Exkluzivně: V čele civilní rozvědky ÚZSI možná Princová

V České republice fungují tři tajné služby. Civilní kontrarozvědka Bezpečnostní informační služba, armádní tajná služba Vojenské zpravodajství a civilní rozvědka ÚZSI. Dle litery zákona jmenuje a odvolává ředitele ÚZSI šéf vnitra se souhlasem vlády, ministru vnitra je šéf rozvědky i odpovědný.

To, že civilní rozvědku ÚZSI, zmítanou spory, povede bývalý důstojník BIS Marek Šimandl, rozhodl tedy loni v září Jan Hamáček (ČSSD). Šimandl vplul tehdy do křesla šéfa ÚZSI z místa náměstka Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost. Nyní je podle informací z bezpečnostní a zpravodajské komunity jeho působení v čele civilní rozvědky u konce.

„Pravděpodobně dojde k výměně Dušana Navrátila (šéfa Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, pozn. red.) a na jeho místo půjde Šimandl. Na současném místě šéfa ÚZSI Šimandla vystřídá Princová. Už ji povezou představit s Babišem do USA,“ sdělil ppmagazinu.com vysoce spolehlivý zdroj; již před Vánocemi například upozornil i na konec šéfa Vojenské policie.

Otec Princové byl podle něj vysoký důstojník BIS. „Ona byla také na BIS. Působila v odboru bezpečnostní politiky vnitra a poté v ÚZSI. Je velmi pohledná a schopná,“ dodal zdroj, který mimo jiné udržuje vztahy i s prezidentovým klíčovým poradcem Martinem Nejedlým.

Zdali údajná výměna Navrátila souvisí s kauzou čínské společnosti Huawei není redakci ppmagazínu.com jakkoli známo.

Zdali údajná výměna Navrátila (nemůžeme vyloučit ani dezinformaci z nejvyšších kruhů či provokaci, pozn. red.) souvisí s kauzou čínské společnosti Huawei není však redakci ppmagazínu.com jakkoli známo. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost však své stanovisko nezměnil: technologie čínské Huawei považuje nadále za bezpečnostní riziko. Navrátila loni kritizoval jak předseda vlády Andrej Babiš (ANO), tak Miloš Zeman.

Pod palbou Zemana

Babiš za to, že úřad varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu dopadů varování na státní tendry. Ředitel úřadu Dušan Navrátil ale tehdy řekl, že musel jednat bezodkladně. Premiér se také po vydání varování sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Čínská ambasáda pak na facebooku sdělila, že bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu chyb a doufá, že Česko přijme opatření, aby zabránila opakování podobných událostí. Babiš v reakci na vyjádření ambasády prohlásil, že čínský velvyslanec o schůzce lhal.

Podle Zemana jsou zase zaměstnanci kyberbezpečnostního úřadu stejní „čučkaři“ jako zaměstnanci BIS. „Aniž by měli důkazy, ohrozili naši pozici a naše ekonomické zájmy v Číně,“ sdělil Zeman na adresu Navrátila.

Ve sporech se zmítá i civilní rozvědka, mimo jiné kvůli zatoulaným zařízením na odposlech.

⇣ Psali jsme

Proč byl Zaorálek na výslechu? Šlo o zatoulané zařízení na odposlechy

⇣ Psali jsme
Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Czech CS English EN