Nyní čtete
Exkluzivně: Také berete zvířecí léčiva? Lékárny je v Česku běžně prodávají k užívání lidem

Exkluzivně: Také berete zvířecí léčiva? Lékárny je v Česku běžně prodávají k užívání lidem

Ta reklama v televizi momentálně nejde přehlédnout, protože jede v mnoha vysílacích časech: krasavice si odvádí koně ze stáje a na bundě se skví vyšitý nápis Alavis. Podtitul zní: Pro koňskou sílu.

Na obrazovce se sice malým písmem píše, že jde o veterinární přípravek, ale sdělení celého klipu je jasné: pokud chcete mít sílu jako kůň a vítězit díky pohybu bez bolesti, zobejte Alavis. „Legendární značka vítězů,“ zní v reklamě. Jenže – co na to říkají lékaři? A je to vůbec bezpečné?

Lékaři před tím, aby lidé brali léky určené zvířatům, varují. Vlastně s tím před pár lety začali kulturisté: brali léky, které podporují kloubní výživu. Akorát byly určeny jako komplexní výživa pro koně. Ne zrovna laciná: balení vyjde na dvanáct set korun.

Další lidé se k Alavisu dostali přes výživové poradce a přísahají na jejich účinek. Například na internetovém kanále SvětFitness recenze reportérů tvrdí: „Jde o jednu z nejlepších kloubních výživ na trhu. A i když je určena primárně pro koně, nic nebrání, aby ji užívali lidé. Dávkování pro koně se žádným způsobem neliší od dávkování pro sportovce. Jediným problémem je příšerná chuť přípravku.“

A argumentuje se zde stejnými látkami, jaké jsou i v přípravcích pro lidi, ale tady v mnohem vyšších koncentracích, a navíc bez protispékavých látek a dalších přídatných látek, jaké obsahují lidské léky. Pravda, potíž je, že kůň váží tolik co auto, na rozdíl od člověka.

Co „zázračné“ léčivo pro koně obsahuje?

  • Glukosamin sulfát – je tělu vlastní látka, která je schopna příznivě ovlivnit rovnováhu metabolických dějů probíhajících v chrupavce.
  • Chondroitin sulfát – je jednou z hlavních složek kloubních chrupavek, kde váže vodu a propůjčuje pružnost kloubům.
  • Methylsulfonyl-methan (MSM) – síra, která je důležitá pro tvorbu kolagenu v kloubech.
  • Kolageny Collyss a Cartidyss – ve vodě nerozpustná vláknina, důležitá pro tvorbu pojivových tkání.
  • Jablečná vláknina – pro dobré fungování metabolismu.

To všechno jsou skutečně látky, které obsahují i léčiva na klouby pro lidi. Takže není divu, že na oficiálních stránkách Alavisu je dokonce sdělení, že „Vojáci ze 601. skupiny speciálních sil Prostějov, kteří nasazují své životy v zahraničních misích, používají pro své extrémně namáhané klouby Triple Blend Alavis“.

Pravda, u tohoto druhu Alavisu je uvedeno dávkování pro lidi, které je značně nižší než pro koně. A o přípravek je zjevně velký zájem. Například na internetových stránkách webu Lékárna.cz patří mezi nejprodávanější, třebaže web varuje, že: „zvířata mají jiné trávení“.

„Veterinární léčiva mohou obsahovat jiné pomocné látky, než jsou v produktech humánních. Většinou jsou i ochucována tak, aby chutnaly svým konzumentům – tedy koňům, psům či kočkám,“ sdělila lékárnice Pavla Horáková s tím, že pak mohou veterinární léky způsobit lidem trávící problémy.

Je to legální

Je třeba říct, že využití veterinárních léků pro člověka, nelegální není. Takovému použití se říká off-label. Platí, že ošetřující lékař ze zákona může, pokud není určitý léčivý přípravek distribuován nebo pokud není v oběhu přípravek potřebných terapeutických vlastností, použít jiný registrovaný lék způsobem, který není v souladu s tím, co je v příbalovém letáku a nač byl lék registrován. A to pod podmínkou, že je takový způsob dostatečně odůvodněn vědeckými poznatky.

Takto se například často využívají onkologické léky pro léčbu dětí, aniž by na ně byly určeny. A obvykle třeba veterináři využívají pro zvířata lidskou medicínu – například framykoinové masti nebo antibiotika.

Také čtěte

Podobné je to s přípravky na odčervení

Obráceně si zase lidé nechávají od veterinářů předepisovat dnes populární přípravky na odčervení a využívají je místo psa či kočky sami nebo si sami kupují právě současný hit na klouby – Alavis.

Veterinář nezjistí, zda je lék pro člověka nebo pro jeho zvířecí miláčky. Přesto třeba praktický lékař Václav Šmatlák před tímto varuje s tím, že tyto přípravky bývají v silné koncentraci a pouhý přepočet na hmotnost člověka nestačí. „Lidé nemají stejný žaludek a trávení jako pes či kráva, takže zvířecí léčiva mohou v lidském organismus zareagovat dost nečekaně,“ uzavírá. 

Bývalá reportérka Mladé fronty DNES. Psala především o zdravotnictví. V roce 2004 získala za své texty o diskriminaci cenu Journalist Award, kterou uděluje Evropská komise.

Lenka Petrášová

redaktorka

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru