vede JUDr. Anna Doležalová. Ta koluje mezi vysokými posty v různých bezpečnostních sborech. Tedy pracovala na vnitru, pak byla ‚uklizena‘ na akademii, pak do vězeňské služby, pak zase dělala na vnitru vedoucí kanceláře exministru Metnarovi. Zároveň bez výběrového řízení vystřídala Davida Zámka, bývalého profesora policejní akademie, který tento zmíněný institut zřízený rezortem vnitra vedl a kritizoval udělování titulů policejním papalášům.“

Doležalová byla do funkce šéfky institutu jmenována 16. listopadu loňského roku. Současně je údajně (dle webu školy) stále zaměstnankyní akademie.

Dobře informovaný zdroj z policejního prezidia tvrdí, že policejní akademie prostřednictvím Institutu pro veřejnou správu Praha udělovala policejním funkcionářům tituly MBA a údajně i Ph.D. přímo v rámci zakázky policejního prezidia. „Institut má pobočku v Benešově a máme u nás na prezidiu indicie, že někteří policisté studovali právě v Benešově. Další ‚rychlostudent‘ měl být například vedle Vondráška a Tuhého plukovník Ladislav Novák MBA, vedoucí odboru OOK SKPV Praha, který má nyní na GIBS sděleno obvinění.“

Také čtěte

Dle Davida Zámka byla Doležalová, též šéfka personální odboru vnitra, vybrána do čela Institutu veřejná správa Praha bez výběrového řízení dříve, než byl sám odvolán.

„Byla schválena přímo ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Nyní, jak se zdá, chce policejní akademie přes doktorku Doležalovou přesunout kurzy MBA a další právě na Institut pro veřejnou správu Praha, kde už výuka probíhala. Za mého působení byl institut nezávislou organizací, nyní je však řízen de facto policejní akademií skrze Doležalovou. Já s tím tudíž nemám vůbec nic společného – s těmi tituly MBA. To zdůrazňuji.“

Co jsou projekty

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme, aktualizujeme a doplňujeme.

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
0
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
1
5 komentářů
 • Neprokázaná vina neznamená prokázanou nevinu. Jak se k tomu dotčený generál vyjádřil? Byl už povolán ke konzultacím, anebo až po návštěvě Číny?

 • Pane Morávku, máte pravdu v tom, že jsou i důležitější věci, ale já jsem naopak přesvědčen, že se jedná i zde o závažnou věc pokud jsou nějakým institutem policejním vyšším důstojníkům a generálům po 30-ti letech demokracie “přidělovány” nějaké tituly ve stylu jako se kdysi přiděloval na VUMLu titul RSDr. – “rozhodnutím strany doktor”, případně přímo na VŠ SNB titul JUDr. snaživým studentíkům se studijním průměrem pod 1,5 (a především za zvýšenou kolaboraci s režimem oproti těm normálnějším běžným vyšetřovatelům co byli pak jen promovanými právníky, anebo doktorát dodělali v civilu apod.). To je na tom policie a vnitro tak špatně? Proč se něco podobného neobjevilo u armády nebo jiných bezpečnostních sborů? Proč je něco podobného nemožné ve světě obchodu a podobně. Výhradně u policie a výhradně v poslední pětiletce. Proč bylo z PA ČR “odejito” tolik kvalitních pedagogů – jejich seznam na těchto stránkách je, kteří stáli u zrodu této kdysi kvalitní školy?

  Nesouvisí tyto dvě skutečnosti spolu.

  Jak dlouho je na akademii nové vedení? Je prostě nejvyšší čas na důkladný audit a tuto vysokou školu třeba i zrušit a vybudovat ji znovu podobně jako se to udělalo v roce 1991-92, kdy vznikla škola nového typu z trosek VŠ SNB. Anebo ji zrušit bez náhrady a tam, kde bude u policie třeba vysokou školu využít absolventů jiných škol. Zde ani na stránkách http://www.polac.cz, ani nikde jinde nebyla aféra s organizovaným neoprávněným udělováním titulů Ph.D a toho “MBA” nijak obhájena a tudíž nebyla prokázána nevina těch policejních velitelů. Jsou to státní úředníci, zde platí přísná pravidla na bezúhonnost, jsou povinni se řídit morálním kodexem a přísahou, danou zákonem o služebním poměru a kterou přijali a také podepsali. Jaké odměny dostali v období září 2018 až do současnosti a za co přesně? Nebyly tak náhodou u některých turbo studentů díky jejich zvýšení vzdělání účelově navýšeny? U policie slouží 40000 lidí a zcela jistě většina z nich vystudovala poctivě a čestně a to včetně jiných vyšších důstojníků, než zde jmenovaných – toto je plivnutím do tváře především jim a výsměch zbytku občanů i institucí. Tento stav je neuvěřitelný. Byl o tom fau paix vůbec informován Interpol, předseda vlády a prezident a především státní zastupitelství? Na co se tady čeká – až dostanou k dobru v květnu generálské ratolesti?

  Nic takového!

  Očistit, nebo odsoudit – hlavně nic mezi tím, což navozuje další chaos a beznaděj na dovolání se práva a zdravého rozumu. Je potřeba jednat podle přirozeného životního nazírání. Některým vyvoleným se prostě nechtělo učit nebo na to neměli vlohy, tak využili své rezortní školy anebo “českého svazu známých” v marné naději, že se na to nepřijde. Jenže ono je to venku a je to “chucpe”.

  Na všechny musí být stejný metr a jedno oficiální oznámení zřejmě v této kauze stačit nebude a každý, kdo si uvědomuje závažnost situace by podle toho měl také jednat.

 • Ještě mě napadla jedna věc. Získání titulu MBA určitě nebylo pro ty policejní “manažery” jen tak bezúčelné. Nedivil bych se, kdyby se jeho držitelům změnila nějaká fakultativní složka služebního příjmu (nejpravděpodobněji by přicházel v úvahu osobní příplatek i když i nějaká ta pracovní odměna by nebyla od věci, jako projev díků od států za to, že obětovali své osobní volno a část mozkové kapacity k tak náročnému studiu)

 • Měli málo metálů na prsou, tak jim ještě chyběly nějaké ty tituly. Co takhle ještě vymyslet další rychlokursy, třeba na doktor policie – PolDr. Jinak, s tím titulem MBA je to jako s těmi metály, v civilu nepoužitelné. Pokud by však držbou uvedeného titulu mohli získat nějaké výhody, mohla by být naplněna materiální stránka a dala by se celá věc posuzovat jako podvod, dokonce jako organizovaný podvod a každý z držitelů titulu by měl být posuzován jako spolupachatel, jelikož si museli být vědomi toho, co obnáší získání titulu konvenčním způsobem a z titulu svého služebního postavení měli učinit takové opatření, aby se zamezilo dalšímu nezákonnému jednání.

 • Já se na to dívám tak, že titul MBA nikoho k ničemu nezavazuje a v daném případě jde o bouři ve sklenici vody. To opravdu v této republice není nic závažnějšího k řešení? Má-li někdo jakýkoliv titul bez toho, že by ho získal podle práva, tak ať ho příslušný úřad odebere. A je po problému. Mě by zajímala například skutečná činnost poslance M.K. Jistě víte o koho jde. Rozplést tuto kauzu by bylo více než záslužné. Toť vše.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru