Lexicon | ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu

Font písma, který stojí 164 tisíc. Stejně jako auto. Podívejte se

Umění
Rubrika Umění PressPort Magazínu se snaží zprostředkovat věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

Lexikon je písmo, které původně vytvořil holandský designér Bram de Does. Naposledy ho publikovala společnost The Enschedé Font Foundry (TEFF). Je to velice povedený font, ale zdali zasluhuje, aby ti, co ho chtějí používat, museli zaplatit astronomickou cenu 164 801 korun , je jiná otázka.

Tak co, stojí to za to? Pohledem společností, které vynakládají milióny dolarů ročně na marketing, není jistě taková částka (cena slušného, byť ojetého automobilu), které investují do poutavého brandingu, opravdu tolik..

Většina prodejců dnes přitom oceňuje fonty poměrně levně, aby zpřístupnily svůj výrobek (font je software) masám, a doufají v zisk z větších prodejů. Například Linotype. Mnohé fonty jsou poté „zdarma“ jakou součást aplikací anebo distribuovaných operačních systémů: Helvetica (mac OS), Calibri (Windows) a tak dále.

Písmolijna TEFF, nabízející Lexicon, však zvolila opačný přístup: zaměřuje se pouze na zákazníky, kteří kladou na písmo extrémně vysoký důraz a naopak tím udělají svůj styl exkluzivnějším.

Nejde o ojedinělý případ. Velmi drahá písma nabízejí i další společnosti, třeba Typotheque Type Foundry. Její písmová rodina Fedra vyjde na 1000 euro (licence pro jeden počítač; uživatele) a na hodinu si ji můžete vyzkoušet zdarma. V rámci korporátního designu font Fedra využívají v tuzemsku třeba České dráhy.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Font písma, který stojí 164 tisíc. Stejně jako auto. Podívejte se
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
82
65
Naše hodnocení
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.