Nyní čtete
Expremiér Sobotka ustál další soud. Za své novinové články a vyjádření prý nenese odpovědnost. Psali je za něj přece jiní

Expremiér Sobotka ustál další soud. Za své novinové články a vyjádření prý nenese odpovědnost. Psali je za něj přece jiní

  • Jak politici klamou voliče, čtenáře i vydavatele.
  • Články za ně píše někdo jiný, a když je problém, ke svým textům se neznají.

Ani po nedávném odchodu z vysoké politiky nemá bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (48) klid. Letos v březnu byla pravomocně ukončena žaloba, která na něj mířila. Řízení bylo zastaveno a žalovanému Sobotkovi byla přiznána náhrada nákladů řízení ve výši 3388 Kč. Pře ale ukázala jednu velmi stinnou stránku tuzemské politiky, současně žurnalistiky.

Spor se podle všeho odehrával mezi dvěma frakcemi sociální demokracie – mezi tzv. haškovci a sobotkovci.

Okresní soud ve Vyškově řešil žalobu na ochranu osobnosti, kterou podal Zdeněk Dufek, jenž je významným členem ČSSD v Jihomoravském kraji. V roce 2014 se stal ředitelem vědeckého centra VUT v Brně. Mediálně byl několikrát označen jako spojenec Michala Haška (ČSSD). Soudní řízení bylo zahájeno 3. 8. 2018.

Budeme-li citovat z usnesení asistentky soudce Kateřiny Švarcové, tak řízení probíhalo tímto způsobem:

„Žalobce se domáhal ochrany osobnosti, když oba účastníci jsou osoby činné v politické straně Česká strana sociálně demokratická a žalovaný (Sobotka) jej (Dufka) označil v tisku jako šíbra a manipulátora. Žalobce se domáhal odstranění konkrétních článků ze dne 2. 12. 2013 a 25. 11. 2017 a uveřejnění omluvy.“

Žalovaný Sobotka se vyjádřil podáním ze dne 11. 10. 2018. Navrhl zamítnutí žaloby.

Poté, co Okresní soud ve Vyškově zaslal vyjádření Sobotky na vědomí žalobci Dufkovi, tak vzal žalobce podanou žalobu podáním ze dne 15. 1. 2019 zpět v celém rozsahu. Jako odůvodnění uvedl, že se jedná o první reakce žalovaného v této věci. Sobotka prohlásil, že se na vyjádření v uvedeném periodiku nepodílel.

To ale znamená zajímavou skutečnost: Dufek stažením žaloby ilustroval, že v ČSSD je ustáleným pravidlem, že za články či vyjádření, která za politiky jejich jménem píše někdo jiný, až už poradci či marketéři z PR agentur, nenesou politici odpovědnost. A jestliže vezmeme v potaz, že většina článků, podepsaná jménem politiků, není ve skutečnosti jejich dílem, logicky docházíme k otázce, neklamou-li veřejnost.

Také čtěte

Shora popsaný případ ukazuje, že Sobotka ji klamal bezostyšně. Ale zas ho „ctí“, že to neváhá u soudu přiznat.

Není totiž pak pravda, když např. MF DNES napíše, že Sobotka uvedl: Zvolení Zdeňka Dufka je pro mne důkazem toho, že ČSSD je v mnohem hlubší krizi, než jsem se domníval. Pokud krajským předsedou je šíbr a manipulátor tohoto typu, vlastně takový Haškův jihomoravský kmotr, pak je zřejmě sociální demokracie nemocná velmi podobně jako ODS.

Média by si proto měla písemná stanoviska politiků více ověřovat, anebo podotknout: Za Sobotku to uvedl jeho asistent, a Sobotka nemá tudíž s výrokem nic společného.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
2
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
2
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru