KOLÁŽ: PressPort Magazín

Feri měl sexuálně zneužít dívky proti jejich vůli. Složil mandát. Kandidovat už nebude

Zatarasil dveře, donutil mě k sexu, tvrdí jedna z dívek

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

V úterý médii proběhla zpráva, že poslanec za TOP 09 Dominik Feri (24) se měl dopouštět nevhodného chování vůči ženám. On sám obvinění ze sexuálního násilí popírá. Podle svého vyjádření na Instagramovém profilu se bude proti nařčením soudně bránit, zároveň ale chce jít příkladem a proto odstoupí ze svého poslaneckého mandátu a nebude se účastnit ani podzimních voleb do poslanecké sněmovny.

Feri čelí podle médií nařčení, že v minulosti na domácích večírcích nutil ženy k sexu, i když to odmítly. Deník N a A2larm přinesly svědectví dívek, které jeho chování popisují. „Měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu,” popisuje jedna z nich. Feri obvinění ze sexuálního násilí odmítl, omluvil se ale za nevhodné chování.

„Vždy jsem si přál politiku jinou, založenou na osobní odpovědnosti. Nyní chci jít sám příkladem. Rezignuji na mandát poslance a nebudu se účastnit podzimních voleb. Nechci, aby lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly mé nejbližší okolí ani mé kolegy. Bránit se proti nim budu soudní cestou. Byla pro mě mimořádná čest sloužit a být vaším poslancem,“ uvedl Feri.

Sex měl prý navzdory nesouhlasu

Jde prý o případy z let 2015 až 2020. „Vzal noční stolek a zatarasil jím dveře, abych nemohla z pokoje odejít. Opakovala jsem, že s ním sex mít nechci, a žádala ho, ať v nátlaku a fyzickém dobývání přestane. Utrhl se na mě, ať prý držím hubu a už nic neříkám, a pak se na mě vrhnul a měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu. Zůstala jsem jako opařená a nedokázala se ani pohnout, byla jsem paralyzovaná,“ popsala jedna z nich.

Druhou dívku měl prý Feri zneužít v koupelně, kterou také zatarasil. „Vlezl ke mně do sprchy a začal se nevybíravě dožadovat sexu. Tlačil na mě. Prostor byl malý a prakticky jsem nemohla odejít, protože mi zatarasil cestu. Neměla jsem jak z té sprchy odejít. Pořád mi opakoval, že to bude jenom trochu, že to bude jen chvíli, a moje odmítání ho vůbec nezajímalo,“ svěřila se.

Další dívky se dle zmíněných médií svěřily, že se z nich Feri snažil vylákat nahé fotografie či je veřejně dehonestoval. Politik už v dřívější reakci odmítl to, že se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za „nevhodné“ či „nepatřičné“ chování v některých situacích. Tvrzeními v článku se zabývá také policie. 

Náhradnicí je Sommerová

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru uvedla, že Feriho považuje za svého přítele a věří tomu, že očistí své jméno. „Pro politiky však platí presumpce viny a já osobně po tom vždy volala. Chci proto poděkovat za jeho rozhodnutí vzdát se mandátu poslance a nekandidovat v nadcházejících volbách,“ dodala předsedkyně. 

Politik ve svém psaném prohlášení obecně odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, nevhodné chování ale přiznal. „Není pro mě většího pocitu potupy a osobního selhání než se ohlédnout zpět na situace, kdy jsem se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky. Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak,“ doplnil.

První náhradnicí za Feriho do Sněmovny je podle výsledků voleb v roce 2017 filmová dokumentaristka Olga Sommerová. 

Ocenění

Feri se narodil 11. července 1996 v Kadani, ale už od svých dvou let žije na Teplicku. Jeho matka pochází z východních Čech, z otcovy strany má předky v Etiopii. V letech 2007 až 2015 studoval na Gymnáziu Teplice. Poté byl přijat na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde v roce 2020 úspěšně absolvoval a získal titul Mgr. O rok později získal titul JUDr.

Německý týdeník Die Welt zařadil Feriho mezi úspěšné a nadějné proevropské politiky. Podle německého listu je Feri nadějí pro Evropu a projekt Evropské unie. V listopadu 2020 mu bylo uděleno ocenění Czech Social Awards.

Připravujeme další podrobnosti.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Feri měl sexuálně zneužít dívky proti jejich vůli. Složil mandát. Kandidovat už nebude
Hodnocení čtenářů1 Hlas
93
93
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.