FOTO TÝDNE: Betlémská hvězda: Podle astronomů velmi těsná konjunkce Jupiteru a Saturnu

Obě planety se k sobě včera z pohledu pozorovatele přiblížily tak těsně, jako tomu bylo naposledy v roce 1623

II_SECOND-HERO-FOTO TÝDNE: Betlémská hvězda: Podle astronomů velmi těsná konjunkce Jupiteru a Saturnu
Jupiter a Saturn svítí za jasné červencové noci nad levandulovým polem poblíž vesnice Brihuega ve Španělsku. V prosinci 2020 se tyto dvě planety objevily nejblíže Zemi od roku 1623. | FOTOGRAFIE Marcos Del Mazo (ALAMY LIVE NEWS)
Umění
Rubrika Umění PressPort Magazínu se snaží zprostředkovat věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.
Naše hodnocení článku
95

Včera nastala konjunkce (sestavení několika nebeských těles v jedné linii, pozn. red.) Jupiteru a Saturnu. Obě planety se k sobě z pohledu pozorovatele přiblížily tak těsně, jako tomu bylo naposledy v roce 1623. Podle astronomů se tak jedná o úkaz staletí. Podobně těsná konjunkce nastane znovu až 15. března 2080.

Tento úkaz je mimořádně vzácný. Planeta Jupiter totiž oběhne Slunce jednou za 11,86 pozemského roku, Saturn se pohybuje ve větší vzdálenosti, takže jeho „rok“ trvá 29,65 let. Zhruba jednou za dvě desetiletí se proto na pozemské obloze sejdou blízko sebe. A někdy dokonce výjimečně blízko sebe – samozřejmě pouze díky perspektivě, Jupiter od nás bude ve vzdálenosti 762 miliónů kilometrů, Saturn asi dvakrát dále.

Podobná konjunkce – z roku sedm před naším letopočtem – je astronomy považována za nejpravděpodobnější původ Betlémské hvězdy.

„Saturn je považován za ,hvězdu Židů‘, Jupiter za tu královskou, obě planety se tehdy nacházely blízko sebe v židovském souhvězdí Ryb a nabídly hned tři konjunkce za sebou. Astronomové se tak domnívají, že právě symbolika a také jasnost obou planet se mohly stát tím astronomickým ,průvodcem‘ Ježíšova narození,“ popsal astronom Petr Horálek.

„Nečekejte kometu nad Betlémem. Tu nad něj nakreslil až italský malíř Giotto di Bondone ve 14. století. Dnes víme, že betlémskou hvězdou nebyla kometa. Pravděpodobně ani supernova v únoru roku 4 před naším letopočtem a ani Venuše jako třetí nejjasnější těleso na obloze. Z hlediska samotného astronomického úkazu a symboliky to s největší pravděpodobností byla třikrát po sobě se opakující konjunkce Jupitera a Saturnu v roce 7 před naším letopočtem,“ popsal Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
FOTO TÝDNE: Betlémská hvězda: Podle astronomů velmi těsná konjunkce Jupiteru a Saturnu
Hodnocení čtenářů1 Hlas
100
95
Naše hodnocení
Redakce