Lexicon | ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu

Font písma, který stojí 164 tisíc. Stejně jako auto. Podívejte se

Umění
Rubrika Umění PressPort Magazínu se snaží zprostředkovat věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.
Naše hodnocení článku
65

Lexikon je písmo, které původně vytvořil holandský designér Bram de Does. Naposledy ho publikovala společnost The Enschedé Font Foundry (TEFF). Je to povedený font, ale zdali zasluhuje, aby ti, co ho chtějí používat, museli zaplatit cenu 164 801 korun , je jiná otázka.

Tak co, stojí to za to? Pohledem společností, které vynakládají milióny dolarů ročně na marketing, není jistě taková částka (cena slušného, byť ojetého automobilu), které investují do poutavého brandingu, opravdu tolik..

Většina prodejců dnes přitom oceňuje fonty poměrně levně, aby zpřístupnily svůj výrobek (font je software) masám, a doufají v zisk z větších prodejů. Například Linotype. Mnohé fonty jsou poté „zdarma“ jakou součást aplikací anebo distribuovaných operačních systémů: Helvetica (mac OS), Calibri (Windows) a tak dále.

Písmolijna TEFF, nabízející Lexicon, však zvolila opačný přístup: zaměřuje se pouze na zákazníky, kteří kladou na písmo extrémně vysoký důraz a naopak tím udělají svůj styl exkluzivnějším.

Nejde o ojedinělý případ. Velmi drahá písma nabízejí i další společnosti, třeba Typotheque Type Foundry. Její písmová rodina Fedra vyjde na 1000 euro (licence pro jeden počítač; uživatele) a na hodinu si ji můžete vyzkoušet zdarma. V rámci korporátního designu font Fedra využívají v tuzemsku třeba České dráhy.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Font písma, který stojí 164 tisíc. Stejně jako auto. Podívejte se
Hodnocení čtenářů1 Hlas
66
65
Naše hodnocení
Redakce