ILUSTRACE: Grandville (úprava PPM)

Fanatici obou stran

Asi se bude válčit, dokud budou mít válčící strany dost lidí, které mohou do zákopů posílat. Strašné.

Můj názor na aktuální válku je bohužel velmi střízlivý a – řekněme – neideologický. Ze všeho nejvíce se, v mém případě asi nepřekvapivě, blíží názorům zkušených vojáků, které si tu a tam můžeme přečíst i v rozumnějším mainstreamu.

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PPMagazínem.

Tuto válku vnímám jako veskrze geopolitickou záležitost: Rusko podniklo invazi za účelem udržet si sféru vlivu, Západ tomu šel zbytečným provokováním bohužel naproti – souhlasím s těmi, kdo podobnost se současnou situací nevidí v nějakých Mnichovech a Hitlerově šíleném fanatismu, ale mnohem více v roce 1914.

Situace prostě spěla k válce, nikdo nevěřil, že k ní opravdu dojde, a tak jí nikdo nezabránil. Z Ruska coby agresora to vinu nijak nesnímá, ono ji ovšem nikdy neuzná, nás zase ani nenapadne zamyslet se, co jsme měli udělat jinak a co máme dělat jinak teď – a tak se válčí. A asi se bude válčit, dokud budou mít válčící strany dost lidí, které mohou do zákopů posílat. Strašné.

Podotýkám, že informace k věci čerpám z různých zdrojů; veřejnoprávní zpravodajství o válce ale nesleduji. Veřejnoprávním médiím věnuji denně cca pět minut, když si ráno poslechnu na Radiožurnálu zprávy o počasí, abych věděla, jestli si mám vzít deštník.

Tento můj postoj z důvodů, které mi nejsou známy, vytáčí doběla obě krajní názorové strany.

Máme tu fanatiky proukrajinské, kterým žádné odsuzování Ruska není dost důrazné. Kdo se sebeméně myšlenkově odchýlí od válku až do úplného vítězství, je pro ně proruský šváb. V hlavách si představují, že se Rusko rozpadne, a když pan prezident realisticky řekne, že to by nebylo dobré, hned je pro ně kacířem.

A máme tu fanatiky proruské, kteří jsou mi s vážnou tváří schopni tvrdit, že invazi států Varšavské smlouvy v roce 1968 podnikli hlavně Ukrajinci jen proto, aby jim mohli ještě více nadávat. Jakýkoliv postoj jiný než absolutní podpora Ruska a nenávist k Ukrajině pro ně znamená mozek vymytý propagandounedostatek informací.

Asi nemusím dodávat, že ani jeden extrém není nic pro mne. Ale je vlastně záhadou, proč si fanatici obou stran tak nerozumí. Jsou si v té nenávisti tak moc podobní.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Fanatici obou stran
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.