SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Lexicon | ILUSTRACE: archiv ppmagazínu.com

Font písma, který stojí 164 tisíc. Stejně jako auto. Podívejte se

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
66
65
Naše hodnocení

Lexikon je písmo, které původně vytvořil holandský designér Bram de Does. Naposledy ho publikovala společnost The Enschedé Font Foundry (TEFF). Je to povedený font, ale zdali zasluhuje, aby ti, co ho chtějí používat, museli zaplatit cenu 164 801 korun , je jiná otázka.

Tak co, stojí to za to? Pohledem společností, které vynakládají milióny dolarů ročně na marketing, není jistě taková částka (cena slušného, byť ojetého automobilu), které investují do poutavého brandingu, opravdu tolik..

Většina prodejců dnes přitom oceňuje fonty poměrně levně, aby zpřístupnily svůj výrobek (font je software) masám, a doufají v zisk z větších prodejů. Například Linotype. Mnohé fonty jsou poté „zdarma“ jakou součást aplikací anebo distribuovaných operačních systémů: Helvetica (mac OS), Calibri (Windows) a tak dále.

Písmolijna TEFF, nabízející Lexicon, však zvolila opačný přístup: zaměřuje se pouze na zákazníky, kteří kladou na písmo extrémně vysoký důraz a naopak tím udělají svůj styl exkluzivnějším.

Nejde o ojedinělý případ. Velmi drahá písma nabízejí i další společnosti, třeba Typotheque Type Foundry. Její písmová rodina Fedra vyjde na 1000 euro (licence pro jeden počítač; uživatele) a na hodinu si ji můžete vyzkoušet zdarma. V rámci korporátního designu font Fedra využívají v tuzemsku třeba České dráhy.

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
66
65
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Šlachta: Nečas je v podstatě lidsky zbabělý slaboch