SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Marian Kočner | FOTO: ČTK

Vražda Kuciaka: Soud Kočnera zprostil obžaloby

Dostal jen peněžitý trest za nedovolené ozbrojování

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
94

Soud na Slovensku ve čtvrtek uznal vinným jen jednoho z trojice zbylých obžalovaných v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i jeho partnerka Martina Kušnírová. Odsouzeným je údajný pomocník vraha Tomáš Szabó.

Soud naopak zprostil obžaloby podnikatele Mariana Kočnera, jenž si podle žalobce Kuciakovu vraždu objednal, a také Alenu Zsuzsovou, která byla podle obžaloby zprostředkovatelkou vraždy.

Vůči tomuto verdiktu v nejsledovanějším soudním procesu v novodobých dějinách země, který si z obžalovaných vyslechl jen Kočner, se lze odvolat.

Soud uznal podnikatele Kočnera vinným z nedovoleného ozbrojování a vyměřil mu peněžitý trest. Kočner se dříve přiznal, že bez povolení měl náboje.

Další dva z celkového počtu pěti původně obviněných v kauze, včetně Kuciakova vraha, již dříve přiznali vinu a byli souzeni samostatně.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v roce 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra Robert Fico. Jeho strana po porážce v letošních volbách skončila v opozici.

Rodiče opustili jednací síň

Vyslechnout rozsudek si přišli rodiče zavražděných Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Všichni plakali, a jakmile zazněl překvapující rozsudek v případě Mariana Kočnera, jednací síň opustili.

Předsedkyně senátu Ružena Sabová v odůvodnění rozsudku uvedla, že v případě verdiktu za nedovolené ozbrojování a obchodování se zbraněmi u Kočnera soud přihlédl k polehčující okolnosti, že před spácháním trestního činu vedl řádný život. „Soud zohlednil také polehčující okolnost, že se přiznal ke spáchání trestního činu a upřímně ho litoval,“ uvedla Sabová.

Kočner si podle obžaloby objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit vstup do politiky. V případě už padly dva verdikty. Koncem roku 2019 byl v případu Kuciak odsouzen k 15letému trestu jako zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, když uzavřel dohodu o vině a trestu, kterou soud schválil.

Po svém zatčení Andruskó spolupracoval s vyšetřovateli a u soudu vystupoval jako svědek. Letos v dubnu poslal soud na 23 let do vězení také bývalého profesionálního vojáka Miroslava Marčeka, který se přiznal k vraždě novináře a jeho snoubenky i podnikatele Petera Molnára.

Prokuratura předložila nový důkaz

Prokurátor v pondělí současně nečekaně předložil soudu nový důkaz. „Potvrzuji, že na Specializovaný trestní soud byl podán návrh ze strany prokurátora na doplnění dokazování v rozsahu 65 stránek,“ uvedla mluvčí soudu Katarína Kudjaková.

Denník N v této souvislosti poznamenal, že tento krok může oddálit vynesení rozsudku, což se nestalo. Podle listu se zmíněný důkaz týká analýzy dat z mobilního telefonu Aleny Zsuzsové, která byla obžalovaná jako zprostředkovatelka vraždy. „Soud musí rozhodnout, zda se případ vrátí do dokazování nebo návrh prokuratury odmítne a vyhlásí rozsudek,“ uvedl Denník N.

Marek Vagovič, šéf investigativního týmu webu aktuality.sk, pro který pracoval Ján Kuciak, ve čtvrtek před zahájením soudního přelíčení řekl Právu a Novinkám, že doufá ve spravedlivý rozsudek, který bude znamenat precedens i do budoucnosti. „Rozsudek se stane odkazem pro všechny vlivné, bohaté a mocné lidi v tom, že si na Slovensku nemohou dělat cokoliv a že za své činy budou spravedlivě potrestáni,“ řekl Vagovič.

Bývalý Kuciakův šéf si řekl, že s novinařinou neskončí minimálně do té doby, dokud nebudou právoplatně odsouzeni vrazi, zprostředkovatelé i objednavatel vraždy. „To stále platí. Co bude potom, uvidím. Ten zápas musíme vyhrát,“ zdůraznil.

Matovič: evidentní strůjci vraždy

Rozsudek už v průběhu jeho čtení komentoval na Facebooku premiér Igor Matovič. „Vypadá to, že protentokrát chtějí evidentní strůjci vraždy vyklouznout ze spárů spravedlnosti… Věřme, že spravedlnost si na ně počká,“ napsal politik.

Prezidentka Zuzana Čaputová prohlásila, že ani po čtvrtku „hledání spravedlnosti nekončí“ a bude se pokračovat u nejvyššího soudu. Prezidentka také uvedla, že myslí na rodiče Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, která byla loni v únoru zavražděna společně se svým snoubencem. „Oni i my všichni si zasloužíme vidět vyvození zodpovědnosti vůči těm, kteří si vraždu jejich dětí objednali a zprostředkovali,“ podotkla Čaputová.

Zlatica Kušnírová, matka Martiny Kušnírové, si podle internetového portálu TV Markíza po vynesení rozsudku posteskla, že na Slovensku ještě nezavládla spravedlnost. „Stále někdo mocný tahá za nitky a my ty nitky bohužel nemáme … Naše děti (jsou) v hrobě a Kočner se směje,“ řekla a rozplakala se.

Vzhledem ke stavu slovenského soudnictví podle předsedy parlamentu a šéfa vládního hnutí Jsme rodina Borise Kollára nezbývá nic jiného než doufat, že soudci rozhodli na základě důkazů a skutečností a ne něčeho jiného. Bývalý premiér Peter Pellegrini připomněl, že jediným způsobem, jakým v demokratických zemích dosahovat spravedlnosti, je respektovat rozhodnutí soudů jako nezávislé složky státní moci. Je ovšem nevyhnutelné, aby o rozsudku nebylo žádných pochybností, dodal.

Slovensko je mafiánský stát, napsal Die Welt

Šéf organizace Reportéři bez hranic (RSF) Christophe Deloire na twitteru napsal, že jsme „očekávali, že Slovensko půjde příkladem ohledně vyšetřování a odsouzení zločinů spáchaných na novinářích. Místo toho zůstáváme v situaci beztrestnosti,“ posteskl si. „Kdo nařídil zabít Jána Kuciaka? Proč byl zabit? Měli bychom dostat jasnou odpověď,“ vyzval. Zástupci Mezinárodního tiskového institutu (IPI) uvedli, že je zproštění údajného strůjce Kuciakovy vraždy „šokovalo a zklamalo“. „Jde o obrovskou ránu pro spravedlnost a pro celosvětový boj proti beztrestnosti. Ale ten boj musí pokračovat,“ píše IPI.

Slovensko je mafiánským státem, napsal ve čtvrtek německý list Die Welt v reakci na nepravomocné zproštění viny Mariana Kočnera, který si podle vyšetřovatelů žurnalistovu předloňskou vraždu objednal. Die Welt rozhodnutí soudu považuje za skandální.

Vražda Kuciaka: Soud Kočnera zprostil obžaloby
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
94

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Cichanouská vyzvala EU, aby jí pomohla převzít moc. Putin ve střehu